Onko nää Karvalehti tai Vedensuosikki oikeasti roskaavia kasveja? Itselläni on 250l akva johon tartteisin yhden suht ison kasvin vallisnerian ja miekkaskasvin seuraksi ja se on jompikumpi näistä?
Kommentteja kiitos!
Karvalehti tai Vedensuosikki?
6
1337
Vastaukset
- fish KING
... erittäin hankala ja jatkuvasti suodatinta tukkivat lajit, laadukkaalla ja oikein annostellulla ravinteilla ja valaisulla, komeat ja nopeasti kasvavat kasvit.
Kokemuksesta, itse pidättäydyn kovalehtisissä lajeissa )- killuttimet
ja oikeat ravinteet ovat?
Itse käytän JBL kuulia sekä Pmdd:tä joten onko oikein? - fish KING
killuttimet kirjoitti:
ja oikeat ravinteet ovat?
Itse käytän JBL kuulia sekä Pmdd:tä joten onko oikein?Noi on parhaita, ehkä CO2 lisäkin auttaisi asiaa!
Käytä PMDDtä harkiten ja välillä annos määrää muutellen, löydät sen oikeat mitallisen, 10ml/l ei välttämättä ole akvasi kasveille tarpeeksi tai on liikaa, millilitrakin saa aikaan muutoksen... ;)
Liika annosmäärän aikaan saamat ongelmat me jo tiedetäänkin, levät.
Älä päästä kasveja kasvamaan akvaariota umpeen, silloin pohjalla olevat lehdet alkavat mätänemään ja ne tukkivat suodattimen todella nopeasti.
Jatkuva karsiminen ja uudelleen istuttaminen auttaa asiaan, kasvien ei saisi tässä tapauksessa antaa kasvaa aivan pinnan tuntumaan. Sentti pari pinnalta riittää veden virtaukseen ja hapen tuottoon, yölläkin.
- hoitaja
Kumman haluat, vedensuosikki ottaa alkuun nokkiinsa siirrosta, mutta kasvaa helposti. Karvalehti taas ei tee kunnon juuria, eli lähtee helposti leijalemaan ja kasvaa älytöntä vauhtia. Minulta sitä saa, jos satut pohjois-pohjanmaan suunnalla asusteleen.
- ..............................
vedensuosikki vaikuttaa järkevämmältä vaihtoehdolta? En tiedä sitten miten kalat syö sitä jne.. Mistään liikkeestä tuota ei tunnu löytyvän kun kyselin?
- hoitaja
.............................. kirjoitti:
vedensuosikki vaikuttaa järkevämmältä vaihtoehdolta? En tiedä sitten miten kalat syö sitä jne.. Mistään liikkeestä tuota ei tunnu löytyvän kun kyselin?
Kalat sitä koskaan syöneet, hävitin sen kuitenkin itse kokonaan. Mutta, kyllä suosittelen vedensuosikkisia, karvalehti kuitenkin kasvaa silmissä, ja harrastaa tuota kellumista herkemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533856KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar892216Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451902- 221743
- 281506
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?211373- 151132
- 311108
- 1061013
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791012