Karvalehti tai Vedensuosikki?

killuttimet

Onko nää Karvalehti tai Vedensuosikki oikeasti roskaavia kasveja? Itselläni on 250l akva johon tartteisin yhden suht ison kasvin vallisnerian ja miekkaskasvin seuraksi ja se on jompikumpi näistä?
Kommentteja kiitos!

6

1402

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      ... erittäin hankala ja jatkuvasti suodatinta tukkivat lajit, laadukkaalla ja oikein annostellulla ravinteilla ja valaisulla, komeat ja nopeasti kasvavat kasvit.

      Kokemuksesta, itse pidättäydyn kovalehtisissä lajeissa )

      • killuttimet

        ja oikeat ravinteet ovat?
        Itse käytän JBL kuulia sekä Pmdd:tä joten onko oikein?


      • fish KING
        killuttimet kirjoitti:

        ja oikeat ravinteet ovat?
        Itse käytän JBL kuulia sekä Pmdd:tä joten onko oikein?

        Noi on parhaita, ehkä CO2 lisäkin auttaisi asiaa!
        Käytä PMDDtä harkiten ja välillä annos määrää muutellen, löydät sen oikeat mitallisen, 10ml/l ei välttämättä ole akvasi kasveille tarpeeksi tai on liikaa, millilitrakin saa aikaan muutoksen... ;)
        Liika annosmäärän aikaan saamat ongelmat me jo tiedetäänkin, levät.
        Älä päästä kasveja kasvamaan akvaariota umpeen, silloin pohjalla olevat lehdet alkavat mätänemään ja ne tukkivat suodattimen todella nopeasti.
        Jatkuva karsiminen ja uudelleen istuttaminen auttaa asiaan, kasvien ei saisi tässä tapauksessa antaa kasvaa aivan pinnan tuntumaan. Sentti pari pinnalta riittää veden virtaukseen ja hapen tuottoon, yölläkin.


    • hoitaja

      Kumman haluat, vedensuosikki ottaa alkuun nokkiinsa siirrosta, mutta kasvaa helposti. Karvalehti taas ei tee kunnon juuria, eli lähtee helposti leijalemaan ja kasvaa älytöntä vauhtia. Minulta sitä saa, jos satut pohjois-pohjanmaan suunnalla asusteleen.

      • ..............................

        vedensuosikki vaikuttaa järkevämmältä vaihtoehdolta? En tiedä sitten miten kalat syö sitä jne.. Mistään liikkeestä tuota ei tunnu löytyvän kun kyselin?


      • hoitaja
        .............................. kirjoitti:

        vedensuosikki vaikuttaa järkevämmältä vaihtoehdolta? En tiedä sitten miten kalat syö sitä jne.. Mistään liikkeestä tuota ei tunnu löytyvän kun kyselin?

        Kalat sitä koskaan syöneet, hävitin sen kuitenkin itse kokonaan. Mutta, kyllä suosittelen vedensuosikkisia, karvalehti kuitenkin kasvaa silmissä, ja harrastaa tuota kellumista herkemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      451
      2046
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      161
      1332
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      76
      1202
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      94
      1193
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      114
      1157
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      187
      1103
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      100
      793
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      58
      766
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      47
      743
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      684
    Aihe