Olisikohan kenelläkään tietoa miten parhaiten pääsisi matkailualan hommiin Norjaan? Löytyy kielialan tutkinto, kielitaitoa laajalti ja kaupallisen alan koulutusta. Matkailualaa en ole opiskellut mutta olen nopea omaksumaan asioita ja pidän ihmisten kanssa työskentelystä. En ole toiminut matkailualalla Suomessa.
Olen lähetellyt CV:tä eri paikkoihin Norjassa mutta en ole saanut myönteistä vastausta tai edes haastattelupyyntöä. Olisi mahdollista lähteä Norjaan etsimään sitä työtä työkkärin tuella mutta se että minne ja minkälaista työtä olisi hyvä tietää ensin.
Matkailualalle Norjaan
5
928
Vastaukset
- norge'
No jos laman vaikutukset näkyvät työpaikkojen määrissä samalla tavalla kuin Suomessa, niin tuskin se työnhaku sen ruusuisempaa on Norjassakaan. Varsinkaan ulkomailta hakiessa, ilman alan koulutusta ja kokemusta.
Kysele kalatehtailta, sinne on moni mennyt..- Pettersson
Eipä taida oikein kalatehtaat vetää enää nykyään mutta kiitos vain hyvästä vinkistä.
- Norski
Pettersson kirjoitti:
Eipä taida oikein kalatehtaat vetää enää nykyään mutta kiitos vain hyvästä vinkistä.
Norja hyvä paikka asua ja maan talous pyörii toistaiseksi ainakin paremmin kuin meillä. Työpaikan saanti saattaa olla nyt tiukassa kun kilpailet markkinoista norjalaisten kanssa. Ruotsia sun täytyy puhua todella hyvin tai osata norjaa. Jos menet läntiseen osaan maata huomaat että ruotsi on hyvä pohja mutta joudut opettelemaan ihan uudestaan kieltä koska sanat ovat melkoisen erilaisia.
Kannattaa vaan sinnikkäästi laittaa hakemuksia hotelleihin ympäri maata, kyllä joku paikka vastaa. Aluksi kannattaa mennä tekemään sitä mitä tarjotaan ja sit kun kieli sujuu hyvin voi ottaa seuraavan askeleen ja siirtyä parempiin hommiin.
- Pettersson
Kiitoksia asiallisista neuvoista, noinhan se taitaa olla että jostain on aloitettava. Kielitaitoa löytyy, hyvä ruotsi ja erinomainen englanti. Pitää jatkaa etsimistä.
- Mackani
oon ollu Gardermoenin lentokentällä töissä syksyllä 2008. Suosittelen paikkaa, itse olin töissä kioskissa SSP (Select Service Partnerilla), ja tykkäsin olla töissä. Ruotsilla pärjää aika pitkälle, mutta norjankieltä kannattaa opiskella joko omaehtoisesti tai kielikurssilla, sillä siinä on jonkin verran eroja ruotsinkieleen! Ei muuta ku googleen SSP tai Select Service Partner ja ettimään avoinna olevia paikkoja tai kyseisestä vastaavalle tyypille sähköpostia!=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen735559Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2734866Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk433190Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172553014Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1042639Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään52172Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3362072Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin
Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik651801Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t21556Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.151555