Muutama viikko sitten kuoriutuneet, suloiset sauvasirkan poikaset etsivät nyt hyvää kotia. Sauvasirkat ovat helppohoitoisia lemmikeitä ja sopivat hyvin aloittelijallekin. Ruuaksi kelpaa kasvikset ja vihannekset mm. salaatti, kurkku, voikukan, vadelman, sireenin, apilan yms lehdet, salalia, kiinanruusu tms. Asuinpaikaksi kelpaa n. 15 litran kokoinen terraario tai vanha akvaario. Sirkkojas tulisi sumutella päivittäin. Sauvasirkat ovat hyvin veikeitä lemmikeitä eivätkä aiheuta allergiaa.
Hinnaksi olen ajatellut 1,5€/kpl
Vastaan mielelläni kysymyksiin ja kerron lisää sauvasirkkojen hoidosta, sekä otan varauksia vastaan numerossa 050 342 9032
Sauvasirkat ovat Helsingissä
SAUVASIRKKAPIENOKAISIA
11
2562
Vastaukset
- *()*
Niin, sanon nyt vaan tähän, että kun poikasia on alkanut tulla niin niitä tulee.
Kaverini sauasirkat olivat minulla hoidossa, niin viikossa huomattiin 34 poikasta!
Nyt hänellä on ongelma poikasten kanssa, niitä on liikaa eikä kukaan tahdo.- adfafd
No ainahan ne voi litistää kuoliaiksi
- *()*
adfafd kirjoitti:
No ainahan ne voi litistää kuoliaiksi
Miten kehtaat edes ehdottaa tuollaista?
- -SiRkKa-
*()* kirjoitti:
Miten kehtaat edes ehdottaa tuollaista?
No jos tilanne on hankala ja sauvasirkkoja on TODELLA paljon, niin menisitkö eläinlääkäriin lopettamaan sirkat? Luulen, että ne litistettäisiin sielläkin, niin kamalalta kun se kuulostaakin ;(
- Hanna
Mulle tuli jostain syystä viime syksynä 150 kummitussirkkaa!!!! Olin aivan pulassa niiden kanssa, jouduin ostaa extra terraarioitakin. Onneksi asun Helsingissä ja täällä on monta eläinkauppaa. Ne ottivat ihan mielellään. Toiset vaan pari ja toiset kymmeniä. Paratiisilintu keskustassa otti ainakin 50 sirkkaa! Eli nyt vaan luuri käteen ja soittelemaan. Sirkkoja kuljetin aina Joensuuhunkin asti, eikä yhtään tarvinnut "litistää". Puhelinluettelo vaan käteen ja tarjoa niitä ilmaiseksi :)
- aaansku
Hanna kirjoitti:
Mulle tuli jostain syystä viime syksynä 150 kummitussirkkaa!!!! Olin aivan pulassa niiden kanssa, jouduin ostaa extra terraarioitakin. Onneksi asun Helsingissä ja täällä on monta eläinkauppaa. Ne ottivat ihan mielellään. Toiset vaan pari ja toiset kymmeniä. Paratiisilintu keskustassa otti ainakin 50 sirkkaa! Eli nyt vaan luuri käteen ja soittelemaan. Sirkkoja kuljetin aina Joensuuhunkin asti, eikä yhtään tarvinnut "litistää". Puhelinluettelo vaan käteen ja tarjoa niitä ilmaiseksi :)
Ei tässä mitään hätää ole, sirkkoja ei ole kuin vähän toista kymmentä ja on tilava terraario.
- Sirkkaliini
moi mä voisin ottaa kolmannen sirkan jos käy?
- mutta
"Naaras munii 30-300 munaa huokoiseen, vaahdosta muodostuneeseen kapseliin, jonka se kiinnittää kasveihin. Yhden parittelun jälkeen naaras voi munia useita kapseleita pitkän ajan kuluessa. Poikaset kuoriutuvat 3 -6 kk kuluttua. Kuoriutuminen ei tapahdu kaikilla poikasilla samanaikaisesti; ikäeroa voi olla useita viikkoja."
Eli voit varautua siihe,että niitä tulee lisää.
Sauvasirkoillahan myös toimii se nk. neitseellinen lisääntyminen.
- Lettuli
minkä värisiä munat ovat?
- Punkcat
Tarantellan ruokaa sitten ku alkaa oleen liikaa :u
- m9åkjp
paratiisilintu on huijari kauppa huijas mua neitokakadussa anto summamutikassa ihan surkees kunnos oleva ei ollut töyhtöä eikä sulkia selässä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322299Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749506Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297490Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806335SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825980Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344976HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084636Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872070Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801367