tyttäreni kirjoittaa yo:ksi ja juhliin on tulossa sukulaisia ja sitten muutama tyttäreni ystävä.
nyt on kuitenkin hieman ongelmia ystävien kutsumisien kanssa. tyttärelläni on ystäviä, jotka eivät ole lukiossa ja sitten eräs läheinen ystävä jolla on jo perhe. Nämä ystävät olemme ajatelleet kutsua päivällä jo kahvittelemaan kanssamme.
Mutta sen lisäksi tyttärelläni on lukioaikaisia ystäviä, jotka ovat jo edellisvuoden yo:ita. Tyttäreni oli vaihdossa, joten hän kirjoittaa eri aikaan kuin läheiset lukiokaverinsa. Joiltakin noilta lukiokavereilta tuli viime vuomma kutsu juhliin, jonne tyttäreni osallistui.
Tyttäreni ei kuitenkaan haluaisi kutsua entisiä lukiokavereitansa kahvittelemaan vaan juhlia heidän kanssaan illalla. Tämä on minulle tietenkin ok, mutta mietin vain, että onko jotenkin törkeää olla kutsumutta heitä, jotka kutsuivat tyttäreni viime vuonna? Kun lisäksi vielä kutsumme muita tyttäreni kavareita.
onko tähän olemassa mitään etiketti sääntöä yms? En tietenkään pakota tytärtäni ketään kutsumaan, mutta mietin tätä vain tästä kohteliaisuus näkökulmasta.
yo-juhla+vieraat+etiketti
8
2063
Vastaukset
- Henni78
eipä tuohon liittyen oikein mitään etikettiä ole. Juhlan sankari perinteisesti siis saa päättää vieraista. Mielestäni on siis täysin ok, että nuoremmat kaverit kutsutaan vasta illan kemuihin. Näin aikoinaan minäkin tein, eli sukulaiset ja muut läheiset päiväkahville, ja ystävät sitten illan juhlaan.
- nnno
Yleisesti ottaen yo-juhliin ei lähetetä kutsuja.
- mie vaan..
kaverit tulee ja menee ja jokainen kutsuu ne silloiset kaverit eikä tavallaan vuoroin juhlissa tyylillä. Ei kutsuttuna olosta jää velkaa jolloin olisi kutsuttava toisetkin.
Musta vähän tuntuu että jos kysyt niin tytölläsi on jo oma mielipide asiasta ja se on aika oikea tässä tilanteessa. - miten lie nykyisin
ettei yo-juhliin virallisesti kutsuttu vaan siellä sai halutessaan piipahtaa. Sekin käytäntö näämmä muuttunut sitten 80-luvun.
- juhlat
Etiketin mukaan yo-juhliin ei edelleenkään lähetetä kutsukortteja.
- hohioho
Ei ole pakko kutsua tytön kavereita, mut äipän kannattaa varautua siihen että ne kaverit joka tapauksessa juhlista löytyvät. Nimittäin yo-juhliin ei tarvitse kutsua, etiketin mukaan juhliin voi kuka tahansa mennä piipahtamaan onnittelukäynnille.
- ykönkyökön
Taitaa olla enemmän äideille tärkeät koko YO-juhlat.
Saa niissä sitten elvistellä koko elämänsä halusta kaikkine
äidinlyyroineen!
Menen oksentamaan - Onnea äidillekin
No, kuinka teillä meni? Tuliko teillä kaverit onnittelemaan kutsua odottamatta?
Minusta on ihan ok että käydään omatoimisesti onnittelemassa ylioppilasta, koska eihän ylppärit ole mikään perhejuhla tai kutsuvierastilaisuus vaan pikemminkin vastaanotto, kuten 50-vuotispäivä tms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam19112672Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu516636Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1445426K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon854644Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju674592Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos614141Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754092Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta983852Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä213851- 873577