tyttäreni kirjoittaa yo:ksi ja juhliin on tulossa sukulaisia ja sitten muutama tyttäreni ystävä.
nyt on kuitenkin hieman ongelmia ystävien kutsumisien kanssa. tyttärelläni on ystäviä, jotka eivät ole lukiossa ja sitten eräs läheinen ystävä jolla on jo perhe. Nämä ystävät olemme ajatelleet kutsua päivällä jo kahvittelemaan kanssamme.
Mutta sen lisäksi tyttärelläni on lukioaikaisia ystäviä, jotka ovat jo edellisvuoden yo:ita. Tyttäreni oli vaihdossa, joten hän kirjoittaa eri aikaan kuin läheiset lukiokaverinsa. Joiltakin noilta lukiokavereilta tuli viime vuomma kutsu juhliin, jonne tyttäreni osallistui.
Tyttäreni ei kuitenkaan haluaisi kutsua entisiä lukiokavereitansa kahvittelemaan vaan juhlia heidän kanssaan illalla. Tämä on minulle tietenkin ok, mutta mietin vain, että onko jotenkin törkeää olla kutsumutta heitä, jotka kutsuivat tyttäreni viime vuonna? Kun lisäksi vielä kutsumme muita tyttäreni kavareita.
onko tähän olemassa mitään etiketti sääntöä yms? En tietenkään pakota tytärtäni ketään kutsumaan, mutta mietin tätä vain tästä kohteliaisuus näkökulmasta.
yo-juhla+vieraat+etiketti
8
2033
Vastaukset
- Henni78
eipä tuohon liittyen oikein mitään etikettiä ole. Juhlan sankari perinteisesti siis saa päättää vieraista. Mielestäni on siis täysin ok, että nuoremmat kaverit kutsutaan vasta illan kemuihin. Näin aikoinaan minäkin tein, eli sukulaiset ja muut läheiset päiväkahville, ja ystävät sitten illan juhlaan.
- nnno
Yleisesti ottaen yo-juhliin ei lähetetä kutsuja.
- mie vaan..
kaverit tulee ja menee ja jokainen kutsuu ne silloiset kaverit eikä tavallaan vuoroin juhlissa tyylillä. Ei kutsuttuna olosta jää velkaa jolloin olisi kutsuttava toisetkin.
Musta vähän tuntuu että jos kysyt niin tytölläsi on jo oma mielipide asiasta ja se on aika oikea tässä tilanteessa. - miten lie nykyisin
ettei yo-juhliin virallisesti kutsuttu vaan siellä sai halutessaan piipahtaa. Sekin käytäntö näämmä muuttunut sitten 80-luvun.
- juhlat
Etiketin mukaan yo-juhliin ei edelleenkään lähetetä kutsukortteja.
- hohioho
Ei ole pakko kutsua tytön kavereita, mut äipän kannattaa varautua siihen että ne kaverit joka tapauksessa juhlista löytyvät. Nimittäin yo-juhliin ei tarvitse kutsua, etiketin mukaan juhliin voi kuka tahansa mennä piipahtamaan onnittelukäynnille.
- ykönkyökön
Taitaa olla enemmän äideille tärkeät koko YO-juhlat.
Saa niissä sitten elvistellä koko elämänsä halusta kaikkine
äidinlyyroineen!
Menen oksentamaan - Onnea äidillekin
No, kuinka teillä meni? Tuliko teillä kaverit onnittelemaan kutsua odottamatta?
Minusta on ihan ok että käydään omatoimisesti onnittelemassa ylioppilasta, koska eihän ylppärit ole mikään perhejuhla tai kutsuvierastilaisuus vaan pikemminkin vastaanotto, kuten 50-vuotispäivä tms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle794134Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt2023352Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖473026Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle812732Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3812455- 1812092
- 381623
- 781615
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231418Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391402