Silti pariskunnat omassa makuukammarissa päättävät aina (huom. aina) mitä tekevät. PISTE.
(emilia elä tule kysymään enää että miksi)
Sinulla on oma käsityksesi jonka kanssa et ilmeisesti ole sinut, mutta ole silti vapaa käsityksessäsi... so what - any way, ehkäisy on syntiä ja Jumalan sanan vastainen teko, niinkuin murhakin. Nuo kaksi asiaa kun oivaltaa niin on jo jyvällä.
(emilia elä tule kysymään enää että miksi)
Sinulla on oma käsityksesi jonka kanssa et ilmeisesti ole sinut, mutta ole silti vapaa käsityksessäsi... so what - any way, ehkäisy on syntiä ja Jumalan sanan vastainen teko, niinkuin murhakin. Nuo kaksi asiaa kun oivaltaa niin on jo jyvällä.
Vastaukset 31
Vanhimmat
totuuden,joka ei tulessakaan pala. Näin me uskomme. Muut uskovat ehkäisyasiassa oman korvasyyhynsä jälkeen!
...koskaan ollut lestadiolainen ;).
Ymmärtää kyllä paljon...
"ehkäisy on syntiä ja Jumalan sanan vastainen teko, niinkuin murhakin. Nuo kaksi asiaa kun oivaltaa niin on jo jyvällä."
Käytettävä jos haluaa yhdyntää ettei syyllisty murhan syntiin. On ihan oikein että SRK:n "höpösynti" väistyy, ja oikealle synnille annetaan merkitystä.
piste.
Että ehkäisy lakkaa siinä vaiheessa olemasta syntiä, kun haluataan seksiä, ja muuta vaihtoehtoa ei ole kun ehkäisy, jos halutaan suojella ihmishenkeä.
Ihmisen pitää luopua joko seksistä tai ehkäisysynnistä. Ihminen luopuu ennemmin ehkäisysynnistä kuin seksistä, ja muuttaa ehkäisyn nimen "terveydelliset syyt".
no hyvä että se totuus nyt sulle selvisi. Sait varmaan rauhan ja nyt voimmekin emilia lähteä uusiin seikkailuhin - uusin ja uteliain mielin :D
Amen amen.
omantunnon venytämistä omien himojensa jälkeen....
sinun totuutesi.
"tuo
Kirjoittanut: oletettavasti 12.3.2009 klo 18.33
sinun totuutesi."
Jos seuraavasta raskaudesta joutuisi joku kärsimään, tai se olisi jopa hengenvaarallista äidille.
Niin kummasta sinä luopuisit seksistä vai ehkäisysynnistä?
Ehkäisysynnistähän on vl-liikkeessä lupa luopua, jos äiti on kuolemanvaarassa. Näin kuitenkin taataan seksin jatkuminen. Ja on ihan oikein, että jos tuossa tilanteessa halutaan yhdyntää, että silloin tosiaankin ehkäisysynnistä luovutaan. Vain näin voidaan pelastaa äidin henki.
sanotaan, että
a)ehkäisy on syntiä,
b)se ei aina ole syntiä?
... Jumala on elämän ja kuoleman Herra. Mitään ihmisen manipulointia siihen suunnitelmaan ei kuulu. piste.
syntiä aina kun hoito estää kuoleman.
ehkäisy on syntiä.
Minun mielestäni ehkäisy EI OLE SYNTIÄ ja minun mielestäni on jopa SYNTIÄ JULISTAA EHKÄISY SYNNIKSI.
Miksi, koska se johtaa ihmisoikeusrikkomuksiin ja jopa ihan oikeisiin tappoihin/murhiin.
... on murhattu vaikka mistä syystä. Yx muun muassa Golgatalla... vaikkei OIKIASTI tehny ainuttakaan syntiä.
Koskaan ei ole murhattu ketään jota ei ole edes olemassa. Olematonta ei voi murhata.
Asiallinen ja minusta myös perusteltu mielipide. Eihän kenenkään tarvitse todistaa olemattomaksi sellaista mitä ei kukaan voi todistaa myöskään olevaksi.
:D.
kun näillä palstoilla puhutaan, että mikä on synti ja mikä ei,niin tuli mieleen että epäusko on suurin synti. joka näkyy monissa kirjoituksissa. eli epäuskoskoa seuraa muut synnit. Lyhyestä virsi kaunis: ei ole hyötyä väitellä siitä mikä on ja mikä ei jos ollaan eri aaltotaajuuksilla.
Kuka murhataan kun käyttäää ehkäisyä?
Pointti on se, että lestadiolainen uskonkäsitys elämästä ja kuolemasta on sellainen, et syntymä ja kuolema on yksin Jumalan kädessä.
Ihminen voi ajatella ehkäisemistä syntinä, koska sellainen oikiasti estää elämän syntymistä, ja kun Jumala on lestadiolaisen käsityksen mukaan myös elämän Herra, niin elämän syntymättömyyteen ei ole lestadiolaisen käsityksen mukaan ihmisen sopivaa puuttua.
Sama pätee kuolemiseen, yhtälailla kuin elämä, myös kuolema on Jumalan käsissä. Siihenkään ei ihminen saa puuttua. Olosuhteita toki voi luoda. Esim. sairaanhoitoa yms.
Mutta silloinkin Jumalalla on ne kortit kädessä, et kuinka käy, kuoleeko vai ei. Ehkäisyssä taas Jumalalta viedään kortit kädestä, koska ihmisellä on just ne kortongit ;).
Minusta lestadiolainen uskonkäsitys on hyvin looginen ja yksinkertainen.
Miten ehkäisy voi estää Jumalan tahtoa (esim kondomi), jos kirurkin veitsi tai elvytys sähköiskut eivät sitä tee. Mihinkään sairaanhoitoon ei siis pidä puuttua, vaan kuolla tyynesti vaikka mihin. On käsittämätöntä, että tälläkin palstalla on joku joutunut miettimään tuskaisesti, onko synti leikata eturauhanen, jos siitä aiheutuu hedelmättömyys, kun vaihtoehtona on kuolema, jos ei leikata. Joko hyväksyy Jumalan tahtona, että kaikkeen kuollaan esim umpisuolen puhkeamiseen tai sitten hyväksytään kaikki saraanhoito Jumalan antamana lahjana ja että tarkoitus ei ole, että ainakaan kuollaan lisääntymisen takia. Silloin pitäisi viimeistään uskoa, että se lisääntymisen loppuminen on Jumalan tahto ja antaa ihmisen elää sen jälkeenkin. Ja luulisi mm skitsofrenian olevan hyväksyttävä syy siinä missä kohdun hajoamisenkin.
avustaa ihmistä kuolemaan, ja jossa on jo elävä yksilö, jota tapetaan hänen omasta tahdostaan. Minäkään en pidä tuollaisesta toiminnasta.
Mutta ensinnäkään Jumalalle ei ole ollenkaan mahdotonta luoda uutta elämää sinne minne HÄN tahtoo, jopa meidän käsityksemme mukaan mahdottomiin olosuhteisiin ja ihmeellisin ihmein.
Näin ihmisen puuhastelu ehkäisyvälineilä taitaa olla Jumalan mielestä huvittavaa. Mutta Hän suo ihmisille synnyttämättömyyden, koska Hän antaa muutoinkin ihmisen tehdä omia valintoja ja ratkaisuja huolimatta siitä, onko lopputulos hyvä, paras tai edes suositeltava.
Miten Jumala suhtautuu lahkoon, joka toimii farisealaisesti ja synnillistämällä asioita taakaksi lähimmäisilleen - on vain Jumalan tiedossa. Muistakaa toki kuitenkin, että Jumala on kaikkivaltias ja kaikkivoipa niin halutessaan. Jumalallakin on oma tahto, joka ajaa kaikkien muiden tahtojen ohi. Suokaamme me myös oma tahto toisillemme Jumalan luomina!
"Ehkäisyssä taas Jumalalta viedään kortit kädestä, koska ihmisellä on just ne kortongit ;)."
Että ihmisen keksintö kondomi on Jumalaa vahvempi? Jumalalla on se kaikki voima mikä ihmiseltä puuttuu, ei kodomi estä lapsen syntymää jos lapsi on Jumalan Tahto.
Vain kohdunpoisto tai sterilisaatio estävät lapsen syntymän, silloin ei Jumalakaan enään pysty lasta antamaan vaikka haluaisikin.
>>>Että ihmisen keksintö kondomi on Jumalaa vahvempi?>>>
Tuokin vielä :).
Ihminen päättää Jumala säätää.
Samoin haulikko, ihminen voi käyttää sitäkin väärin.
Elämä ja kuolema pitää olla aina Jumalan asia. Ihmislähtöinen elämän ja kuoleman manipulointi on syntiä.
Ole hyvä :)
..kun käyttää kondomia, voi Jumala päättää meneekö se rikki
vaikuttaa sydämessä, mielessä ja asenteissa, vaan on ihmisen kortongin käytön armoilla?
Ei kai Jumala voi olla niin avuton?
Raamatussa sanotaan, että Hän vaikuttaa sekä tahdon, että toimituksen.
Jos se olisikin niin kuin kuvaat, että ihminen tekee siinä Jumalan palvelusta, kun nai ehkäisemättä ja palvelee paholaista ehkäistessään, niin silloinhan ihminen omilla teoillaan vaikuttaisi pelastumiseensa.
Entäpä sitten esim. sokeritaudin tullessa perheen äitiin, niin hän jäisi ilman seksin tuomaa iloa, rentoutusta ja mielihyvää, kun ei voisi käyttää ehkäisyä, eikä saisi tulla raskaaksi. Myös miehelle tuo asia olisi hirveä koettelemus ja voisi johtaa syntiin.
Ei asia taida kuitenkaan olla niin, sillä sairauksissa joudutaan ehkäisyyn ja tällöin se tekona ei voi olla synti.
Terveille ihmisille on syntiä se asenne, ettei halua lapsia. Seksi on Jumalan lahja ihmiselle, eikä sitä tule ottaa häneltä pois sairauden mukana.
.... kondomin? Etkö luota kaiken Luojaan?
Ole hyvä :).
ettei Jumalaa saa kiusata esim. hyppäämällä temppelin katolta luottaen, että Hän lähettää enkelinsä pelastamaan.
Ei myöskään vaikeasti sairaana pidä ottaa raskauden riskiä. Otin tuon vain esimerkkinä ehkäisystä. Toki niitä muitakin tapoja on.
Kiitos vain!
"Samoin haulikko, ihminen voi käyttää sitäkin väärin."
Ihmiset jotka ehkäisevät käyttäisivät ehkäisyä väärin. On paljon syitä miksi ihmiset joutuvat käyttämään ehkäisyä. Jotkut koko ikänsä, koska raskaaksi ei sairauden vuoksi saa tulla.
Ehkä joku rahanahneus voisi saada käyttämään ehkäisyä väärin. Mutta voihan se olla niinkin, että mies siittää vain lapsia alulle ja jättää lapset äidin hoidettavaksi rahan ahneudessaan, ei sekään ole oikein. Rahanahneus aiheuttaa kyllä muutakin pahaa, ja siitä olisi hyvä luopua.
vai että ajatus``````````
todella aina YHDESSÄ päättävät mitä tekevät, koska seksin tulee perustua aina kahden aikuisen ihmisen yhteiseen tahtoon, MYÖS AVIOLIITON SISÄLLÄ. Muutenhan teko ei olisi kaukana raiskausta tai ainakin se olisi sitten vain yksipuolisesti toisen halujen täyttämistä puolisoa kunniottamatta.