Pitkäjalkaiselle kajakki???

aloittelijaaaaaa

Eli tarkoitus tehdä päivästä viikkoon retkiä kajakilla(mahd kaksikolla). Pieniä järviä ja lähes virtaamattomia jokia pitkin. Ehkä joskus lapissa voisi käydä jokia pitkin melomassa...

Itse olen 192 pitkä ja pelkkää jalkaa, eli jalat vaikea saada menemään kajakkien sisään. Niin ja kaatuessa ehkä vaikea päästä sitten pois. En kuitenkaan haluaisi kovin avonaista kajakkia. Niin mikä ois sopivanlainen.

Mahdollisesti kysymykseen voisi tulla kaksikko, koska joutuu kyyditsemään hallitusta joka on 160cm pitkä.

Neuvokaa viisammat mikä ois sopiva kajakki.

Olisiko paras vaihtoehto kaksi yksikköä ja sitten narulla vetelisin hallitusta?

-aloittelija-

7

2565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rekkules1

      olisiko mahdoton vaihtoehto että molemmat meloo??

      tuo perässäroikkuminen on vähän hankalaa ja itse en uskaltautuisi kanoottiin ilman melaa.

      Kanootti ei mene tasaisesti joten narullahinaus on myös rasittavaa nykimistä, koskissa ei onnistu ollenkaan.

      suosittelen : jätä moinen riippakivi, ota tilalle vaikka kaljoja

    • Olen itse 193, ja jalkojen pituuden suhteen kaikki normaalit retki- ja merikajakit ovat olleet mahdollisia. Totta, sellaiset "meriaukolliset" (esim Nordcap), joihin on (ison miehen) pakko mennä sisään takakannella istumisen kautta, ovat hankalia, eteenkin kajakista noustessa. Kaatumisen yhteydessä olen aina päässyt vaivatta pois, koska veden alla ei tarvitse kannatella itseään. Isompi ongelma on ollut, että esim isommat neopreenisaappat eivät moniin mahdu (jalkaterä pystyssä) sisään niin, että voin vaivatta käyttää polkimia ja krampin riski kasvaa. Siksi olen joko paljan jaloin (kesällä) tai pidän tiukkoja, joustavia neoprenisukkia kuivapuvun päällä kylmien vesien aikaan. En siis minkäänlaisia kovapohjaisia jalkineita, koska ne eivät mahdu esim Seacat-kajakkiini. Avalon-kajakeissa on iso jalkatila :)

      Hinaamisesta: merellä olen aika paljon hinannut rouvaani, mutta virtaavassa vedessä en sitä lähtisi tekemään. Hinaamisen ongelmia liioitellaan. Lähinnä se on voimista kiinni.

      Mutta toisaalta, kyllä myös matkustajalla on oltava mela ihan pystyssä pysymisen takia, vaikka efektiivisesti ei eteenpäin vievää tehoa tarjoaisikaan.

    • Katsopa Welhonpesän tarjontaa. Siellä on mm. ABS-muovinen Bigfoot.

      Arvelisin sen tarjoavan riittävästi tilaa.

      Liity asialliseen melontaseuraan ja ala koemeloa erilaisia paatteja ja kysele käyttäjiltä.

      j.

    • meloottinen

      Jos molemmat olette aloittelijoita niin jos vaan mahdollista,melontakurssille ensin.
      Sitten liitytte seuraan,jos voitte ja siellä voitte kokeilla erilaisia kajakkeja.
      isoja kaksikoita on ainakin Welhonpesällä myynnissä.
      Mutta on toki yksiköitäkin,joihin mahdut.

      Parempi olisi omat kajakit kummallekkin,eikä mitään hinailuja.
      Jos ei puoliso melo itse,miksi raahata häntä mukaan?

      Kaksikkoa voi mielestäni meloa yksinkin,ei siinä
      aina pakko kahta tarvitse olla.
      Soittele kajakkimyyjät läpi,siitä se lähtee.

    • linjavalo

      Tuohon käyttöön sopivin olisi kyllä kunnollinen inkkari,esmes 16 jalkainen prospector,kulkee,kääntyy,ei pelkää koskia,melottavissa sekä soolona että kaksikkona,se mikä auton takakontissa kulkee mahtuu myös mukaan

    • röönruuzi

      "Itse olen 192 pitkä ja pelkkää jalkaa, " .. eli siis pään kohdalla munat? - ja siltä kuulostaa.

      ota mukaan kaljoja, niinkuin joku jo sanoi, ne ei nalkuta.

    • LIBBONEN

      Älä sää rupee mariseen hallitukselle mitään. Itse äänesti ja jalkapuusi valitset. On se nyt merkillistä kultakalatouhua....me uimaan siit! ja tottelet mitä sanotaan..aatana!

    Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      94
      1855
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      86
      1313
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      117
      986
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      863
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      781
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe