Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu on oman ilmoituksensa mukaan Suomen ellei koko maailmankin johtava hajautetun bioenergiatuotannon kehittäjä.
Puu on perusraaka-aine kaikessa tässä kehitystyössä.
Päätähtäimenä on oljyn rahtauksen lopetus pohjois-Karjalaan.
Sellunkeittohan Suomessa vähin äänin supistuu ja saattaapa kustannussyistä siirtyä tuonne itäiseen naapuriin,myöskin sahaus tullee pysyvästi supistumaan.
Mielestäni puuntuottajat/metsäalan neuvontajärjestöt eivät toistaiseksi ole riittävästi/josko ollenkaan panostaneet tähän muutostilanteeseen.
Kuinka pysymme raaka-ainekilpailussa mukana,vaatinee mielestäni suuria ja nopeita muutoksia niin kalusto, kasvatus kuin korjuumenetelmiinkin.
Puu on perusraaka-aine kaikessa tässä kehitystyössä.
Päätähtäimenä on oljyn rahtauksen lopetus pohjois-Karjalaan.
Sellunkeittohan Suomessa vähin äänin supistuu ja saattaapa kustannussyistä siirtyä tuonne itäiseen naapuriin,myöskin sahaus tullee pysyvästi supistumaan.
Mielestäni puuntuottajat/metsäalan neuvontajärjestöt eivät toistaiseksi ole riittävästi/josko ollenkaan panostaneet tähän muutostilanteeseen.
Kuinka pysymme raaka-ainekilpailussa mukana,vaatinee mielestäni suuria ja nopeita muutoksia niin kalusto, kasvatus kuin korjuumenetelmiinkin.
Vastaukset 15
Vanhimmat
jonka olisi yksi varteenotettava ratkaisu metsäteollisuuden kapasiteetin laskiessa ja vapauttaessa osaavaa työvoimaa,kalustoa ja metsävaroja hyödynnettäväksi.
Yksi käänteentekevä muutos jonka eduskunta voisi saada aikaiseksi olisi ehdottomasti uusiutuvanenergian tukeminen ottamalla vaikka määräaikaisesti käyttöön syöttötariffin,jolla saataisiin homma pyörimään.
Lisäksi syöttötariffi antaisi nykyiselle jäljelläolevalle metsäteollisuudeelle aikaa sopeutua uusiin haasteisiin,puhumattakaan hyödystä joka jakautuisi maakuntiin ja uuteen teknolgiateollisuuteen.
Kaikki on käsittääkseni Pekkarisen peukalon alla.
sysätään se näihin bioprojekteihin. "Vaikka velkarahalla on nyt satsattava metsänomistajiin."
Suomihan elää avustamalla näitä "Pekkarisen peukalon alla" olevia projekteja.
TE-keskus vaan asialle ostamaan koneita isännille että päästään tositoimiin!
Velkarahallahan tässä maassa suurin osa tuotannosta pyörii.
Mitä pahaa velan antamisessa on jos velka maksetaan korkojen kanssa takaisin ja samalla työllistetään ihmisiä,yrittäjiä sekä korvataan esimerkiksi tuontiöljyä ?
http://www.wenet.fi/eng/cfmldocs/document.cfm?doc=show&doc_id=188
Olet tainnut ostaa asuntosikin etukäteen säästetyllä käteisellä.
kannattavia niin kyllä yksityiset pääomansijoittajat niihin sijoittaa. Ei siinä tarvita Pekkarista eikä eduskuntaa.
Pekkaroinnin kannattajat vain yrittävät puhaltaa valtiolta rahaa, se kyllä tiedetään.
Tällainen siltarumpuajattelu vie Suomen konkurssiin.
valtavasti kiinosta sellainen toiminta jossa tuotto-odotukset perustuvat suppealla markkina-alueella tapahtuvaan toimintaan.
Pekkarista voisi tällä uusituvien energialähteiden hydyntämisellä pommittaa siltä pohjalta ,että panostukset hyödyttäisivät alueellisesti metsien hyötykäytön tehostamista niiltä osin mitkä jäävät enenevässä määrin käyttämättä prosessi ja mekaanisessa metsäteollisuudessa.
Rahaa on mistä sijoittaa TE-keskuksilla ja ellei kohteita pian löydy joutuu Suomi palauuttamaan kesäkuussa noin 500 miljoonaa euroa aiemmin saatuja rahoja EU.lle.
Etsi parempi mahdollisuus metsäsektorilta joka on nopeasti otettavissa käyttöön ja tukisi samalla olevassaolevaa kapasiteettia,tai sitä osaa joka kannattaa säilyttää.
Nämä Breznevinajan ajatusmallit sen kun vain elävät edelleen.
Nyt Kaivataan Kekkosta joka antaa rahaa susirajalle ja sen taakse.
Risut dieseliksi hip hei!
Kyllä puuta kuluu ja metsänomistajat saavat hyvää kantorahaa vaikka niistä tehtäisiinkin bioenergia. Ongelmana on siinä että jalostusarvo laskee melkein kymmenen kertaa jos vertaa paperiin ja selluun. eli jos ainespuuta ruvetaan polttamaan nin etenkin valtiolta jää paljon veroraha pois. Se on kuitenkin faktaa että Suomi pystys itse tuottamaan kaikki liikennepolttoaine biomassasta, mutta ei jäis mitään yli puuteollisuudelle.
kelvottomasta karsitusta sellu ja energia puusta maksetaan parhaimmillaan yli 30 € tienvarressa.
Siitä erilaisia veroja n. 30 %, valtiolle ,hakkuu ja pääomatulojen kautta.
Energia puulla korvataan isoissa laitoksissa tällä hetkellä poltettavaa öljyä ja kivihiiltä.
Mitähän Suomen kansantalous siinä kärsii.
Ei muuta kuin painostamaan Pekkarista ,ettei tarvitse muutaman vuoden päästä kenenkään eduskunnassa valittaa ,että "oikeen vilunväreet menee kun ei tullut oikeita ratkaisuja aikanaan tehtyä "
eikös energiapuun laatuinen näre ja muu raivuussa kertynyt aines ole hyvää maaperän rikastetta jos sen jättää maatumaan. Jos harvennus ta hakkuualueet perataan niin maaperä köyhtyy. Onko näin aikomus nyt tehdä energiapuumarkkinoiden ja enenevän kysynnän takia?
että pitäisikö puu mädättää maahan, että kasvaisi uutta puuta tilalle.
miettii kannattasko tuollanen läpipääsemätön koivu,haapa ryteikkö, jollanen pyörii tuossa bioWatin mainoksessa kaataa maahan, vai myydä lähes kuitupuun hinnalla hakkeeksi.
Tosin biowatti ei maksa sitä, vaan meinaa saada rangat korjuu palkalla.
miettii korvaisiko vakuutus jos kulotusaikana sopivalla tuulella sattuisi palamaan pystyyn koko tila ?
arvosteli mettäyhtiön ja minun sopimusta kantojen raivuusta. Ilmaiseksi veivät pois ja nyt on maa täynnä vesilammikoita.
maataloustukea mettähommiin kans, kyllä valtiolla rahaa on...
valtion lisätalousarvioon määrärahaa varattavaksi biokaasulaitosten rakentamista varten.
http://www.mmm.fi/attachments/5hGMMf0gg/5Ejcsi1nO/Files/CurrentFile/2009_I_LTAE.pdf