Luulin hankkineeni jonkin ammatin, kun kävin 1991 silloisen lainsäädännön mukaisen Vartijan peruskurssin ja tein 1,5 vuotta vartijantöitä. Nyt koulutukseni on vanhentunut, ja joutuisin käymään kurssit uudestaan alusta lähtien, jos haluaisin vartijakortin.
Tietenkin on hyvä vain, että vakituisen vartijan
minimikoulutusta on lisätty 40 tunnista 100 tuntiin, mutta ei tuossa nyt ole mitään järkeä, että vanhan lainsäädännön mukaisen koulutuksen saaneille ei anneta enää vartijakorttia.
Tietenkin on hyvä vain, että vakituisen vartijan
minimikoulutusta on lisätty 40 tunnista 100 tuntiin, mutta ei tuossa nyt ole mitään järkeä, että vanhan lainsäädännön mukaisen koulutuksen saaneille ei anneta enää vartijakorttia.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Luojan kiitos ettei annetakaan.
"vanhan lainsäädännön mukaisen koulutuksen saaneille ei anneta enää vartijakorttia."
Kyllä kai niille annetaan, kunhan käyvät ensin sen uuden koulutuksen ;-)
Eihän tuossa mittään järkee ole. Minäkiin olen 90-luvun alulla saanu vartija koulutuksen mutta muutaman vuuen jälkeen lähin tielaitoksella lapiohommiin. Kortti mennyt vanhaksi, niin nyt pitäs mennä koulutukseen jos vartiointihommiin takasin aikosin mennä.Kyllä hommat on ihan muistissa vielä.
Lainsäädäntö on muuttunut paljon tuosta ajasta. Kai se nyt on selviö, ettet voi työskennellä vartijana jos et ole alan työtä tehnyt 17:sta vuoteen.. On se maailman meno ja hommat yleensäkin niistä ajoista muuttuneet.
Olisit pitänyt kortin voimassa niin se kävisi ei kannata päästää korttia vanhaksi silloin joutuu koulun penkille ja jos on noin pitkä aika ed.hommista niin koulun kautta kaikki on muuttunut tuossa ajassa.
Näin tänään lupakanslian naisen ostarilla ja asia tuli puheeksi. Muistavat minut sen verran pätevänä vartijana että saan kyllä vartijakortin ilman kurssiakin jos alalle tahdon takaisin.
älä puhu legentaa.kyllä joudut käymään kurssin niinkuin muutkin.vai olet omasta mielestäsi pätevä ja mestari vartija.taidat olla sitä ainesta joka pilaa vartijoiden maineen käytöksellään.
Nämä "pätevä vartija" sanat kuulin nimen omaan tältä lupakanslian naisvirkailijalta.Eipä tarvinnut itse itseään kehua kuten tällä foorumilla on tapana. Taidampa käydä uusimassa korttini ensi viiklla, noin ihan muuten vain.
Vartijakortin saa vartointiliikkeessä töissä ollessaan ja se koskee ko. vartiointiliikkeen puitteissa tehtävää työtä. Kortti ei siis ole varsinaisesti puhtaasti henkilökohtainen.
ja samalla saa messiin 44 magnumin millä voi hätistellä idiootteja kimpusta kun sekään lupa ei oo puhtaasti henkilökohtanen.
Kortin saa vaikkei olisi koskaan töissä vartijan työssä. Nimittäin poliisilaitos sen kortin myöntää, jos myöntää.
Nyt sitten on kortti tilauksessa. Hankkiminen on siis helppoa kuin heinän teko.
Kaasuasetta varten pitäisi kurssille mennä, mutta empä taida. Mitäs minä kaasulla.