Kertokaahan viisaammat

autoni: v70 -02 2,4L ajettu 160000.
aamulla kun lähden kylmällä autolla niin auto lähtee käyntiin ei siinä mitään mut kun antaa vähän aikaa käydä tyhjäkäynnillä niin auto alkaa ns.köhiin ja ajotietokone ilmottaa et vaihda suuremmalle tai hidasta.
et mitä vittua?!
ja kun lähtee heti liikkeelle ilman että antaa olla tyhjäkäynnillä niin kun tulee esim valoihin et tarvii hidastaa niin auto sammuu.
ET MISSÄ OLISI VIKA, AUTTAKAA? KIITOS!!!!!!
63392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

vie autoasi korjaamolle? Kyllä siellä viat selviää.
Tämän päivän autoja ei paljon itse voi korjailla.

Äänestä
  • No mikä ihmevekotin se sinun autosi on, kun sitä ei voi korjata? Kyllä ainakin minä olen oman volvoni korjannut aivan kivuttomasti. Hieman enemmän tosin tarvitaan päättelykykyä, kuin historiamobiileissa, mutta vain hieman. Eihän tosin historiamobiileitakaan monikaan itse korjannut. Useimmillehan jo bensan tankkaus on lähes ylivoimaista.

    Äänestä

empä ole tuon ikäisessä autossa tiennytkään ajotietokoneesta irtoavan tuollaisia tekstejä ?? - hämmästelen tavattomasti - liekö edes totta ?

Äänestä

viallinen.

Äänestä

Kumpi malli diesel vai bensa?Mikään varoitus merkkivalo ei pala siellä mittaritaulussa
Mennään sitten yleisellä kannalla.
Kuten tuossa ylhäällä kaveri sanoi sen sähköinen kaasulappä jutska varmaakin pitää tarkistaa,että toimii kunnolla jolloin ne tyhkäyntikierrokset pysyy siinä 850 pinnassa tasaisesti.
(Polttoaine pumpun rele jos bensa).Säännöllisesti huolettu varmaakin auto jolloi ei puhuta näistä vaihdettavista huolto-osista.
Akun kunto ja lataako laturi 13.5-14.5 v pitäsi jännite olla jos koneessa kierroksia.
Nykyään sähkö on suuressa osassa autotekniikkaa tarpeeksi korkea jännite jolloin kaikki osat toimii kuin pitääkin.

Sulakekotelon pohjassa on jossain malleissa ollut hapettumaan niissä johdoissa jolloin auto sammunut mysteerisesti kesken ajon,puhdistettu liitin vika on tällöin poissa. Viimeksi nykyajan autot ei tykkää siitä tyhjakäynista kun käynistät pitäsi lähteä ajelemaan eteenpäin vaan

Äänestä
  • volovoa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


#11 kirjoitti:

autoni: v70 -02 2,4L ajettu 160000.
aamulla kun lähden kylmällä autolla niin auto lähtee käyntiin ei siinä mitään mut kun antaa vähän aikaa käydä tyhjäkäynnillä niin auto alkaa ns.köhiin ja ajotietokone ilmottaa et vaihda suuremmalle tai hidasta.
et mitä vittua?!
ja kun lähtee heti liikkeelle ilman että antaa olla tyhjäkäynnillä niin kun tulee esim valoihin et tarvii hidastaa niin auto sammuu.
ET MISSÄ OLISI VIKA, AUTTAKAA? KIITOS!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu