Eli olen vasta 20 vuotias ja minua on vaivannut jo vuosia toistuvat emätin-, hiiva- ja virtsatietulehdukset. Ja hoitoihin on mennyt rahaa enemmän kuin laki sallii... Eli siis minulla on joku tulehdus kerran kuussa, ja joskus ovat kaikki vielä samaan aikaan.
Lääkärit eivät ole antaneet mitään estohoitoja tai mitään vinkkejä. Pitäisi kai mennä yksityiselle, ei tästä muuten tule mitään. Saan takuu varmasti tulehduksen yhdynnästä oli kondomi tai ei, mutta yleensä se tulee myös ilmankin, aina kuukautisten jälkeen. Toki tulehdus saattaa olla poikaystävälläni, mutta se ei selitä sitä miten saan bakteeritulehduksen vaikka en ole ollut yhdynnässä.. Ja kuukautiset ovat niin tuskalliset, en voi käyttää siteitä kun alapää ärtyy niistä ja kun käytän tamponia niin saan tulehduksen..
Onko kellään vastaavaa vaivaa, ja miten saan nämä emättimen pH-muutokset kuriin? Olen kokeillut kaikennäköisiä emätinmaitohappobakteeri kapseleita ja pH:n tasapainoittajia, mm. vagi-C, mutta eipä ole auttanut. Syön päivittäin maitohappovalmisteita ja kapseleitakin, mutta turhaan.
Ja nytkin on taas jokin tulehdus, en jaksaisi soittaa taas gynelle että olisin taas tulossa testeihin:( Ja nyt on ilmestynyt jokin patti uloimpaan häpyhuuleen, luulen että se on tulehtunut karvatuppi, toivon ainakin? Vai voiko herpes olla limakalvon ulkopuolella?
Haluaisin mielenrauhan tälle asialle, niin monta vuotta olen päivittäin joutunut ajattelemaan alapääni kuntoa. Ruokavaliossakaan ei pitäisi olla vikaa, koska syön paljon hedelmiä ja juon vettä runsaasti ja olen normipainoinen.
Että tämmöstä tänään, mitähän huomenna :D Onkohan ketään jolla olisi samaa vaivaa, tai joku joka tietäisi mitä minun pitäisi tehdä tämän asian suhteen?
Lääkärit eivät ole antaneet mitään estohoitoja tai mitään vinkkejä. Pitäisi kai mennä yksityiselle, ei tästä muuten tule mitään. Saan takuu varmasti tulehduksen yhdynnästä oli kondomi tai ei, mutta yleensä se tulee myös ilmankin, aina kuukautisten jälkeen. Toki tulehdus saattaa olla poikaystävälläni, mutta se ei selitä sitä miten saan bakteeritulehduksen vaikka en ole ollut yhdynnässä.. Ja kuukautiset ovat niin tuskalliset, en voi käyttää siteitä kun alapää ärtyy niistä ja kun käytän tamponia niin saan tulehduksen..
Onko kellään vastaavaa vaivaa, ja miten saan nämä emättimen pH-muutokset kuriin? Olen kokeillut kaikennäköisiä emätinmaitohappobakteeri kapseleita ja pH:n tasapainoittajia, mm. vagi-C, mutta eipä ole auttanut. Syön päivittäin maitohappovalmisteita ja kapseleitakin, mutta turhaan.
Ja nytkin on taas jokin tulehdus, en jaksaisi soittaa taas gynelle että olisin taas tulossa testeihin:( Ja nyt on ilmestynyt jokin patti uloimpaan häpyhuuleen, luulen että se on tulehtunut karvatuppi, toivon ainakin? Vai voiko herpes olla limakalvon ulkopuolella?
Haluaisin mielenrauhan tälle asialle, niin monta vuotta olen päivittäin joutunut ajattelemaan alapääni kuntoa. Ruokavaliossakaan ei pitäisi olla vikaa, koska syön paljon hedelmiä ja juon vettä runsaasti ja olen normipainoinen.
Että tämmöstä tänään, mitähän huomenna :D Onkohan ketään jolla olisi samaa vaivaa, tai joku joka tietäisi mitä minun pitäisi tehdä tämän asian suhteen?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaihdapa alkajaisiksi kertakäyttöiset terveyssiteet kestositeisiin. Siteissä olevat kemikaalit ärsyttävät monilla ihoa, joillain enemmän joillain vähemmän. Itselleni meni kertakäyttöisistä aina jo päivässä iho rikki, joillain ne laukaisevat hiivatulehduksen ja jotkut saattaa saada niistä ihan älyttömiä ihottumia, jopa rakkuloitakin. Listaa kestositeiden myyjistä ja valmistajista löydät täältä: http://kuukuppikunta.net/ala.php?sivu=muut
Entä käytätkö hormonaalista ehkäisyä? Jos, niin lopeta heti. Hormonit heikentää monilla limakalvoja ja sitä kautta herkistää tulehduksille. Kai muut perusjutut on kunnossa: ei pesuaineita alapesuun, puuvillaiset alkkarit, nukut ilman alkkareita, allergisoimattomat vaatteiden pesu-/huuhteluaineet ja tehohuuhtelut, sokerit pois ruokavaliosta jne.?
"tietysti, yritä olla nottet sekaannu noituuteen ja nottet palvo saatanaa ja nottet palvelisi paholaista
http://www.youtube.com/watch?v=KoE-ga8Jsrg
"
Samaa vaivaa itelläki koittanu kaikennäköstä eikä mitään estokuuria minkäännäköstä ole koskaan saanu. mullakin just alko paikat taas oireileen ja sain aikaa lääkärille (gynelle) vasta ensi viikon perjantaille joten tässä oon koittanu hillitä oireita. Hyvin on virtsatulehduksen oireet saatu kuriin nyt ainakin juomalla paljon vettä syömällä karpalokapseleita ja vitamiineja sitten kutina hillittyä ceridal öljyllä mitä oon laittanut nyt muutaman kerran päivässä. Oon kipulääkkeitä vastaan ja hiivavoiteet tekee alapään mulla vieläkin kutisevammaksi ja ärtyneeksi. mutta nyt on ihan ok olo. Ei ne yksityiset sen enempää ole mulla auttaneet enemmän rahaa vaan mennyt samoihin tuloksiin. Nyt meidän kannattaa vaan ottaa no more mr. nice guy asenne ja vaatia hoitoa ja kokeita että nää tulehdus kierteet pistetään loppuun. Pitää vaatia kunnon bakteeri näytteet että pistävät viljelyyn että nähdään mikä siellä on ja että siihen saa jonkinlaisen estokuurin tai jotain ja vaatia kans siihen hiivaan tai mikä lie se nyt onkaan apua myös. Ite oon ollu nyt lääkkeettömänä 3kk koittanut hillitä alapäätä vaan pelkällä öljyllä. Liiallinen aineiden laitto sinnekkin saattaa ärsyttää että kannattaa koittaa olemista ilmankin. Ite käytän menkkoihin lunette kuukuppia! se on mahtava laite kannattaa kokeilla. Asiat helpottuu _älyttömän_ paljon eikä alapää ärry mitenkään ei roskaa luontoa. En ymmärrä miksi ei kaikki naiset käytä sitä. Se on niin helppo ja voi uida ja kaikkea tehdä ilman että tarvii murehtia mitään. eikä mee rahaa aina ostaa uusia siteitä jne..Itelläkin siteet aina laukas jonku taudin ja iho meni rikki. Pistä se poikaystäväs myös testiin.. miehillä saattaa virtsatulehdus olla oireeton. Ja koitetaan kestää! ei vielä dynamiittien kanssa aleta :)
Kiva tietää etten ole ainoa tämän asian kanssa, mutta on se vaan kumma kun ei sairaalanväki osaa parantaa tätä vaivaa, ihmetteleevät vaan kun kerran kuussa ravaan siellä. Toivon todellakin että pääsen eroon vaivastani ja kaikki muutkin joilla on tämä vaiva. Ei minullakaan ole nyt ollut aikoihin virtsatietulehdusta koska olen syönyt päivittäin niitä karpalotabletteja, sentään jotain positiivista.. Eikun vaan lekurille taas aikaa varaamaan =)
Tulehdus alentaa immuunivastetta ja itsessään altistaa näin jo muille tulehduksille ja taudeille. Kierre on valmis. Antibiootti, jolla yleensä virtsatietulehdukset hoidetaan, tappaa kaikki hyvät bakteerit kehosta ja keho altistuu mm. hiivasienelle. Antibioottikuuri onkin hiivan yleisin aiheuttaja. Kannattaa popsia maitohappobakteereita, suoliston hyvinvointi vaikuttaa koko kehoon. Muutenkin kannattaa ajatella kokonaisvaltaisesti, kehossa kaikki vaikuttaa kaikkeen. Ongelma ei ole pelkässä alapäässä, vaan koko kropassa. Sen takia olisi hyvä saada asia tutkittua, teidän pitää vaan vaatia apua. Yksityisellä on mielestäni helpompi vaatia palvelua, koska siitä joutuu maksamaankin niin älyttömästi - rahoille vastinetta siis!!
Suora lainaus nimimerkiltä Beatrix*.
Olet kärsinyt selkeästikin elämää hankaloittavasta vaivasta todella pitkään, ja siihen on luultavasti yksi pääsyyllinen: käyttämäsi hormonaalinen ehkäisy. Miksi käytät sitä vielä, vaikka on selvää, että se aiheuttaa oireesi? Mitä hyödyt siitä, jos et voi viettää edes normaalia elämää, saati harrastaa seksiä? Neuvoni on: lopeta välittömästi, äläkä enää koskaan aloita uudelleen. Älä vaihda toiseen hormonimuotoon, vaan luovu kokonaan. Et todellakaan ole ainoa, joa saa kutinaa, hiivaa, kuivuutta ja yhdyntäkipuja hormonaalisesta ehkäisystä. Monet ennen sinua (minä mukaanlukien) ovat päässeet eroon vaivastaan vain lopettamalla pillerien popsimisen. Minulla tosin ongelma oli paljon lievempi, mutta tiedän kyllä tapauksia, joissa oireet ovat olleet samaa luokkaa, kuin sinulla, ja kadonneet pillerien myötä.
Tiedät varmaan kaikki perinteiset hiivanhäätökonstit ja olet niitä kokeillut, kun tunnet luontaistuotteet ja olet vhh:lla. Varmaan tiedät jo jutut pikkuhousunsuojista ja kertakäyttöisistä kuukautissuojista, että ne aiheuttavat hiivaa, eli ei kannata käyttää niitä - mainitsin varmuuden vuoksi. Luulen, että on turha alkaa listaamaan näitä asioita enää enempää, kun mitä luultavimmin pääpiru on se progestiini, mitä syöt.
Kaikista paras neuvo, mitä siis sinulle voi nyt mielestäni kukaan antaa, on hormonien jättäminen. Miten kukaan lääkäri ei ole sanonut sitä sinulle? Hormonaalinen ehkäisy ei todellakaan ole ainoa vaihtoehto. Itselläni on kuparikierukka, suosittelen sitä. Se voidaan asentaa ihan hyvin nuorille, synnyttämättömillekin naisille, mutta lääkärien asenteet sitä kohtaan ikävän usein ovat vanhentuneeseen tietoon perustuvia. Sitä joutuu vaatimaan, joskus jopa usemmalta lääkäriltä (suosittelen yksityistä, money talks).
Mitä pikemmin päset eroon hormoneista, sitä parempi, koska jos jatkat pitkään näin, voit kroonistaa vaivasi niin, että siihen ei enää auta edes lopetus. Jatkuva hiivalääkkeiden käyttäminen voi saada aikaan hiivakannan, joka ei enää kuole lääkkeillä - lisäksi jo pelkkä emätinpuikkojen jatkuva käyttäminen voi saada limakalvosi niin huonoiksi, että ne kutisevat jatkuvasti. Myös pitkittynyt ärtymätila alapäässä on yhteydessä vulvodynian alkamiseen - tämän mainitsitkin.
On olemassa tietysti mahdollisuus, että vaivasi ei johdukaan hormoneista, mutta se on mielestäni epätodennäköisempää. Hormonit itsessään ovat niin iso ongelmia aiheuttava tekijä, että on typerää alkaa edes arvailemaan muita aiheuttajia niin kauan, kun syöt niitä. Lyön vetoa että paranet, kun oma hormonitoimintasi käynnistyy. Monet huomaavat eron jo muutamassa viikossa, mutta joillain voi kestää pidempään - tiedät hormoniesi toimivan taas, kun kuukautisesi tulevat normaalisti.
Vastaa tähän viestiin
Kerro kaverille tästä viestistä Ilmoita asiattomasta viestistä
Google-mainokset
Herpeksen Oireet
Tietoa huuliherpeksestä ja sen hoidosta löydät täältä!
www.compeed.fi/huuliherpes Haluatko todella laihtua?
Lataa ilmainen oppaamme, joka kertoo sinulle, kuinka onnistut.
www.laihduttaja.info Kawase Takara FootDetox
pu