Minulla on tullut aina aika paljon valkovuotoa kuukautisten välissä eikä koskaan ole loppunut. Nyt tuo valkovuoto on alkanut tulemaan jotenkin vetisemmäksi, välillä toki näkyy ihan valkoisenakin, mutta monesti pikkareissa on ihan veden jättämä jälki. Todella inhottavaa seistä ja tuntea, miten vuotaa ja märät pikkarit tuntuu todella inhottavilta.
Olen 19-vuotias eikä kyseessä ole virtsankarkailu, jos joku sitä epäilee. Mutta tämä yhtäkkinen vetistyminen on aika inhottavaa, vaikka onhan tuo valkovuoto aina ollut melko runsasti, mutta ei ennen vetistä enkä ennen ole itse erikoisemmin tuntenut sitä hetkeä, kun sitä ulos tulee.
Onkohan tämä ihan normaalia ja mistä tähän ongelmaan saisi apua? Kaipaan todella niitä aikoja, kun valkovuotoa ei vielä ollut ja pikkuhousut olivat putipuhtaat!
Jatkuva runsas valkovuoto (vetisenä)
10
1723
Vastaukset
- coffin
kuulostaa hiivalta.
- Nornainen
Minulla on ollut hiiva muutaman kerran, mutta silloin oireet olivat lähes päinvastaiset. Ja nythän siis minulla ei ole mitään kutinaakaan.
- tulee mieleen
Valkovuoto lisääntyy ovulaatiota kohden ja voi olla, että hormonitoimintasi on voimistumassa ja sitä kautta vuotokin lisääntyy. Mutta sen pitäisi näkyä piikkinä, eikä kokoaikaisena vuotona.
Myös tietyt tulehdustilat lisäävät vuotoa, mutta silloin se on pahanhajuista. Jos vuoto haisee raikkaalle, en ensiksi huolestuisi tulehduksista.
Yleisin syy vuodon lisääntymiselle on emättimen tasapainon heilahtelu. Se voi johtua e-pillereistä, kuukautissuojista, stressistä, ruokavaliosta, antibioottikuurista. Apteekista saa Gynocaps-nimisiä emätinkapseleita, jotka tasaavat bakteeristoa, lisäksi kannattaa pestä vain vedellä tai apteekin Avecydillä tai Lactacydillä. Jos käytät pikkuhousunsuojia, lopeta ne ja yritä vaihtaa myös kuukautissuojasi kuukuppiin tai kestositeisiin, sillä nykyaikaisten siteiden sisältämä imugeeli tuntuu aiheuttavan monille ongelmaa.- Nornainen
On vaan kummallista, kun siis ennen ei ole näin vetistä valkovuotoa ollut, joten jotenkin outoa jos nyt ovulaatiot on vasta alkanut siihen vaikuttaa?
Vuodon hajukaan ei ole muuttunut siitä, mitä se on aina ollut. Aiemmin käytin lähes koko ajan pikkuhousunsuojaa kun valkovuoto oli ärsyttävää ja likasi pöksyt, mutta sitten kun luin sen lisäävän valkovuotoa, niin lopetin pikkuhousujenkäytön jo kuukausia sitten ja annan vaan vuotaa pikkareille sitten.
E-pillereitä en ole koskaan syönyt, ruokavaliota tosin olen muuttanut (en syö enää lihaa tai eläinperäisiä tuotteita), stressikin on ollut niin pitkään, että kumma jos vasta nyt on alkanut vaikuttamaan.
Täytyy katsoa, miten tämä tästä kehittyy. - sitten ehkä selittäisi
Nornainen kirjoitti:
On vaan kummallista, kun siis ennen ei ole näin vetistä valkovuotoa ollut, joten jotenkin outoa jos nyt ovulaatiot on vasta alkanut siihen vaikuttaa?
Vuodon hajukaan ei ole muuttunut siitä, mitä se on aina ollut. Aiemmin käytin lähes koko ajan pikkuhousunsuojaa kun valkovuoto oli ärsyttävää ja likasi pöksyt, mutta sitten kun luin sen lisäävän valkovuotoa, niin lopetin pikkuhousujenkäytön jo kuukausia sitten ja annan vaan vuotaa pikkareille sitten.
E-pillereitä en ole koskaan syönyt, ruokavaliota tosin olen muuttanut (en syö enää lihaa tai eläinperäisiä tuotteita), stressikin on ollut niin pitkään, että kumma jos vasta nyt on alkanut vaikuttamaan.
Täytyy katsoa, miten tämä tästä kehittyy.hiivaa sanotaan tulevan helpommin, jos on kovin hiilihydraattipitoinen ruokavalio, Atkins-tyyppisellä ruokavaliolla taas hiivaoireet elimistössä vähenevät.
Jos olet siirtynyt pelkälle kasvislinjalle, oletko lisännyt prosessoidun ruuan (viljatuotteet yms) määrää? - en usko....
sitten ehkä selittäisi kirjoitti:
hiivaa sanotaan tulevan helpommin, jos on kovin hiilihydraattipitoinen ruokavalio, Atkins-tyyppisellä ruokavaliolla taas hiivaoireet elimistössä vähenevät.
Jos olet siirtynyt pelkälle kasvislinjalle, oletko lisännyt prosessoidun ruuan (viljatuotteet yms) määrää?Tuskinpa tässä tapauksessa on kyse hiivasta. Hiivan kyllä erottaa selkeästi normaalista valkovuodosta, se on selkeästi kokkareista. Ja kutina on sietämätöntä.
Tällaisen löysin tohtori.fi sivustolta:
"Runsaus. Jos valkovuoto muuttuu omituisen runsaaksi, ja varsinkin jos samaan aikaan on muita oireita, kuten alamahakipua tai virtsavaivoja, kyseessä voi olla kohdun tai kohdunkaulan tulehdus. Aiheuttaja voi olla esimerkiksi klamydia, mutta tavallisimmin aiheuttajaa ei saada selville. Joka tapauksessa tulehdus hoidetaan antibioottikuurilla." - minulla ei vuoto
en usko.... kirjoitti:
Tuskinpa tässä tapauksessa on kyse hiivasta. Hiivan kyllä erottaa selkeästi normaalista valkovuodosta, se on selkeästi kokkareista. Ja kutina on sietämätöntä.
Tällaisen löysin tohtori.fi sivustolta:
"Runsaus. Jos valkovuoto muuttuu omituisen runsaaksi, ja varsinkin jos samaan aikaan on muita oireita, kuten alamahakipua tai virtsavaivoja, kyseessä voi olla kohdun tai kohdunkaulan tulehdus. Aiheuttaja voi olla esimerkiksi klamydia, mutta tavallisimmin aiheuttajaa ei saada selville. Joka tapauksessa tulehdus hoidetaan antibioottikuurilla."ole koskaan kokkareista, mutta saan hiivaa erittäin helposti kun olosuhteet muuttuvat. Tulehduksia ei ole koskaan ollut, lääkäri on tsekannut.
- mnvjfiyfiboihpi9hoiguio
siis oireet viittaavat siihen, itsellä ainakin samanlaista kutinaa, lähti 3pvn gyno-daktarin-kuurilla.....
- kieppeillä....
Mul oli kans siinä parinkympin molemmin puolin sama ongelma, eli aina oli pöksyt märkinä :) Käytin pikkuhousunsuojia, ja siihen aikaan ei ollut näitä kestopikkuhousunsuojia jotka on paljon parempia henkittävyyden kannalta, vaan käytin niitä normaaleita mitä kaupasta saa, ja ne hikos ja hankas ja olivat epämiellyttäviä muutenkin käyttää. Mutta ilmankaan ei viittinyt olla. Mutta se onneksi väheni huomattavasti muutaman vuoden jälkeen, jos se nyt yhtään lopettaa. Saattaapi toki olla e-pillereiden käyttökin vaikutti siihen mutta enää ei ole sellaista ongelmaa.
- edelliseen...
Siis piti kirjoittaa: "Mutta se onneksi väheni huomattavasti muutaman vuoden jälkeen, jos se nyt yhtään LOHDUTTAA. "
tuli joku ajatuskatko tuossa kohtaa ilmeisesti... :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt414608Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532474Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391014Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161995- 113858
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70834Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh58831- 137785
- 48770
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48716