Loistavaa kepulaiset

kielletään käsiaseet

Jotka tappaa 20 ihmistä vuodessa!
Jatketaan viinan alemyyntiä 5000 kuolonuhria/ vuosi!
Aktiivisen tupakoinnin seurauksena tulee n, 2000 uhria vuosittain!
Ja huumeitten täyskieltohan on toiminut jo 20v aivan loistavan hyvin!
Prätkäkolareissa kuolee n 30 ihmistä vuosittain..
Vittu mitä logiikkaa..

4

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kytät nuuskimaan

      Rehellisten ihmisten koteihin ilman rikosepäilyjä muka aseita tarkistamaan..
      Porvarit haluaa kerätä kaikki aseet pois köyhiltä talonpojilta! Poliisivaltio on täällä jä tänään tosiasia, kohta varmaan ruvetaan muiluttamaan vähävaraisia ihmisiä itärajalle..

    • Kurrimaha lamppilainen

      Lautakasa- Matti se täällä päätöksiä tekee..
      Vaan aina ei jaksa panna suuhun pelkkää makaryynilaatikkoa! Sillon täytyy viestiä dritalle, tanjalle, susanille, sirkalle, jne..jne
      Mutta onneksi uskollinen(tyhmä) keskipohjalainen äänestää aina Kepua vaikka menisi faksit ja koplaukset sekaisin tai karattaisiin kuin känninen heikki kolaripaikalta..
      Näin on nännit sanoi paavo, kun lentoemäntää nipisteli!

    • Taneli onnellinen

      No vapautetaan käsiaseet kokonaan valvonnasta? Vai miten olisi meneteltävä? Nimittäin ei ole takuita, että edes raittiit keskipohjalaiset on tarpeeksi kunnossa "yläpäästään" käsittelemään edes voiveitseä ilman valvontaa.

      Kieltolakia kokeiltiin aikanaan, ja kansa joi enemmän silloin, kuin koskaan. Jos valtio nostaa viinanhintaa, niin se tietää buumia Viron viinarallissa, ja pontikankeitto-taitojen piristymistä--verorahat menee ulkomaille/hukkaan. Kuinka tämä hoidetaan mielestäsi parhaiten? Fakta on se, että: alkoholia on käytetty jo kohta 10 000 vuotta, ja tullaan käyttämään jatkossakin.

      Tupakan täyskielto? Seuraako tästä kustannuksia asian valvomiseen? Hulluinta tässä on se, että se 2000 tupakoijaa tulee VALTION kannalta halvemmaksi kuollessaan nuorena tupakkaan, kuin roikkuessaan 100-vuotiaaksi dementikkona...

      Ei, nämä eivät ole simppeleitä asioita ollenkaan.

      • Mika <Puumela

        Tupakan
        Aiheuttamiin sairaukiin kuollaan hitaasti ja pitkän ajan kuluessa eikä suinkaan nuorena!
        Tupakointi ei todellakaan ole kansantaloudellisesti kannattavaa keuhkoahtauma, keuhkosyöpä, sydän ja verisuonitautien kustannukset ovat jättimäiset..
        Mitä tulee käsiaselakeihin, kysymys on vain kosmetiikasta ja populismista, turha enää vikistä kun paska on jo housuissa..
        Valtaapitäville on tietysti helpompaa =halvempaa toitottaa että aselakeja kiristetään, kuin suunnata varoja lasten ja nuorten mielenterveyspalveluihin.. Jos Matilla tai Pekka-Ericillä ei olisi ollut tekovälineenään laillista mitätöntä 22 pistoolia, heillä olisi ollut pumppu/puoliautomaattihaulikko tai kivääri katkaistuna versiona ja koko tällä käsiasekieltovouhotuksella ei olisi mitään pohjaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3914
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2619
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      44
      2594
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2375
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      29
      2228
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      303
      2103
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1829
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1633
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      46
      1498
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1477
    Aihe