Omituista tosiaan

Tirppanen86

Minua on alkanut koko kummijupakka jo harmittamaan. Laskettuun aikaan on vielä puolikas jäljellä mutta mieheni on ottanut asiakseen intoilla jo kummeja ja pyytänytkin osaa siihen tehtävään, enkä ole pistänyt vastaan koska pidän siitä että tämä on yksi asia jonka hän on ihan oma-aloitteisesti oivaltanut enkä minä noista pippaloista sen kummemmin kirkkoon kuulumattomana perusta.

Itselläni ei ole kummeja koska minua ei ole kastettu enkä sen koommin ole käynyt rippikouluakaan. Minulle nämä kummiasiat ovat vaan siis turhauttavia koska mielestäni ne nyt vaan on niitä ihmisiä sitten kai kenen oletan pysyvän ensisijaisesti meidän ystävinä ja läheisinä ja samalla antaen jotain itsestään lapsillemme. Se on vähän niin kuin kunnianosoitus niille ihmisille joiden me vanhemmat toivomme olevan koko elämämme ajan rinnallamme.

Eräänä iltana jouduin sitten kiperään tilanteeseen kun tuttavapariskuntamme tuli kyläilemään, mieheni oli pyytänyt paria kaksostemme kummeiksi aiemmin koska ukkelit ovat olleet jo kauan todella hyviä ystäviä. Nainen on vähän tuoreempi tapaus meidän piireissämme mutta ihan mukava, ajattelin, kuitenkin puolitoista vuotta jo kuvioissa roikkunut joten kohteliaasti pyysimme häntä myöskin tehtävään. Niin kuinka ollakaan sain vastailla mitä ihmeempiin kysymyksiin joita sateli naiselta koko ajan puolen tunnin ajan jatkuvalla syötöllä.

Heidän (eli yksin hänen) mielestään kummius on niin vastuullinen tehtävä että he ovat jo pidempään pohtineet uskaltautuvatko he ottamaan haasteen vastaan. Mies istui aivan hiljaa ja kuunteli naisensa tykitystä emmekä siis vieläkään saaneet myöntävää vastausta koska minun kertomani perusteella he antavat päätöksensä sitten viikon kuluessa.

Mikä ei mennyt jakeluun kun kerroin että haluamme osoittaa kummiudella että ensisijaisesti haluamme näiden kahden aikuisen olevan elämässämme ja samalla näin he osallistuvat siinä sivussa lastemme arkeen. Emme vaadi heiltä mitään lahjuksia emmekä lapsenvahtikeikkoja, emme edes halua. Sanoin että he itse tietävät mikä on heidän tapansa olla kummeja ja osallistua lapsiemme elämään.

Nyt sitten vastausta odotellessa olen todellakin sitä mieltä että voisivat jättää leikin sikseen. Antoi kyllä vähän uutta ilmettä tälle pariskunnalle enkä enää tiedä haluanko heitä lapsiemme kummeiksi jos se on noin hankalaa. Miehessä ei ole mitään vikaa mutta nainen painii ihan omassa sarjassaan. Virhearviointeja sattuu joten parempi jos perääntyisivät tässä vaiheessa että voisimme pyytää lapsillemme normaalimmat kummit.

3

769

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omituista?

      Eikö se ole vaan hyvä asia, että kummien tehtävistä keskustellaan jo etukäteen?! Eri ihmiset ymmärtävät kummiuden todella eri tavalla. Esim. joidenkin suvuissa kummius todellakin saattaa tarkoittaa hyvin vastuullista tehtävää ja osallistumista lapsen kasvatukseen, mutta toiset taas suhtautuvat siihen kevyemmin.

      Luultavasti tämä mainitsemasi nainen lukeutuu niihin ihmisiin, joille kummius merkitsee kunnian lisäksi vastuuta ja velvollisuuksia, ja jos hän ei ole ollut teidän kuvioissa niin kovin kauaa mukana, on ihan luonnollista että hän haluaa harkita asiaa. Se, että sinun mielestäsi kummius on vain kunnianosoitus ei välttämättä tarkoitakaan toiselle samaa asiaa. Varsinkin jos tällä pariskunnalla (tai naisella) ei ole juurikaan kokemusta lasten kanssa olemisesta, ei kummiksi ryhtyminen välttämättä ole mikään yksinkertainen juttu. Hän saattaa esimerkiksi pohtia kysymystä, kuka huolehtii lapsesta jos teille vanhemmille sattuukin jotain. Jotkut mieltävät kummin velvollisuudeksi sen, että kummi huolehtii lapsesta jos vanhemmat esim. kuolevat. Näin ajateltuna kummius ei siis olekaan mikään ihan pikkujuttu!

      • pyytäneet

        tätä pariskuntaa molempien lastenne kummeiksi? Eikö kummallakin kaksosella ole yleensä omat kummit, ei yhteisiä? Saattaa sekin vaikuttaa, jos tulee kaksi kummilasta kerralla...


      • Tirppanen86
        pyytäneet kirjoitti:

        tätä pariskuntaa molempien lastenne kummeiksi? Eikö kummallakin kaksosella ole yleensä omat kummit, ei yhteisiä? Saattaa sekin vaikuttaa, jos tulee kaksi kummilasta kerralla...

        Kai kaksosille saa samatkin kummit osoittaa, mutta kyllä me pyysimme heitä vain toiselle kummeiksi, toisella on sitten omansa.

        Jälkeenpäin kun olen miettinyt tätä kummiasiaa niin ei se keskustelu loppujen lopuksi ihan turha ollutkaan, niin kuin edellinen vastaaja jo tähdensi että eri ihmisille kummius voi tarkoittaa ihan jotain muuta kuin sitä mitä minä ajattelen.

        Pariskunta kuitenkin suostui ja toisaalta olen hyvin onnellinen siitä että näin kävi. Eritoten siitä että mieheni sai parhaan ystävänsä mukaan tähän meidän iloon. Naisesta on tullut melkoinen hysteerikko tämän tapauksen myötä mutta ehkä hän siitä rauhottuu jahka pallerot ovat maailmassa. Kiitos teille vastauksista!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      136
      7514
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      29
      2866
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      312
      1664
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      253
      1353
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      104
      1164
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1129
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1042
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      906
    9. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      891
    10. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      19
      888
    Aihe