Kainuun maakuntahallinnon arvosteleminen tai muu
kriittisyys sitä kohtaan on kielletty. Näin on päättänyt
Kainuun Sanomat. Jokainen, joka uskaltaa omia ajatuksiaan
esittää, leimataan lehdessä kehityksen jarruksi, vastarannan
kiiskeksi ja yleisen hyvän vastustajaksi. Hyvä tiedonvälitys
on tasapuolista ja kunnioittaa kansalaisten mielipiteitä.
Kainuun Sanomat ei sitä tee.
kriittisyys sitä kohtaan on kielletty. Näin on päättänyt
Kainuun Sanomat. Jokainen, joka uskaltaa omia ajatuksiaan
esittää, leimataan lehdessä kehityksen jarruksi, vastarannan
kiiskeksi ja yleisen hyvän vastustajaksi. Hyvä tiedonvälitys
on tasapuolista ja kunnioittaa kansalaisten mielipiteitä.
Kainuun Sanomat ei sitä tee.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kainuun sanomat tietenkin haluaa kirjoittaa vain myönteistä hallinnosta. Nykyisten päättäjien mielestä tyhmä kansa on päättäjiä varten eikä toisin päin niinkuin ennen.
vaihtaisivat lehden nimeksi "Alman juttuja".
Eikö Kainuuseen voisi jokin taho perustaa uutta, paikallista lehteä.
Vaikkakin omistuspohja sama, ehkä linja riippuu päätoimittajasta. Lehden olisi vain ilmestyttävä useammin. Olisi varmasti tilaajia, vaikkakin olisi pienehkö tilausmaksu.
Sotkamolehdessä on ollut silloin ja tällöin kriittisiä kirjotuksia maakuntahallinnosta. Pari vuotta taaksepäin lehden juttu alotti keskustelun maakuntahallinnon epäonnistumisesta ja kohta Kainuun Sanomissa oli hirveet selitykset. Se on hyvä lehti kun uskaltaavat kirjottoo välillä ihan asiat nimillään.
Täytyyhän joku järki olla maakuntahallinnon kehittämisessä. Kansanvaalilla valitut edustajat kuvaavat kansan kirjoa- olivatpahan keitä tahansa,vanhakantaiseen kuntakohtaiseen sulle-mulle jakoon ei ole kainuussakaan paluuta.Hyvä että Kainuun Sanomat puolustaa demokratiaa, näitä höpö- höpö esityksiä on tullut jo riittävästi. Rahoituksessakin pitäisi pysyä kantavalla linjalla- siihenkin on jo pitkään tullut näitä höpö-höpö kannanaottaoja. Kajaanin johtavalla demaripolitikollakin näyttää olevan pakka aika lailla sekaisin.
olla,se selvä.Ajatellaanpa:ensin oli kunnallishallinto jonka kustannukset maksamme me kansalaiset verorahoillamme.Sitten oli seurakunta
organisaatioineen jonka kustannukset jne..Näiden yläpuolella oli lääninhallitus ja näiden yläpuolella valtionhallinto kaikkine kulukorvauksineen.Sitten ikeeseemme sälytettiin vielä uusi herrakerros sihteereineen ja työsuhde-etuineen ikäänkuin ei näitä hallinnoijia olisi ollut ennestään.Taisi kuitenkin olla hyvien veikkosten virkapaikoista puutetta..
saada suojatyöpaikkoja.
Jo on puolueellinen lehti.