Insignian valo-ongelma

Eilen illalla Salossa tuli vastaan uusi opel insignia. Ajovalot toimivat ok mutta kaikki takavalot olivat pimeinä!Onkos tämä opelin laadukkuutta ja miten monifiitseriset ajo-ovalot mahtavat toimia jos takavaloissa jo tuliteränä ongelmia?!
73043
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Myös VW:ssä ainakin Golfeissa on saksalaisinsinööri ajatellut ettei päivävaloasennossa tarvitse polttaa takavaloja. Järjetön ajatus. Joissakin VW:issä toimii ilmeisesti myös toisin riippuen asetuksista.

Äänestä

EU-säädösten kautta on tämäkin "hienous" tullut nykyisin sallituksi. Sopii mielestäni Suomen oloihin huonosti.

Äänestä
  • Kyllä Insignian ja Golffin sekä muiden saksalaisten autojen valot (joissa TFL eli TagFahrLicht) toimivat täysin oikein jos vain edessä palaa ns. "huomiovalot" sillä saksassa kun ei ole ajovalopakkoa mutta ollaan huomattu että valot lisäävät näkyvyyttä ollaan tultu tulokseen että valot tarvitsee vain näkyä eteenpäin. Mielestäni aivan loistava ajatus, sillä mitäpä ne valot aurinkoisella kelillä suotta taaksepäin näyttävät.

    Äänestä

tulevat muiden merkkien omistajilta.

Äänestä

saa päivällä olla vain ajovalot toiminnassa. Vika poistuu yleensä päivittämällä valonohjaussysteemi. Oisko tuossa väärän maan koodi kyseessä.

Äänestä

HUOMIOVALOT ON EU HYVÄKSYTYT!TULEVAT YLEISTYMÄÄN MUISSAKIN UUSISSA AUTOMALLEISSA

Äänestä

Moro! Jos olet perehtynyt asiaan, ei kyseessä ole todellakaan mikään laatuongelma, vaan valojen automaattiasetuksen käyttö, missä järjestelmä huolehtii valojen käytöstä. Siis silloin, kun on valoisaa ja muuten normiolot järjestelmä ei "polta" takavaloja. Kun sääolot muuttuvat, niin perässäkin on tuikut päällä.
Ja ko. valoja voi myös käyttää manuaalisesti, jolloin kaikki valot ovat päällä, niinkuin olemme aikojensaatosssa tottuneet. Ominaisuus eikä todellakaan vika!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ccmdds kirjoitti:

Eilen illalla Salossa tuli vastaan uusi opel insignia. Ajovalot toimivat ok mutta kaikki takavalot olivat pimeinä!Onkos tämä opelin laadukkuutta ja miten monifiitseriset ajo-ovalot mahtavat toimia jos takavaloissa jo tuliteränä ongelmia?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu