Mistä ammentaa motivaatiota?

Yrittäen eteenpäin

Hei!

Tässä työstän korkeakoulun lopputyötä.
Kaikki on oikeastaan hyvin: on aihe ja ihmiset jotka ovat suostuneet tutkittavaksi. Olen lukenut hurjasti tutkimuksen tekemiseen liittyviä kirjoja ja kirjallisuutta aiheeseen on laajasti saatavilla.
Motivaatiotakin löytyy, mutta joskus se tyrehtyy, kun tuntuu että suurin osa tehdystä työstä ei saakaan niin hyvää palautetta. Aina on jotakin korjattavaa, ja olisi pitänyt hoksata sellaisia juttuja jotka ei ensimmäisenä ole käynyt mielessä. Sanamuodot pitäisi olla juuri oikeassa muodossa: asioita voi esittää monella tapaa, mutta vain yksi on se mahdollinen tutkimuksessa. Joskus tuntuu ettei oikein edes tiedä mitä pitäisi tehdä, mutta yrittää silti. Onko tuttua?
Yrityksen ja erehdyksen kauttahan tässä opitaan, mutta joskus turhauttaa tuo epävarmuus ja se tekeekö turhaa työtä. Mutta jatketaan painiskelua, niin homma etenee.

2

632

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Minun pitäisi myöskin aloittaa tekemään opinnäytetyötä.En vaan löydä motivaatiota sen tekemiseen.

      • quintus septimus

        jospa ajattelisit asiaa niin, että se on työtä jota sinun pitää tehdä, eikä se välttämättä motivaatiota vaadi, vaan työkuria.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      55
      1544
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      21
      1176
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      80
      727
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      698
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      539
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      530
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      55
      473
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      27
      466
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      433
    Aihe