Onko kukaan lukijoista ollu kylmäkoneasentajana rauhanturvatehtävissä?
Itellä on mietinnässä tuommonen rasti, eli minkätyyppisiä kylmäkoneita siellä on? Ilmeisesti kontteja, ja ilmastointilaitteita? Ja minkälainen liksa on? Peruspalkka löytyy netistä mutta mikä on vuoden kokonaisansio about?
Kiitos.
Kylmäkoneasentaja.
6
1962
Vastaukset
- siellä minäkin 2*
Ei kukaan lähde rauhanturvaajatehtäviin pelkästään kylmäkoneasentajaksi, sähköasentajaksi tai mihinkään muuhun ammattiin. Ensisijaisesti mennään rauhanturvaajaksi ja siinä sivussa tehdään muita hommia. Itse tein noin 60-70h työviikkoa (keskimäärin). Palkka on huono mutta ylöspito on "hyvä", vaateet, aseet ja ruoka talon puolesta. Verot maksetaan suomeen. Lisäksi tulee kohdekohtainen päiväraha, (korvaus hankalista työoloista).
Alla muutama linkki josta voi saada lisätietoa.
http://www.holkkari.net/
http://www.rauhanturvaajaliitto.fi/
http://www.mil.fi/rauhanturvaaja/- Alottaja
Ei tuolla palkalla (1.761,67 €/kk) kyllä paljo perhettä elätetä. Päivärahaki ihan surkee. Taidan pysyä mamman vieressä.
- jäägermeisteri
Kyllä asia on niin, että kokki tekee ruokaa leirissä, kylmäkoneasentaja rassaa kylmälaitteita ja tekee ehkä jotakin tylsääkin tylsempää tilannekeskuspäivystystä samoin kuin sähköasentaja sähköhommien ohessa.
Mielestäni nämä ns. ammattijätkät eivät leiristä juurikaan poistu muuta kuin supailemaan.
Tavallisena turvaajanakin on melkoisen kypsää esimerkiksi Tsdaissa Ja Kosovossa, siis se itse "turvaaminen", mutta ammattimiehillä se vasta onkin sitä ja piiri entistäkin pienempi.
Perus jääkärihommissakin näkee todella vähän, mutta mitä järkeä on lähteä esimerkiksi sähköasentajaksi kopperoon asunmaan toimialueelle, ellei sitten osta autoa tai ole suomessa työttömänä. Jätä väliin koko rt-tehtävä, ei se mitään anna. - jäägermeisteri
Alottaja kirjoitti:
Ei tuolla palkalla (1.761,67 €/kk) kyllä paljo perhettä elätetä. Päivärahaki ihan surkee. Taidan pysyä mamman vieressä.
Mutta asut sitten kopissa kuin koira isossa leirissä ja kuseksit nurkkiin ne "vapaat".
Ei se ole kuin ennen ne naton rt-hommat.
2800 siis tienaisit suurinpiirtein. - Marsibanaani
Alottaja kirjoitti:
Ei tuolla palkalla (1.761,67 €/kk) kyllä paljo perhettä elätetä. Päivärahaki ihan surkee. Taidan pysyä mamman vieressä.
"1.761,67 €/kk" voi räkä mikä palkka, henkensä kaupalla turvaa Usan ja Englannin huume yms. busineksia eikä tuon enempää liksaa, Blackwaterin pyssymiehetkin sai tuon vähintään kymmenkertaisena, muista nyt puhumattakaan....heh heh heee.
- Marsibanaani
Alottaja kirjoitti:
Ei tuolla palkalla (1.761,67 €/kk) kyllä paljo perhettä elätetä. Päivärahaki ihan surkee. Taidan pysyä mamman vieressä.
"1.761,67 €/kk" voi räkä mikä palkka, henkensä kaupalla turvaa Usan ja Englannin huume yms. busineksia eikä tuon enempää liksaa, Blackwaterin pyssymiehetkin sai tuon vähintään kymmenkertaisena, muista nyt puhumattakaan....heh heh heee.
Ne Usan ja koalition maailmalle ajamat Irakin, Somalian ja Afganistanin pakolaisetkin "tienaavat" enemmän täällä Suomessa n. 57 000 vuodessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1416325Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto715249Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143685Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213290Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1172467Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12038Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191366- 811208