oon ajanu stadissa 10 v eikä mitään ongelmaa. täällä tullaan kolmion takaa kuin oikeelta ja porukat hyppii mustissa etee pimeellä. vilkkuja ei teillä kai ookkaan? kiertoliittymä? vilkuta VAIN oikealle ei ikinä vasemmalle! etkä tuu oikeelta siihen vaan kolmion takaa!
Opetelkaa ajaa ja kävelee
exus
8764
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kirjottaan.
Kolmipyöräiselläkö siellä stadissa ajoit? Äitisi piti tietysti sinua pystyssä, ja vaihtoi vaippojasi pari kertaa tunnissa.
Liikenteestä kannattaa puhua ja kirjoittaa vasta sitten kun osaa lukea ja ajaa itsenäisesti.
tuo exuksen purkaus. kauppareissulla on vähältä piti tilanteita jatkuvasti. kummaa säntäilyä ihmiset. ihan oikeesti kolmioita pitäisi noudattaa. ja prismaan on ihan helvettiä mennä aseman ohi kun oikealla kaistalla oleva ryntää yhtäkkiä eteen vasemmalle. siinäkin on selkeä merkki, että kaista loppuu ja yhtyy vasempaan kaistaan, jolloin oikealla oleva hidastaa ja näyttää vilkkua vasemmalle ja ryhmittyy vasemmalle kunhan tie on vapaa. haloo.
mulla ei ole ikinä ollut ongelmia ajamisessa missään kaupungissa.tiekkö miks?olen antanu kiireisempien mennä niin liikenneympyröissä ja risteyksissä ja jalankulkijoille ,pyöräilijöille tietä:)ja tiekkö viel mitä?ei oo maantieraivo päässy iskemään vaan stressitöntä ajamista on ollu:)
tänne helsinkiin uudestaa,niin koet yllätyksen:ei osata täälläkään ajaa kiertoliittymissä. ainoa paikka missä porukka ei hypi eteen on mansku,niin ja pyöräilijöillä ei ole mitään käsitystä liikennesäännöistä.ja miten sitten kun sataa vettä lumesta puhumattakaaan porukka nysvää edessä ,ei uskalleta ajaa edes nopeus rajoitusten mukaan (no jos ajetaan niin johan pelti rytisee..)
juu. ei kiirettä. vilkutellaan kaikille kävelijöille että ole hyvä vaan ja viereisellä kaistalla kaahaava ajaa lasten yli. odotellaan kun kaverilla on kolmio, seisoskellaan siinä ihan rauhassa ja arvuutellaan meneekö se kenen kuuluu vai odotteleeko hän kohteliaasti että kaikki muut on menneet...ei riihimäellä kiirettä ei. kun vielä vaihtaa fillariin niin vammat on törmäyksessä isompia ja sitten voi rauhassa lasaretissa mietiskellä.
noin kun kerta näköjään kovin fiksuns ja viisaana itteäs pidät onneton:)hitsi sähän oot oikea mallikuva maantie raivoon sairastuneesta:)
kiroiletko ja huudat ja raivoat autolla ajaessa:)
meinaa kuolla nauruun ratin taakse, ei raivoon. olen ihan samaa mieltä exuksen kanssa. en ole vain viitsinyt kirjoittaa aiheesta. mikä teitä vaivaa onnettomat hämykuskit? ajetaan kuin mumbaissa ilman mitään tolkkua. nuoret miehet osaa riksussakin ajaa eivätkä kupeksi tiellä. haukilakit autokouluun.