Kertokaapa. mitä kaikkea taivaan mannaa tulee mukana. Kallistaako oleellisesti vähemmän, onko helpompi latistaa, nouseeko paremmin tuuleen? Onko jotain todellista uutta odotettavissa, esim. nouseeko reivaamiskynnys. Veneellä ei sitten muuten kilpailla, olemme lomalla vesillä.
Uusi iso
noudettu.
4783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
uuden ison kohdalla nousee paremmin, sitten alkaa laskea aika joutusaan, vaikka toisin luulisi. Mukana tulee milloin mitäkin, mutta yleensä ne lähtee aamulla. Ei aina. Reivaus ei ole ongelma, mutta kallistus joskus. Kyllä se siitä.
yksi huono puoli. Purjeen pakkaus.
Riippuu tietysti milainen reppu vanha on. Jos se on kohtuullinen, erot voivat jäädä aika pieniksi. Älä pety.
Kallistukseen varmaan vaikuttaa. Minusta on silti tärkeää ymmärtää, miten purje saadaan eri olosuhteisiin optimaaliseen muotoon. Kovalla tuulella ennen muoto liiteäksi, jalustetaan ulommaksi ja annetaan elää etuosasta. Myötäseen ei tarvitse juuri koskaan reivata.
Nousukulma varmaan parantuu, mutta siihen vaikuttaa monta tekijää. Pohjan kunto, trimmi, riki, ajotaito ja keskittyminen ohjaamiseen, veneen pitäminen kevyenä, painojakauma (sivu ja pituusuunnassa), jne. Toinen kysymys on ajetaanko alemmassa paremalla vauhdilla vai ylemmäs hitaammin...
En itselle ostaisi uusia purjeita ilman kilpailemista, elleivät vanhat ole niin huonossa, että turvallisuus vaarantuu. Muutenkin purjehdin lomat vanhoilla purjekerroilla, kilpailen parhailla. Mutta olen köyhä.
Kunon uudet purjeet, kannattaa kilpailla. Ja itseään vastaan.
Oma uusi iso on jo kokemassa kohennusta. Uutena se pääsi suorastaan yllättämään ominaisuuksillaan. Se edellinen ei ollut mitenkään silmiinpistävän paha reppu, vaikka muotoon saaminen kevyissä keleissä teettikin töitä.
Uusi oli sitten tietysti uudempien oppien mukainen ja radiaalileikattu. Ero oli melkoinen sekä kevyessä että kovassa tuulessa. Reivikynnys nousi selvästi ja ruorimies oli paljon helpompi pitää tyytyväisenä balanssiin. Kilpailussa parannus oli tietysti välttämätön, mutta yhtä lailla se teki matkan teon niin paljon miellyttävämmäksi, että olisi kannattanut pelkästään senkin takia.
Vanheneminen tapahtuu sitten niin kuin hitaat muutokset yleensä, huomaamattomasti. Kun syksyllä katsoi kuvia purjeesta purjeentekijän kanssa, niin olivathan ne erot sitten selvät.
Uusi purje kannattaa valokuvata, jolloin siihen voi tehdä myöhemmin kerran korjauksia muotoon. Pätee siis ainakin radiaalileikattuun purjeeseen, kysy tekijältä lisää. Kuvat otetaan puomin alta kaikki säädöt täysin auki ja aivan laudaksi vedettynä. Parin minuutin homma, jolla saa purjeelle pari vuotta lisää elinaikaa.