Hintoja nostavia tekijöitä on paitsi korkea vuokrataso ja se, että omistusasumista arvostetaan Suomessa huomattavasti enemmän kuin vuokra-asumista.
Suomessa vuokralla asuminen mielletään kaikkein köyhimpien ja aivan nuorten aikuisten, esimerkiksi opiskelijoiden asumismuodoksi. Vuokra-asumisen arvostus on pitkään ollut Suomessa alhainen. Helsingissä kuitenkin käytännön syistä moni asuu vuokralla. Erityisesti nopeasti muuttuvat työmarkkinat, saattavat vaatia nopeasti muuttamista. Vuokra-asuminen antaakin monelle sopivan joustavuuden asumismuotoon.
Kuitenkin esimerkiksi Helsingissä vuokralla asuminen on jopa hieman yleisempää (noin 47 prosenttia) kuin omistusasuminen.
Kun suuri osa hyväkin tuloisista asukkaista joutuu asumaan vuokralla, niin se on nostanut omistusasuntojen hinnat käsittämättömän korkealle. Kuitenkin poliittisista syistä päättäjät ovat halunneet luoda ennemmin vuokra- kuin omistusasuntoja.
Vuokra-asuminen puolestaan vähentyi 60-luvulla kun kaupunkeihin rakennettiin lähiöitä, joista maalta kaupunkiin töihin tulleet ostivat itselleen asuntoja. Ruotsissa ja Tanskassa vuokra-asuminen on huomattavasti yleisempää kuin Suomessa.
Omistusasumisen arvostus
2
139
Vastaukset
- tai on vähän
mutta kyllä hinnat nousee ihmisten eli sopulilauman tyhmyyden tuloksena.
se on fakta.
vain tyhmä ei vertaa mitä pks-neliön hinnalla jo saa 50-100km alueelta....hinnat pks alueella kaksin kolmin jopa nelin kertaisia muuhun maahan verrattuna...kuitenkin ihan samoista paskoista materiaaleista nämä kuutiot on tehty...
olen itse rakennusalalla ja ihmetellyt jo vuosia miten tyhmiä suomalaiset ovat...no olihan ne tuossa naapurissakin ihan yhtä tyhmiä.
mutta mitä voit sopulilta odottaa?....TYHMYYTTÄ! - Glompperi
Omistusasumisen arvostukselle on ihan pätevät syyt.
1. Vuokralla asuminen on pitkän päälle kalliimpaa. Jokainen kykenevä ihminen pyrkii siksi omistusasuntoon ja vuokralaisuus on normaalisti osoitus ihmisen heikosta tilanteesta. Niin kuin sekin, että joutuu jatkuvasti vaihtamaan työpaikkaa.
2. Vuokralaisen asuminen riippuu vuokraisännän oikuista. Yksityisillä markkinoilla lähtö tulee, kun isännän serkkupoika tarvitsee asuntoa. Huutolaiset eivät ole kovin arvostettuja missään.
3. Kunnalliset vuokra-asunnot ovat tietysti halvempia ja turvallisempia. Niihin vain on niin tiukat tulorajat ja jonot, ettei sinne pääse kuin köyhät. Siis edullisesti asuva vuokralainen on köyhä.
4. Helsinki on poikkeustapaus. Kuten esim. Taloussanomien tämänpäiväisestä vertailusta näkyy, yksiön hinta on kaksinkertainen vaikkapa Ouluun tai Kuopioon verrattuna. Vuokrassa eroa on tuskin lainkaan. Mutta tietysti sielläkin on pakko asua, jos ei kykene löytämään työtä mistään muualta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "884209Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293203No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10939
- 134921
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770