onko tulos oikein

höh....

Metsäkonefirmojen ei kannata kasvattaa toimintaansa, ellei oma talous ole kunnossa.

Yrityksen koon kasvattaminen metsäkonealalla on haasteellista. Helsingin yliopiston tutkimuksen mukaan vain harva koneyritys onnistui parantamaan tulostaan tai kannattavuuttaan toimintaansa kasvattamalla. Taloustiteen laitoksella tehdyssä tutkimuksessa seurattiin 32 metsäkoneyrityksen kehitystä.

Tutkimuksen mukaan yrityksen kannattaa kasvaa, mikäli yrityksen taloudellinen tilanne sen sallii. Heikosti menestyvät yritykset yrittävät usein kasvaa ahdingosta pois päästäkseen, mutta silloin lopputulos on monesti vain entistä heikommin menestyvä firma.

Yritysten tulisikin laittaa oma talous ja kannattavuus kuntoon, ennen kuin ne ryhtyvät kasvattamaan toimintaansa. Kasvu ei nimittäin korjaa heikon kannattavuuden perimmäisiä syitä, tutkimuksessa korostetaan.

Tutkimuksessa seurattiin yritysten toimintaa tilinpäätöstietojen avulla. Vaikka yritysten liikevaihto kasvoi tarkastelujaksolla peräti 80 prosenttia, kannattavuutta kuvaava nettotulosprosentin mediaani laski viidessä vuodessa 7 prosentista 4 prosenttiin.

Ulkoistamisen todettiin tarjoavan metsäkoneyrityksille etuja. Tutkimuksen mukaan ne yritykset, jotka ovat kasvaneet myös ulkoistamalla, ovat kasvaneet muita kannattavammin. Ulkoistamisen yleistymiseen on vaikuttanut käyttöön otettu alueyrittäjämalli, jossa koneyrittäjät saavat hoidettavakseen yhä suurempia kokonaisuuksia.

Tutkimus kuuluu syksyllä 2007 käynnistyneeseen Kasvun eväät –tutkimusohjelmaan. Nelivuotista ohjelmaa rahoittaa Metsämiesten säätiö ja koordionoi TTS Tutkimus.

2

1070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vittu päähän

      Ja mee kotiis kaljaa juomaan metsäkoneala on slut loppu menkää pois omaiset on jo nähny

      • pölli"""

        hehee osu ja uppos


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6917
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4431
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3826
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3508
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      188
      3455
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2959
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2664
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2501
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1884
    Aihe