Lihansyöjät Rikkovat Raamattua Vastaan

Mieti..

Levitiuksessa lukee selvästi että on kauhistus (abomination) ja ihminen ei saa syödä eläimiä jotka märehtivät tai joilla on jaettu kavio (King James):

11:4 Nevertheless these shall ye not eat of them that chew the cud, or of them that divide the hoof: as the camel, because he cheweth the cud, but divideth not the hoof; he is unclean unto you.

Ei ole mitään asiaa taivaaseen jos et heti lopeta saatanallisen teurastamon tukemista joissa märehtijöitä raamatun nimenomaisen kiellon vastaisesti tapetaan liukuhihnalla.

8

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös...
    • fariseukset

      moittivat lihansyöjäksi vaikka ei lihansyöntiä ole Raamatussa kielletty.

      juutalaiset saivat syödä eläimiä jotka märehtivät ja joilla oli jaetut kaviot...

      meidän kristittyjen tulisi välttää rääkättyjen eläinten lihaa... se on totta. tästä kylästä ei vaan semmosta saa. eettiset lihakset on aika kalliitakin. ainakaan meiän ei pidä syödä itteemme lihalla lihaviksi.

    • Eikös Juutalaisuudelle ole oma palsta? Tämä nimittäin kuuluu sinne. Kristinuskon kanssa tällä ei ole mitään tekemistä.

    • sunnyriver

      Vaan kun Jumala vedenpaisumuksen jälkeen antoi luvan syödä lihaakin, jätti sen ihmisen vapaaseen valintaan. Siis tahdonvallan asiaksi.
      Pääperiaate on se, että ihminen on vapaa syömään
      nautaa tai kasviksia, ihan sen mukaan kuin hyväksi itse näkee. Kunhan vain on varma asiasta eikä minkään pakon alainen.

      Sinne sallittujen listalle kuuluivat silloin nämä naudat, lampaat, kanat ja vastaavat. Sikaa tai vertahan juutalaiset eivät syö vieläkään. Verensyöntikielto on uudistettu Uudessa testamentissa.

    • aamuin illoin

      Liha sisältää ihmiselle elintärkeätä solujen elämää ylläpitävää "karnosiinia" (=aminohappoa), jota ei saa muualta.

      1. Kun. 17:6    
      "Ja kaarneet toivat hänelle LEIPÄÄ JA LIHAA aamuin sekä LEIPÄÄ JA LIHAA illoin, ja hän joi purosta."

      • ja ... verevällä lihalla

        Olet tietämätön. Pandat ja monet muut nisäkkäät saavat kaikki tarvittavat elämän rakennusaineet syömästään ravinnosta, johonka liha ei kuulu. Lihan
        syönnin tärkeyttä ei korosta juurikaan muut kuin nämä erilaiset lahkot kuten juutalaiset, muslimit ja muut näihin verrattavissa olevat sadistiset pervouskonnot. Elia oli pahasta lähtöisin. Pahan yksi palkkarenki vaan.


      • liha on elintärkeä ravinto ...
        ja ... verevällä lihalla kirjoitti:

        Olet tietämätön. Pandat ja monet muut nisäkkäät saavat kaikki tarvittavat elämän rakennusaineet syömästään ravinnosta, johonka liha ei kuulu. Lihan
        syönnin tärkeyttä ei korosta juurikaan muut kuin nämä erilaiset lahkot kuten juutalaiset, muslimit ja muut näihin verrattavissa olevat sadistiset pervouskonnot. Elia oli pahasta lähtöisin. Pahan yksi palkkarenki vaan.

        Lihan punaisuus johtuu lihan solunesteestä ei mistään lihan verestä.

        Veri tulee pois teuraseläimestä kun eläin teurastetaan.


    • Nehemia,

      Neh. 5:18    
      Ja mitä päivittäin valmistettiin ruuaksi, nimittäin härkä ja kuusi valiolammasta sekä lintuja, se valmistettiin minun kustannuksellani; ja joka kymmenes päivä hankittiin kaikenlaisia viinejä viljalti. Mutta siitä huolimatta minä en vaatinut itselleni käskynhaltijalle tulevaa ruokaa, koska työ painoi raskaasti tätä kansaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2734
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      264
      2326
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1423
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1092
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      97
      1050
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1023
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      942
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      57
      841
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      281
      794
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      781
    Aihe