Onko Ilomantsin kirkonkylään Hotelli Mantsin tiloihin tulossa pakolaiskeskus?
Hotelli on konkassa kuulemma ja kiinni, joten tilaa olisi asua ja ravintolasalissa voisi tarjota pakolaisille ruokaa.
Hotelli on konkassa kuulemma ja kiinni, joten tilaa olisi asua ja ravintolasalissa voisi tarjota pakolaisille ruokaa.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Hotelli on konkurssissa, joten tuskin hotellina toimii. Pakolaisille sopiva paikka, kun huoneita ei tarvitsisi remontoida, vaan kelpaisivat tilapäiseen vuoden kahden majoitukseen nykykunnossa.
Ravintola kunnossa, joten saataisiinpa kylään eloa.
Toivottavasti tulisivat Euroopasta ja nuoria naisiakin saisi olla. Löytyisi peräkamarin pojille eukkoja.
tuskimpa kovinkkaa moni ilomantsilainen mies mustaa naista saanut.....
Amiksenhan voisi kokonaan ottaa SPR:n ym pakolaiskeskukseksi.
Olisi opetustilat valmiina ja niin saataisiin uutta työvoimaa Ilomantsiin.
Ja kun aika rientäsi voitaisiin saada uusia ilomantsilaisiakin.
oma väki, haikaile sitten kulkureitten perään..
Itseasiassa pakolaiskeskus ilomontsissa on hyvä idea joka ehkä toteutuukin!
Ilomanstissahan loppuu pian loputkin ihmisä kokoavat paikat Amiksen,pellettitehtaan ym jälkeen!
Ilomantsissa on luonnon rauhaa pakolaisten sopeutumseen ja paljon tyhjiä asuntoja!
Myös ilomantsista löytyy kunnollisia miehiä pakolaisnaiset miehiksi, hyvätuloisiakin paljon jotka nykyään masturbvoivat naisen puutteessa!
Myös ilomanstin naiset ilahtuvat kun paikkakunnalle saapuu naisia helliviä, eroottisia miehiä muualta maailmasta!
Tervetuloa pakolaiset mantsiin!
luku- ja kirjoitustaidoton pakolainen voisi tehdä?
Millaisella aikataululla kuvittelet heidän oppivan suomen tai englannin kielen?
Onko ilomantsissa paljonkin ylimääräisiä työpaikkoja joita täyttämään näitä pakolaisia tarvitaan? Vai tarkoitatko kenties työvoimalla opettajia jotka näitä tulijoita opettaisivat?
Järki käteen näissä keskusteluissa.
Pakolaiskeskukset niin kontiolahdessa kuten , tuleva ilomantissakin on vain ensisijainen paikka heille ja eri päätöksien jälkeen jotka he saavat he jatkavat matkaansa muualle!
Huomautan että ilomantista joensuuhu ei ole kun 70 km joten osa ilmeisesti siirtyy jatkossa sinne mutta kuten tilastos osoittavat niin suurin osa hakeutuu omiin kansalaisuusyhteisöihin eli eteläsuomeen!
ja monikulttuurisuuden kiemuroista löytyy:
http://www.halla-aho.com/scripta/
Miksi olette rasistisia ja rotuennakkoluuloisia? Eikö ole parempi, että jotain Ilomantsissakin tapahtuu kuin, että kylä kutistuu teidän epäluuloisten käpykyläksi.
Muistakaa, että siirtolaisia on asutettu Suomessa aina ja silloinkin oli ennakkoluuloisia, mutta hyvinpä ovat sopeutuneet.
Nuori lempi se karsii epäluuloistenkin luulot.
Vai onko se siinä, että jos itse ei pysty eivät muutkaan saa.
Tosin sopeutuneet ovat ainoastaan suomenruotsalaiset ja muut lähinaapureista tulleet.
Isoa osaa muualta tulleista ei taida juurikaan sopeutuminen tai paikallinen kulttuuri kiinnostaa.
Kannattaa katsoa sopeutumisen onnistumista esim länsinaapuristamme ruotsista.
Siellä kerätään aiemman maahanmuuttopolitiikan hedelmiä nyt korin täydeltä!
Eiköhän se ole Sinusta, Minusta ja meistä kaikista kiinni miten sopeutuvat ja kuinka viihtyvät.
Tietysti tulijoiltakin vaaditaan hyvää sopeutumista.
Koulutusta ja kielitaitoa lisää niin kaikki sujuu.
Ilomantsissa on yllinkyllin tyhjää tilaa. Joku laski, että yli 2 hehtaaria tilaa on keväällä vapaana.
- Entinen Möllykkä 12.000 neliömetriä,
- Hotelli Ilomantsi 1.000 -"-,
- Termoplaanin ent. 1.000 -"-,
- Ent. maat.koulu 1.000 -"-,
- AMIS 2.000 -"-,
- muut tilat
- eli tyhjää tilaa, asuntoja jne kohta yli 2 hehtaaria.
Kyllä Ilomantsissa on tyhjiä työtiloja, asuntoja ja talojakin. Tervetuloa vain yrittämään.
Hintataso on täällä kolmasosa mitä Uudellamaalla. Kannattaa tullaa.
Nyt taitavat persuuksien rasismipuheet loppua kun SPR tutkituttaa toilailut ja vie tarvittaessa rasistisia viestejä ja blogeja harjoittaneet käräjille.
Ihmeellistä, että katolilaisen johtama puolue on rasististen pesä.
Opetella lukemaan tai edes kirjoittamaan niin saisi jotain selkoa tuosta ulosannista.
Kerro toki, kuinka perussuomalaiset on rasistinen puolue?
Halla-Ahon takiako?
Persuuksien kannattaisi sanoa räikeimmille huutajille, että sivistykseen ei kuulu vainota toista ihmistä.
Sano samalla Soinille, että tuo tännekin tiedon, että rodun ym. vuoksi ihmisiä ei ole sopivaa ahdistella.
Rasismi ei kuulune myöskään persuuksien arkipäivään, vai miten on?
rasismista.
ei näy eikä kuulu.
maahanmuutosta ei ole mahdollista keskustella missään sävyssä ilman että joku kukkahattutäti tulee hokemaan rasisti rasisti.
rasismi on niin piilossa, että et näytä sitä huomaavan. luepa internetistä ja katso peiliin.
mitä näet.
rasismi on.....
Loistoesimerkki kukkahattutädistä, joka kaikessa suvaitsevuudessaan ei edes tiedä mitä sana rasismi tarkoittaa.
Kuitenkin heti, kun joku jossain mainitsee maahanmuuttoon tai monikulttuurisuuteen liittyvistä ongelmista, ollaan huutamassa kurkku suorana "rasisti rasisti".
Katsoppa sinä nyt peilin sijaan tähän koneen ruutuun ja kaiva kirjoituksistani yksikin RASISTINEN kohta.
Vinkki:
selvitä ensin, mitä se hieno sana rasismi tarkoittaa.
Kyllä laikien tuntemusta kaivataan Pohjois-Karjalassa, jossa Joensuun ja Ilomantsin sivuilla väitetään etteivät rasistisista kirjoituksista huomauttavat tunne koko rasismin merkitystä.
Samaa soopaahan ne kommarit ja fasistitkin aikoinaan huusivat kun heitä syytettiin raakuuksista.
Ihminen on peto toiselle.
Päivällä totesi tohtori radiossa, että kun ihmispolo ei tajua kuinka heikosti hän elämänsä hoitanut pitää siitä syyttää muuttajia.
Jos oma pää on vienyt tuhoon pitäähän siihen syy löytää, jos ei muusta niin pakolaisista.
Surullista, että ihmiset eivät tajua mitä kirjoittavat ja mitä tekevät.
tyypillinen vastaus.
Sivuutetaan koko kysymys ja hoetaan kädet korvilla rasisti rasisti.
Kylläpä käy sinua sääliksi.
parhaimmillaan!
http://www.youtube.com/watch?v=wRnP-XzB_U0
Laittakaa Koulutuskuntayhtymälle esitys, että kun AMIS tyhjenee voisi sen tiloihin sijoittaa pakolaiskeskuksen.
Hyvää tilaa ja saisi koulutuksen heti käyntiin.
SPR, käykääpä katsomassa.
Taitaisivat peräkammareiden pojat, saamattomat kaljaukot ja räksyttävät eukot saada eloa kun kylään tulisi kerralla 100 riuskaa nuorta miestä, 100 hehkeää naista ja 100 lasta.
Syntyisi vilskettä ja nurkissa murjottaminen loppuisi.
Hiihtojen aikaan kertoivat, että siellä Ilomantsin kirkonkylässä on tyhjiä vuokrataloja, hotelli konkassa ja ammattikoulukin loppumassa, joten asuntoja löytyisi.
Ottakaa rahat pois kun pakolaisille tarvitaan tilaa.
Pakolaisperheitä sopisi kaksi jokaiselle kylälle, jolloin kylillekin tulisi elämää. Nythän usea kylä kyyhöttää ja kutistuu lopunedellä.
Eikö olisi parempi ottaa vaikka Inkeristä väkeä kun tulossa olisi ja kielitaitoakin jo on.
Mitäs sanotte kylien asukkaat?
Pogostan taajamaan sopisi 20-30 perhettä, jolloin käpykylästä tulisi vilkas taajama.
Ei muuta kun tervetuloa. Jos Ilomantsiin saataisiin parikinsataa ulkomaista se panisi veret kiertämään. Loppuisi peräkammareiden poikien purnaus ja kunttaukkojen valitus.
Inkerinmaalta voitaisiin ottaa tyhjillään oleviin asuntoihin perheitä ja saataisiin kouluihinkin oppilaita.
Joku on esittänyt jo aiemmin, että entisestä ammattikoulusta tehtäisiin koulutuskeskus ja sitä voi pitää hyvänä ajatuksena.
Otettaisiin koulutukseen vielä nuo omat työttömätkin niin meillä olisi parin vuoden kuluttua hyvää työvoimaa.
Ei siinä silloin laman jälkitauteja ehdittäisi sairastamaan kun Ilomantsissa olisi tarjolla 100 hyvää työntekijää.
Mitäs sanotte Te jotka purnaatte. Eikö se olisi mukavaa kun Ilomantsin kylät olisivat täynnä elämää.
Ei muuta kun tervetuloa. Jos Ilomantsiin saataisiin parikinsataa ulkomaista se panisi veret kiertämään. VALUMAAN.
Loppuisi peräkammareiden poikien purnaus ja kunttaukkojen valitus. TAPETTAIS.
Inkerinmaalta voitaisiin ottaa tyhjillään oleviin asuntoihin perheitä ja saataisiin kouluihinkin oppilaita. LOISIMAAN JA KUPPAAMAAN.
Joku on esittänyt jo aiemmin, että ETNISESTÄ ammattikoulusta tehtäisiin koulutuskeskus ja sitä voi pitää hyvänä ajatuksena. LAKKAUTETTAVASTA KOULUSTA TEHDÄÄN KOULUTUSKESKUS???
Otettaisiin koulutukseen vielä nuo omat työttömätkin niin meillä olisi parin vuoden kuluttua hyvää työvoimaa. KOULUUN EI OLE TULLUT OPPILAITA, MUTTA KOULUTUSKESKUKSEEN OTETAAN KAIKKI TYÖTTÖMÄT. MITEN NE OTETAAN?
Ei siinä silloin laman jälkitauteja ehdittäisi sairastamaan kun Ilomantsissa olisi tarjolla 100 hyvää työntekijää. 200 PAKOLAISTA JA KAIKKI PAIKALLISET TYÖTTÖMÄT ON YHTÄKUIN 100 HYVÄÄ TYÖNTEKIJÄÄ.
Mitäs sanotte Te jotka purnaatte. Eikö se olisi mukavaa kun Ilomantsin kylät olisivat täynnä elämää.
KYLLÄ OLISI NIIN MUKAVAA ETTÄ.