Coupe 2.0 / 2.7 kokemuksia?

harkinnassa

kulkupuoli ja äänet varmasti paremmat V6 mallissa, mutta kait 2litrasellakin pärjää.
miten käytännön kulutuslukemat, onko paljon eroa? onkos näitä suomessa yhtään rakenneltu?

11

5833

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoja

      kyllä se v6 kuluttaa reippaammin, etenkin kaupunkiajossa.
      jos coupe ja projektit kiinnostaa niin clubin foorumilta lisäinfoa
      http://www.hyundaiclubfinland.com

    • on surkea.

      Todella onnettomat tehot mutta suuri kulutus. Noiden moottorien teho ero on vain 30hv.

    • v6 antaa äänet

      Auto on nätti se uudempi malli . 2 l koneella ajaa kaikki ajot mutta ei ole oikein ns munaa.
      2.7 konetta voi hiukan piristää jos tarvetta. Bensa palaa kyllä mutta sen voi laskea mitä on valmis maksamaan. Toiveena hyundain uusi 3.3 250hvn sonatan konen coupeen tehot kasvaa kulutus pienenee.

      Autossa ei ole vikaa ainoastaan ettei ole imagoltaan urheiluauto mutta se ei ole vika.

      • Hienoja

        Tahtoo tuollaisen :-)


    • Coupe on hyvä

      Olen Coupeilla ajanut neljä vuotta, joista kolme ensimmäistä juuri tuolla V6:lla.
      Neljän talven kokemuksella totean, että lämmin auto talvella ja aina on käynnistynyt kovillakin pakkasilla. Tuo V6 on moottorina varsin luja ja ainoa isompi huolto oli jakohihnan vaihto 120 tkm kohdalla.
      2-litrainen on kevyemmän keulansa ansiosta tasapainoisempi ajaa talviliukkailla, mutta kyllä V6 oli myös hyvä ajettava talvella. Ainoa asia mitä olen minäkin kuullut mahdollisista ongelmista, on ollut V6:n kytkin, joita on vaihdettu takuuseen. 2-litraisella ei tätä ongelmaa ole ollut. Suosittelen molemmilla koneilla.    

      • Auto.

        Niitä kytkin-, tai oikeastaan vauhtipyöräongelmia oli alkupään autoissa, eli 2002-2004. Näissä uudemmissa Coupeissa ei tätä vikaa enää ole.


    • Anonyymi

      Vaimolla ollut v6 automaatti 14 vuotta.Liian hyvä auto ei sellasta kannata tehdä.Huollossa yrittävät särkeä ehjää autoa.Ensimmäinen katsastus katsastusmies oli kysynyt pidätkö 15 vuotta.Vaimo oli vastannut kyllä.Vie sitten massaukseen.Asumme nyt maalla ja ostin vaimolle toiseksi autoksi maasturin.Hyundai jäi edellisenä talvena mahastaan kiinni lumihankeen.Tuli kunnon pakkaset -35 maasturi ei käynnistynyt.Hyndai lähti kuin palmunalta.Koneen äänet ei olleet kivat .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      51
      1303
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      17
      1021
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      977
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      673
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      668
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      25
      451
    7. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      440
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      439
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      423
    Aihe