Potkuja vai pelkkiä liikkeitä?

huhtikuu09

Mulla on nyt alle kuukausi laskettuun aikaan, mut on jonkun aikaa ihmetyttäny kun kaikki selittää et vauva potkii loppuvaiheessa virtsarakkoon tai se potkii muuten vaan tosi kovaa... Mulla vauva on ollu jo jonkun aikaa kääntyneenä, joten täällä pää painaa rakkoon ja jalat heiluu ylävatsan kohdalla.

Mulla ei tunnu potkuja oikeestaan mitään, harvoin tärähtää niin että koko maha heilahtaa. Liikkeet sen sijaan tuntuu tosi selvästi ja ne on aika kivuliaita kun tilaa ei meinaa olla.

Tarkottaako siis ihmiset potkuilla liikkeitä vai potkiiko kaikilla muilla vielä tässä vaiheessa kunnolla? Kysyin jo asiasta neuvolan hoitajalta, ja se sanoi ettei oo syytä huoleen jos vauva liikkuu päivittäin normaalisti ja sydänäänet on selvät ja tasaiset. En siis ole huolissani asiasta, mutta kiinnostaa vaan tietää miten muilla???

3

581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhtikuu09

      ja eipä nuo oikeen potkuilta enää tunnu,enempikin muljahteluilta tossa ylävatsalla. kipeetäkin tekee aika usein:/ täällä vauva tunkee päätään alas niin että tuntuu vihlonnalta..

    • rv20

      meillä pikkumies "kiinnittyi" jo joskus rv30 tienoilla, ja ainoa mikä rakossa sen jälkeen tuntui oli kauhea paine! ei siis mitään potkuja yms. itse tunsin kanssa vain harvoin ihan kunnon potkuja, tietysti silloin jos pojan jalat olivat kylkiluiden alla, potkut tuntuivat tosi kovasti ja selvästi. kuitenkin loppuajasta vauvalla alkaa olla jo todella ahdasta, joten enemmänkin enää liikkeet ja käsillä tökkiminen tuntuvat... kysyin tätä itsekkin silloin neuvolasta, kun jäi vaivaamaan se, että moni sanoo että vauva potkii rakkoon ihan viimeisilläkin viikoilla. neuvolasta sanoivat juuri ettei mitään hätää, kuhan vaan jotenkin liikkuu :) ja terve ja hyväjalkainen poika syntyi :)
      nyt rv 20 menossa ja vauva todellakin potkii rakkoon! välillä tuntuu ettei vessaan meinaa keretä...

    • Tutsu123

      vauvan senhetkisestä asennosta ym. Mulla esim on ollut jo kauan pää alaspäin(nyt rv35 1) ja viihtyy yhdessä ja samassa paikassa tuolla oikealla puolella mahaa lähes koko ajan. Vasempaan kylkeen tuntuu potkuja tai nyrkkiä millon mihinkin kohtaan, ja sitten taas myös niitä isompia liikkeitä ja muljahduksia milloin mihinkin. Varsinkin kun itse vartalollaan lähtee liikkeelle ja pylly siirtyy mun navan vasemmalle puolelle ja mukana tietty koko kylki ym. Maha hyppii, aaltoilee ja hytkyy milloin mitenkin.:D Mutta monesti vauva ei sinänsä potkikaan, vaan vetää jalkaa ihanasti kohdunseinämää pitkin, tai vaan kohottelee ja venyttää hitaammin ulospäin. Mutta kuka tietää onko ne potkuja, vai vaikka sitten polvi tai muu osa joka siinä sitten on. Luulen, että monesti potkimista yleisesti käytetään kuvaamaan vauvan liikkeitä muutenkin, eihän sitä aina tiedä missä asennossa vauva on, ja että mikä ruumiinosa missäkin tökkii, erityisesti aikaisemmin raskaudessa. Nythän se on jo niin iso, että selvemmin erottaa asennon ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      87
      3567
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      187
      1413
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1387
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1070
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1010
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      308
      968
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      45
      897
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      867
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      77
      862
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      845
    Aihe