moi! tässä ollaan rakentamas uutta omakotitaloa. Keittiöstämme tulee u mallinen ja tyhjänpäiväisiä nurkkia tulee siis 2kpl. Ajattelimme käyttää toisen nurkan hyödyksi niin että laitamme tiskialtaan siihen. Tiskikaappia en ole ajatellut laittaa ollenkaan sillä jos pesen käsin isoja kattiloita niin laitan ne kuivamaan AINA pyyhkeenpäälle pöydälle koska ne eivät mahdu tiskikaappiin. Onko järkeä laittaa tiskiallas kulmaan?
mielipiteitä kiitos! ja jos jollain omakohtaista kokemusta nii kerro!
mielipiteitä kiitos! ja jos jollain omakohtaista kokemusta nii kerro!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siskollani on kulmassa oleva tiskiallas ja he ovat kokeneet sen hieman hankalana. Nurkka on koettu ahtaaksi ja huonosti valaistuksi. Itselläni on myös ok-taloprojekti keittiön suunnitteluvaiheessa. Meillä nurkkia keittiöön tulossa 3 kpl. Itse en ehkä laittaisi tiskiallasta nurkkaan. Se vaatii kuitenkin ympärilleen tilaa.
Siis jos meinaat että nuo kulmat ovat täysin 90 asteen kulmia niin kyllä on ahdas ja huono paikka tiskialtaalle, mutta jos tiskiallas tuollaisessa kulmassa, kuten tässä kuvassa uunin paikalla http://www.elotillan.com/kuvat/keittioII.jpg niin ihan hyvä sijainti minusta.
Jos hyvältä tuntuu mutta itse en laittaisi. Käyttäisin kulmat tai kulman pienkoneiden sijoitukseen eli kahvinkeitin,vedenkeitin ym vievät muuten tasoilta hurjasti tilaa. Jos laitat kulmaan ns.uunin tilalle vie hurjasti turhaa tilaa täytteineen mutta jos tilaa on niin siitä vaan