Avokanootin materiaali

juha123

Alumiinikanooteista en ole juuri huomannut kirjoitettavan ja sellaista tuossa pohdiskelin.

Katselin Linderin kanootteja ja vastaavasti Royalexista (tai Tuf-weave) tehtyjä kanootteja. Samassa hintaluokassa 5m alumiininen on 7..12kg painavampi. Tuolla painoerolla on jotain merkitystä kantaessa ja auton katolle laittaessa. Eli siinä miinus sille.

Alumiinisen paras etu on kestävyydessä(?), jos nyt mikään on ikuinen & niitä voi käyttää väärissä paikoissa... siellä mihin soveltuu huonosti.

Miten on sitten alumiinin kestävyys I-luokan jokien laskussa? Alumiinen ei kai ole siinä parhaimmillaan, vai miten on? Luulisin "muovi-ihmeen" palautuvan alkuperäiseen muotoonsa kiven ylityksen jälkeen. Vastaavasti taas se alumiinen ei kai noteeraa pientä hiekalle rantautumista -- naarmuuntumista vastaan kestävämpi. Onko yhtään tukevampi?

Linderin mallistossa on lisätarvikkeissa airoille soututeline. Onkohan se ja useimmat muut lisävarusteet enemmän mielikuvamarkkinointia kuin todellista käyttöä?

Luulisin että ponttooniteline ja ponttoonit sivuille tuo lisää tukevuutta (jos ne voi helposti ottaa pois tarvittaessa). Airojen tai _purjeen_ lisääminen ei sitä tee. Vesillä kun on niin sitä kai on aina syytä olla valmis uimaan... & siinä suhteessa ne ei tätä vesiurheilun luonnetta ratkaisevasti muuta.

Valmistajan sivut referenssinä niin tietää mitä tarkoitin http://www.linder.se/ suomalaiset maahantuojat.

5

3677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ludwig II

      Alumiini on kyllä kestävää mutta koskessa tarttuu kiviin kuin hitsipuikko. Ja hyvinkin nopeasti alumiinilaidat venyvät kivillä keinuessa. Ja kanootista tulee hieman muodoton. Royalex liukuu suht hyvin kivien yli ja ei ainakaan hitsaudu kiveen. Ja se royalex on kyllä vähintään yhtä kestävää kuin alumiini. Silloin tällöin voit paikkailla naarmuja pohjasta vaikka plasting paddingilla. Vaihdoin alumiinisen kanootin 5 vuotta sitten royalexsiseen ja en ole katunut.

      • atlatl

        ...täältäkin.
        Sanovat,että ainoa hyvä puoli alumiinikanootissa on se, että sinne voi hätätilassa tehdä nuotion!


      • Nuoruudessani
        atlatl kirjoitti:

        ...täältäkin.
        Sanovat,että ainoa hyvä puoli alumiinikanootissa on se, että sinne voi hätätilassa tehdä nuotion!

        50 luvulla kanadalaiskanootin, eli inkkarin. Kanootti oli viitisen metriä pitkä ja vajaa metri leveyttä. Rakennusaineena 15x40mm oksaton mäntyrima ja 2 mm lentokonevaneri taivutettuna kaariksi. Runko koottiin jigin päällä ylösalaisin ja myös päällystettiin siinä. Päällysaineena käytin ns. jokamiehen lakanakangasta, joka kiinnityksen jälkeen käsiteltiin pellavaöljyllä pariin kertaan ja sitten maalattiin pintavärillä. Väri oli muistaakseni ensimmäisiä lateksimaaleja ja nimeltään "spred satin". Kanootti oli hyvin kevyt ja siis helppo yhden miehen (pojan) maissa kannettavaksi, mutta ei kovin liukas vedessä ja äärettömän altis reikiintymään vähäisestäkin pohjakosketuksesta. Mutta oli kaikesta huolimatta mukava kokemus meloa omatekoisella kangasinkkarilla! Onko muilla samantapaisia kokemuksia ja muistoja?


    • yläkemijoenhumu

      "Linderin mallistossa on lisätarvikkeissa airoille soututeline. Onkohan se ja useimmat muut lisävarusteet enemmän mielikuvamarkkinointia kuin todellista käyttöä?"


      http://www.sukellusvalo.com/alasivu soututeline.html
      Tuolta löytyy todellista käyttöä kestävät RST:stä valmistetut soututelineet liukuvalla jakkaralla.

      • melomaan

        Tein itse wenonah Espacadeen (tuffina) sekä hankaimet että airot. Sirot on, mutta soutaminen on yhtä juhlaa, lyhyt on airo johtuen kapeasta kanootista mutta tuulella sortaa pahasti, koska köliä ei ole.
        Royalex matskuna olettaisin olevan hyvä, jos on kaveri jonka kanssa aina liikkuu, paino oikein merkkaa niin paljon. Jos soolona käyt melomassa niin silloin kevyemmät materiaalit puoltaa paikkaansa.
        50 luvulla....
        Sillä menetelmällä on paljon tehty kanootteja... Amerikan palstoilla niitä näkyy ja maksavat aivan maltaita.
        Lueskelin jostain aikaa sitten... "Puuvilla kankaalla pinnoitettu rimakanootti kestää yllättävän hyvin käyttöä".
        Jos oikein muistan niin on oikein tehtaassa tehneet näitä sarjana, itse olen tilannut kaksi kirjaa Ted Moores Canoecraft ja Cayakcraft, mielen kiinnosta, jos ei muuta niin kirjastoon katselemaan. On ne hienoja kanooteja.
        En viitsi katsoa, mutta kirjojen alussa taitaa olla myös tuosta juttua (puuvilla)? Niin... Noi kevyemmät materiaali antaa mahdollisuuden tehdä terävämpiä ja jyrkempiä muotoja kuin Royalex (jos muistan oikein lukeneeni). Eli saman mallin, erimateriaalista valmitettu kanootti ei ole täysin identtinen? Korjatkaa jos muistan väärin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3027
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3001
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2377
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1873
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1773
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1729
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      78
      1304
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1260
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe