Masentava elämä

Hylkiö

Voisko enää huonommin mennä? Kukaan ei halua olla kanssani missään tekemisissä. Masennan ja ahdistan muita kun en osaa puhua mistään hyvistä ja iloisista asioista niitä kun ei elämässäni oo. Mua ollaan aina hyljeksitty mun pitäisi olla yksin, mutta en jaksa olla yksin. Ja vika on minussa.

11

1094

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen kuulemma eri ihminen kuin mihin kaverini tutustuivat. Nyt oon ottanu itteäni viime aikoina niskasta kiinni ja yrittäny olla niiden seurassa edes vähän iloinen, koittanu puhua kaikista tyhmistä asioista.

    • Hylkiö

      En ikinä oo ollut hyväksytty joukkoon. Kukaan ei välittäisi jos kuolisin tai tekisin itsemurhan. Mulla ei oo ketään. Tuntuu ihan kun olisin ilman pohjaa tyhjyydessä ja vain osa tyhjyyttä. Millään ei oo mitään merkitystä. Kannattaisko mun lähteä pois?

      • perhettä

        onhan sinulla kuitenkin isä ja äiti ehkä sisaruksia. Mieti kuinka kamalan teon tekisit heille.


      • perhettä kirjoitti:

        onhan sinulla kuitenkin isä ja äiti ehkä sisaruksia. Mieti kuinka kamalan teon tekisit heille.

        Se että on sukulaisia ja perheenjäseniä elossa ei tarkoita automaattisesti että olisi mitään suhteita tai sidoksia heihin. Joillakuilla ei todellakaan ole ketään; ei ystäviä, ei perhettä, ei ketään.


      • Anonyymi

        Ei minustakaan kukaan oikeasti välitä mut en uskalla tehdä itsemurhaa enkä ehkä halua. Odotan vain vuosien kuluvan ja pääsen sitten pois kun Luoja parhaaksi katsoo.


      • Anonyymi
        perhettä kirjoitti:

        onhan sinulla kuitenkin isä ja äiti ehkä sisaruksia. Mieti kuinka kamalan teon tekisit heille.

        Mulla ei oo äitiä,hän kuoli ja isä on palvelutalossa dementoituneena


      • Anonyymi
        Malteser0004 kirjoitti:

        Se että on sukulaisia ja perheenjäseniä elossa ei tarkoita automaattisesti että olisi mitään suhteita tai sidoksia heihin. Joillakuilla ei todellakaan ole ketään; ei ystäviä, ei perhettä, ei ketään.

        No sepä.


    • pidetään vaan outona

      puhun usein vaan kaikkee omituista negatiivistä ja sellaista, mutta myös jotain ihan positiivisiäkin.

      minusta tuntuu että ihmisiä alkaa pelottaa jos puhuu vaan negatiivisesti, nykyään varmaan vielä enemmän et seuraavaksi tulee ja ampuu kaikki. Tytöissä ainakin ettei ne vaan halua kuunnella kun on niin inhottavaa ja ällöä. Huomasin myös että jos on kamalan masentunut juttua vaan osa ajattelee että tulisi hänelle taakka jos on masentunut ja ei oo muuta kenelle jutella niin ei halua siksi olla kaveri.

      • niin nostaisin häntäsi pystyyn

        Ajatuksesi pyörii negatiivisissa jutuissa.Löydät vain huonoja puolia kaikessa ja kaikessa yrittämisessä ajattelet vain valmiiksi epäonnistumista.Onko sinulla päämäärää elämässä?Tiedätkö jo mitä haluat esim opiskelu,työ,harrastukset? Kaatuuko kaikki saamattomuuteen tai jonkinlaiseen väsymykseen kaikesta? Joskus tuntuu että kaikki onnistuminen ja hyväksytyksi tulemisen tunne riippuu ympäröivistä ihmisistä, mitä he ajattelevat sinusta ja kuinka keskeiseksi tunnet itsesi kaveriporukassa.Sinun tulisi jotenkin löytää se sisäinen leijona joka keskittyy vain oman itsen onnelliseksi tekemiseen.Jos olet itsesi kanssa sinut,muiden mielipiteillä ei enää ole ratkaisevaa merkitystä.Jos et millään onnistu keräämään tahdonvoimaa löytääksesi oman polkusi alkua niin siihen saa apua,ihan totta!Jo nimettömänä puhuminen auttavaan puhelimeen joita keltaiset puh sivut ovat pullollaan saattaa aukaista tienalun pätkää.Minä ainakin toivoisin että pysyt elämän syrjässä kiinni koska vaikka nyt tuntuukin niin loputtoman lohduttomalta niin elämä kuitenkin kantaa ihan itsessään ja varmasti löydät itsesikin tyytyväisenä ja onnellisena.Sinun täytyisi vaan tehdä töitä itsesi kanssa tosissaan koska kukaan ei voi sitä puolestasi tehdä.Ison halauksen kanssa voimia sinulle toivotellen :)


    • Anonyymi

      Minäkin vaan elän ja laahustan päivästä toiseen.

    • Anonyymi

      Miksi ajattelee, että vika on itsessä ?
      Masentuneena toki ajatukset voivat kääntyä omaa itseä vastaan, ajattelee olevansa huono ja kelpaamaton, vaikka ei todellisuudessa olekaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3820
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      85
      3263
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2725
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2619
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      70
      2582
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      23
      2372
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      140
      2322
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2205
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      38
      1990
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1906
    Aihe