"kummipakko"

*viv*

Voi apua. Jos haluaa kastaa lapsen, on hänelle pakko saada jostain kaksi kummia. Kummien tulee tietysti kuulua kirkkoon ja rippikoulun tulee olla käytynä. On ollut yllättävän vaikeaa löytää tällaisia ihmisiä lähipiiristä. Tottakai kummien pitäisi vielä olla sillä tavalla läheisiä että voi luottaa siihen että yhteyttä pidetään ainakin seuraavat 15 vuotta. Ja ilman kahta kummia ei lasta saa kastettua. :/

Melkein tekisi mieli pyytää jotain aivan tuntemattomia ihmisiä kummeiksi, ilman yhteydenpito- tms. velvoitteita, jotta saisi tuon muodollisuuden hoidettua.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903159247295_uu.shtml

6

1221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolmannella

      lapsella ei ole kummin kummia, joten ei mitään kastehöpinöitäkään..

      Pääasia että nimi on.

    • +++++++

      Kummihan voi olla kuka tahansa kriteerit täyttävä ihminen, paitsi kastettavan omat vanhemmat. Esim. lapsen isovanhempia voi pyytää kummeiksi, jos täyttävät kummin kriteerit.

      Jos se kastaminen kuitenkin tuntuu sinusta niin tärkeältä, että viesit lapsesi kasteelle vaikka ilman kummeja, miksi ne kummit eivät voisi olla vain "nimi papereissa"?

    • rituaaleja

      Kummeilla ei ole mitäään velvollisuuksia pitää yhtään mitään yhteyksiä jos eivät halua, se ei ole mitään virallista!

      Miksi vitussa pitää kakara kastaa johonkin uskontoon vaan antakoon itse päättää täysi- ikäisenä mihinkä huuhaa uskontoon kuuluu??


      Mikä mieli on pyytää tuntemattomia johonkin ihan teidän tahtonne mukaisiin rituaaleihinne? Älkää tehkö muiden perässä vaan antakaa lapsenne täysi ikään tultuaan itse päättää mihinkä hourupää uskon lahkoon kuulukoon? Sillä kaikki uskonlahkot ovat satuja, jonkun mielipuolisen ihmisen keksimiä loruja. Joku joka haluaa hallita yhteisöjä ja viedä kaikki rahat pois tyhmiltä. Kummipakko on yksi hallitsemisen keino jolla ei mitään merkitystä!

      • olemme vanhoista

        eurooppalaisista sivistysvaltioista ja traditioista. Kakaratasolla olemme eurooppalaisen sivistystasolla mitattuna, se nyt ainakin tuossa kommentissa tuli selville. Minne olemme oikein kansakuntana matkalla? Arvottomatko matkalla kohti omaa tuhoaan?


      • hiukka kohteliaisuutta, kii...

        Täytyy kyllä todeta, että jätä saarnaamiset sikseen. Jos itselläsi on ongelmana suhde kirkkoon tai uskontoon, miksi tehdä siitä toisten ongelmaa? Tuollainen hourupää-nimittely kertoo kyllä eniten sinun pääsi höyryistä.... relaa nyt hiukan! Sitä paitsi ajatus siitä, että sitten 18 v jokainen tekee omia ratkaisujaan on silkka mahdottomuus: kukaan ei kasva tyhjiössä.


    • kummit kateissa

      Että tällainen jo aikansa elänyt kummi pakko on esteenä lasten päästä Jumala lapsiksi, kyllä on kirkko jäänyt pahasti kehityksen kelkasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2482
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      2084
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      23
      1872
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1615
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      24
      1475
    6. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1366
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1339
    8. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      38
      1315
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1295
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1076
    Aihe