Täälläkin on valehdeltu

Täällä on valehdeltu että suomenkieliset ja ruotsinkieliset asustelevat tasavertaisesti. Alla oleva yleisöosasto kirjoitus ehkä oikaisee tuon harhakuvitelman ja valaisee vähän mitä etelän suunta tarkoittaa suomenkielisille.

http://www.pohjalainen.fi/Article.jsp?article=404806
11549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kirjoitus on totta.

Mutta suuntajutut pitäisi olla Keskipohjanmaan maakuntakeskus.

Ei mihinkään syrjäseutuun tarvitse "yhtyä" ei Ouluun eikä Vaasaan.

Samma på sveska.

Äänestä

Minä asuin Pietarsaaressa yhden vuoden ja se riitti, Ruotsissakin asuneena, missään ei suomenkielinen ole niin aliarvostettu, hän on toisenluokan kansalainen Pietarsaaressa.

Kaupoissakin vastattiin ruotsinkielellä aina iloisesti, mutta kun vastasin suomenkielellä, niin myyjien ilme muuttui heti aivan erilaiseksi.

Yksi vuosi riitti, onneksi ymmärsin heti muuttaa pois.

Äänestä
  • ???

    Äänestä

  • Mitäs sä puhut paskaa. Luulotautinen olet. Olen asunut Kokkolassa ja tehnyt töitä Psaaressa 20 vuotta joten tiedän että tuo ei pidä paikkaansa. Sulla on poika asenne ongelmia. Se sua riivaa ja vaivaa. Asennekasvatukseen.!!!!!

    Äänestä

ei anna suomenkielisille mitään valtaa?

Äänestä
  • Luku 188? Selittäkää joku, olen kysynyt tätä usein saamatta vastausta.

    Äänestä

  • Muodostuu kirjoitti:

    Luku 188? Selittäkää joku, olen kysynyt tätä usein saamatta vastausta.

    Se on aivan totta, että suomenkielisiä kohdellaan Pietarsaaressa huonommin kuin maahanmuuttajia.

    Äänestä

  • Muodostuu kirjoitti:

    Luku 188? Selittäkää joku, olen kysynyt tätä usein saamatta vastausta.

    Ei se kaveri osaa yleensä muuta kirjoittaa kuin luvun 188, luvussa on yksi tappi ja neljä reikää, tarkoittanee homoa ja neljää ruskeaa reikää, asia taitaa olla hänen ajatuksissaan jatkuvasti.

    Toisaalta on olemassa laki jo vuodelta 1932, siinä seisoo seuraavaa:

    188/1932

    Laki eräille maalaisseurakunnille viini- ja rakennusjyväin nimellä tulevien jaoittamattomien kruununkymmenysten peruuttamisesta evankelis-luterilaisten seurakuntain vastikerahastoon

    Äänestä



  • Oisko täällä? kirjoitti:

    http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/hex3000.sh?LAJITNIMI=$

    Ei käynnyt noin yksinkertainen asia mielessä?

    Eduskunnassa 13 ruotsinkielistä kansanedustajaa. RKP:n edustajien lisäksi Vihreiden Janina Andersson, KD:n Bjarne Kallis ja SDP:n Jacob Söderman. Lisäksi tietysti moni suomenkielinen kansanedustaja puhuu hyvää ruotsia ja on muutenkin ruotsin kielen ystävä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Demokratiaa suomeen kirjoitti:

Täällä on valehdeltu että suomenkieliset ja ruotsinkieliset asustelevat tasavertaisesti. Alla oleva yleisöosasto kirjoitus ehkä oikaisee tuon harhakuvitelman ja valaisee vähän mitä etelän suunta tarkoittaa suomenkielisille.

http://www.pohjalainen.fi/Article.jsp?article=404806

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu