kaakeliuunin kaakelit putoilevat

hei
On ollut 15 vuotta Uuniseppien valmistama uuni. Kaakelit ovat alkaneet putoilla ensin kulmista ja nyt muualtakin vähitellen
Onko muilla samanlaisia ongelmia. Uunisepät sanoivat ettei ole olemassa takuuta. Tyhmä kun ostit meiltä. Miten saisi korjattua. Löytyyköhän samanvärisiä kaakeleita jos joku olisi kovin kiinni eikä tarvitsisi hakata pois. Uunisepät käskivät kiinnitellä saneerauslaastilla. Noinkohan pitää lämmönvauhteluissa.
61180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Senhän saa uudelleen pinnoitettua mikset tilaa uutta pintaa.

Äänestä

Varmasti on takassa takuu, tai ainakin kuluttajasuojalain mukainen vastuu myyjällä. Ja aivan varmasti ei ainakaan jälkimmäinen ole 15 vuotta kestänyt.

Eivät nuo varaavat takat yleensä pinnalta kovin paljoa lämpene, kyllä se saneerauslaasti pitää. Ja jos epäilyttää, hanki jotain parempaa laatua...

Tai tilaa uunisepiltä kunnostus pinnalle. Saat sille sitten jonkinlaisen takuun taas...

Jotenkin kyllä epäilyttää, ettet ole ihan ohjeiden mukaan lämmittänyt, mutta saatan toki olla väärässäkin. :)

Äänestä

"Uunisepät sanoivat ettei ole olemassa takuuta. Tyhmä kun ostit meiltä."

Jos totta, niin tuntuu tökerölle toiminnalle. Oletko keskustellut kuluttajaviranomaisten kanssa. Epäilen, ettei takuu ole 15 vuotta.

Äänestä

takuu Uunisepillä! Saneerauslaastin pitäis pitää kaakelit paikallaan jos on hyvin tehty. Mökki takassa ei oo ilmenny mitään vikaa 8 vuoden aikana, takuuna vaihdettiin joku osa heti alkutaipaleella ja tarkistettiin vähän käyttötapoja.

Ei autoissakaan ole kun max. 5 vuoden takuu... Käypä kysymässä mitä ne sanoo kun valitat kytkimen rutinasta 12v Nissanissa... järki käteen!

Äänestä
  • vain myyjä voi verrata uunin kaakeleita auton kytkimeen

    Äänestä

  • uuniostaja kirjoitti:

    vain myyjä voi verrata uunin kaakeleita auton kytkimeen

    Itsel Uuniseppien takka ja takuupapereis lukee että pinnalla 36kk eli kolmevuotta ja itse uunilla 10 vuotta..
    Eli parempi mitä Kia;ssa.. heh..

    Sä oot vissiin saanu tingittyy paremmat takuut :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


petetty kirjoitti:

hei
On ollut 15 vuotta Uuniseppien valmistama uuni. Kaakelit ovat alkaneet putoilla ensin kulmista ja nyt muualtakin vähitellen
Onko muilla samanlaisia ongelmia. Uunisepät sanoivat ettei ole olemassa takuuta. Tyhmä kun ostit meiltä. Miten saisi korjattua. Löytyyköhän samanvärisiä kaakeleita jos joku olisi kovin kiinni eikä tarvitsisi hakata pois. Uunisepät käskivät kiinnitellä saneerauslaastilla. Noinkohan pitää lämmönvauhteluissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu