Turun
joukkoliikenne
7264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ainakin tuossa kuvassa tuo musta perä katoaa tuosta kirkuvan keltaisesta bussista.
Kuinkahan paljon tulee kolareita, koska joku täyräyttää tuohon mustaan perään, kun tulee optinen harha että bussi loppuu keltaisen rajaan?
on valittamista ihme juttu.
Jos kyseinen perän musta väri aiheuttaa optisen harhan ja sen vuoksi kolarin, niin siihen auttaa aiheellinen ajokortin pois ottaminen.
busseja.
Melko turha tapella väreistä, kun kaupunkiajoon sopimattomat telibussit eivät mahdu kääntymään oman ajokaistansa rajaviivojen sisällä!
Ajo-opekin mahtailee kortin poisotolla, muttei ole edes huomannut, että telibussin perä, auton kääntyessä ulottuu viereisen kaistan puolelle. Jos tällä kaistalla oleva autojono ei liiku, aika vaikea on bussin perää kapealla kaistalla väistellä!?
Olisiko kortti otettava joukkoliikennelautakunnalta joka on aikanaan hyväskynyt pikavoittojen toivossa Turun kaduille sopimattomat liian suuret bussit? Kuinkahan paljon kaupunki on joutunut maksamaan muunnetuista katujärjestelyistä hynää bussiyhtiöitten hyväksi?
Esimerkiksi Hämeen- ja Uudenmaakadun risteyksesä em. lautakunta oli jo vaatimassa kultuurihistoriallisen talon nurkan purkamista, jotta telibussit saataisiin risteyksessä käännettyä. Uudet - pelkästään telibussien ehdoilla - rakennetut kaistajärjestelyt ainakin maksoivat maltaita... ja lisäksi huonsivat muiden liikkujien, varsinkin kevyen liikenteen, tilannetta?
Kunhan nyt edes kulkisivat lähtemättä kaikki samalla kellon lyömällä kauppatorilta,myllystä ja ties mistä peräkanaa körötellen.
säästäisi turhalta odottelulta.