Hei!

Elikkä, luen pitkää fysiikkaa lukiossa, lyhyttä matematiikkaa ja pitkää kemiaa sekä biologiaa. Kuitenkin on näin, että matematiikka eikä fysiikka ole oikein vahvuuksiani, pärjään niissä keskitason tai vähän alle. (6-7) :(. Mutta kuitenkin esimerkiksi äidinkieli, kemia sekä biologia sujuvat erinomaisesti. (9-10) Olen hyvin motivoitunut, ja minun ainoa unelmani ihan lapsuudesta asti on ollut päästä lukion jälkeen lääketiedettä lukemaan. Onkohan nämä vuoden päästä edessä olevat pääsykokeet aivan mahdottomat minulle? Aion mennä vielä valmennuskurssille. Olen ajatellut myös, että haen Suomeen lääkikseen (esim Helsinkiin ja Kuopioon) ja Viroon Tartoon, jos mahdollisuukseni päästä lukemaan medisiinaria paranisivat! En haluaisi pitää lukion jälkeen välivuotta jne.
5603
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minun unelma oli pienenä että olisin isona lentokapteeni. Lapsuudenhaave ei kyllä toteutunut, mutta pitkän pohdinnan jälkeen minä hain lääkikseen koska se todella kiinnosti minua, ja haluan tehdä työtä josta pidän.

Äänestä

Olen vähän samassa tilanteessa kuin sinä. Haluan tosin eläinlääkikseen enkä ole lukenut pitkää kemiaa, fysiikkaa enkä pitkää matikkaa. Olen abiturientti ja aijon opiskella fysiikat ja kemiat iltalukiossa ja hakea vuoden päästä eläinlääkikseen, Helsinkiin ja ehkä Tarttoon. Itselläni oli lukiossa myös, että kemia ja biologia olivat 9-10, mutta fysiikka ei ollut se vahvin aine. Kävin pari kurssia, ja sitten lopetin. En pyytänyt edes apua kun tuntui etten jtn ymmärtänyt.

Pyydä opettajalta apua, sano että haluat parantaa tosissaa arvosanoja fysiikan kohdalla ja haluat tosissaan oppia. Opettajat kyllä opettavat kun apua pyytää, voit myös hommata jonkun fysiikan opettajan opettamaan sinua koulun ulkopuolella. Tee kaikkesi, äläkä masennu vaikka fysiikka olisi heikoin aineista. Pääsykokeessa tarvitaan muutakin kuin sitä, kemiaa ja biologiaa. Älä kuitenkaan lopeta fysiikan opiskelua, koska se on pääsykokeen kannalta olennainen aine. Ja olen jutellut lääkisläisten kanssa ja he ovat sanoneet, että fysiikkaa ei sinänsä itse lääketieteellisessä hirveänä tarvita, mutta kemiaa sitäkin enemmän. Ja älä luovuta vaikket ensimmäisellä yrittämällä pääsisi sisään, monet hakijoista pääsevät sisään toisella - kolmannella hakukerralla! Ja vastahan oli juttua, että läheskään kaikki eivät saa heti haluamaansa opiskelupaikkaa. Ja jos käy niin ettet sisään pääse ekalla kerralla, koita päästä opiskelemaan ainetta, josta olisi sinulle hyötyä seuraavan hakukerran aikana. Välivuodenkin voi käyttää hyödyllisellä tavalla! Tsemppiä! :))

Äänestä
  • se antoi lisätoivoa tähän sekamelskaan! Perhetuttuni opiskelee tällä hetkellä plastiikkakirurgiksi, eikä hän ole kuulema aikoinaan edes hirveästi opiskellut lukiossa (kurssimerkinnät tietyistä aineista vain) ja jatkoi opiskeluaan Tartossa fysioterapeutin (tms) koulutuksen jälkeen.
    On vain jotenkin niin hemmetin ärsyttävää kunnella, kun itse yrität tosissaan kaikkia tehtäviä tehdä jne, osa menee oikein ja osa väärin, kun joku neropatti tunnilla kiskaisee "eihän me mitään opetusta tarvita, helppojahan nämä ovat." Mukavaa kun ajatellaan puolesta. : (
    VOisin pyytää vaikkapa yhdeltä siskon kaverilta apua fysiikan opiskelussa, (esim. pientä maksua vastaan) kun hän on opiskellut kuitenkin diplomi-insinööriksi, niin kai hänellä jokin haju noista..
    Mietin jos tulee tilanne, (toiv. ei!) eettä joutuu välivuotta pitämään, että esim. biokemiaa lähtisi lukemaan siksi aikaa.
    Tsemppiä kanssa sinulle fysiikoitten ja kemioiden opiskeluun iltalukiossa! Kyllä se elämä onneksi yleensä voittaa. Jännää, molemmat meistä myös saattaa hakea Tartoon vuoden päästä. Toivotaan että löydämme molemmat jonkin sortin lääketieteellisistä tiedekunnista. :)

    Äänestä

Myös minä haluaisin päästä lukemaan medisiinaria! Mieluiten vaaleaa ja naispuolista!

Äänestä
  • Minä voisin opettaa pientä muodollista palkintoa vastaan fysiikkaa, matikkaa, kemiaa ja bilsaa. Myös Galenos on kohtalaisesti hallussa. Tämä siis mieluiten Kymissä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


haluaisin kysellä. kirjoitti:

Elikkä, luen pitkää fysiikkaa lukiossa, lyhyttä matematiikkaa ja pitkää kemiaa sekä biologiaa. Kuitenkin on näin, että matematiikka eikä fysiikka ole oikein vahvuuksiani, pärjään niissä keskitason tai vähän alle. (6-7) :(. Mutta kuitenkin esimerkiksi äidinkieli, kemia sekä biologia sujuvat erinomaisesti. (9-10) Olen hyvin motivoitunut, ja minun ainoa unelmani ihan lapsuudesta asti on ollut päästä lukion jälkeen lääketiedettä lukemaan. Onkohan nämä vuoden päästä edessä olevat pääsykokeet aivan mahdottomat minulle? Aion mennä vielä valmennuskurssille. Olen ajatellut myös, että haen Suomeen lääkikseen (esim Helsinkiin ja Kuopioon) ja Viroon Tartoon, jos mahdollisuukseni päästä lukemaan medisiinaria paranisivat! En haluaisi pitää lukion jälkeen välivuotta jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu