Nk. maataloustuki ei ole niinkään rökäletappiollisen maatalouden saamaa tukea vaan maanomistukselle myönnettyä tukea. Maanomistajille maksetaan vastikkeetonta tukea kammottavasti tappiollisen maatalouspuuhastelun ylläpitämisestä.
Maataloustukiaisia maksetaan jopa ökyrikkaille suurtilallisille maataloustukiaisten nimiellä, vaikka suuromistajat ovat profiloituneet esim. finanssikonsernien suuromistajiksi. Tilanhoitajan haastattelulausunnon mukaan nämä tukiaiset käytetään tilan ylläpitoon.
Maataloustuki on sidottu hehtaareihin juuri siksi, että suurtilalliset saisivat enemmän tukea kuin pienemmät. Vaikka tilakoot suurenevat ja tuotannon tulisi tehostua, kasvavat myös vastikkeettomat tukiaiset ja verohelpotukset.
Maataloustukiaisten maksulle on myös määrätty tilan pinta-alaan liittyviä rajoituksia, Näin pienimittaiset viljelijät eli pienimittaiset omistajat eli tavalliset ihmiset on rajattu tukiaisten ulkopuoelle ja heidät on asetettu suurmaanomistajien tukiasten maksajiksi.
MTK:n poliittinen siipi Maalaisliitto-Kepu on maanomistajien ikioma takuumies, joka junailee palkansaajien rahat maanomistajille.
Maanomistuksen tukea väitetään
4
275
Vastaukset
- tutustumassa
vaikkapa Ruotsin, Tanskan ja Hollannin tukisummiin, siellä summat yksittäisten saajien osalta ova yli 10 miljoonaa euroa. Arlakin porskuttelee halvan maitonsa kanssa, se saa Ruotsissa ja Tanskassa lähes 20 miljoonaa euroa maataloustukia.
Suomessa suurimmat tukisummat jos valtio lasketaan pois liikkuvat miljoonan pinnassa ja keskituki tilaa kohden on noin 40.000 Euroa.
Mahtaa siinä komissiota naurattaa nämä suomalaiskansalliset älyköt jotka täällä kirjottelee Kepuista ja MTK:sta kuinka ne määrittelevät Euroopan Unionin maatalouspolitiikan ja maksatukset.
Kyllä oli kirjottajalta jääneet koulut käymättä ja tuskin on tyyppi nähnytkään muuta kun nälkää. - jolla on...
sille annettakoon lisää, sillä jolla ei paljon ole otettakoon se vähäkin pois...
Kaikkihan tietävät että linnoja ja kartanoita pitää hoitaa, eihän niitä rahoja voi omistajan pussista ottaa...
Se ainakin on varmaa että Kepu ja MTK ei hyväosaista jätä pulaan. Aateluus velvoittaa...- on kuluttaja, joka
tuetun ruuan vaatii.
- suomalaista
omistaa peltoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343992Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411461
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756