Olen huolestunut Porin huumetilanteesta.
Voisiko vanhemmat saada enemmän tietoa ja miten estää lasten huumeiden käyttöä !
Voisiko vanhemmat saada enemmän tietoa ja miten estää lasten huumeiden käyttöä !
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä se lähtee siitä,että vanhemmat yleensäkin tietävät,mitä lapsi tekee,missä liikkuu,millaisessa porukassa. Noilla eväillä pääseekin jo piiitkälle.
Nykyään kun vanhemmilla ei ole mitään tietoa,eikä edes halua tietää,missä pennut liikkuu illat/yöt.
Mennään siihen halpaan,jos nuori ilmoittaa,että jään tänne kaverin kanssa yöksi. Silloin pitäisi jo kiinnostua ja mennä hakemaan se kotiin. Monelta pahalta vältytään,jos itse hieman viitsii nähdä lapsensa kasvatuksesta vaivaa ja jättää esim. se perstaipullo korkkaamatta...eikä yrittää sysätä sitä kasvatusta esim. koulun harteille,jolle se todellakaan ei kuulu!
Miten olisi kuva lehteen ?
Tiedä kenen kanssa lapsesi liikkuu. Aseta tarpeeksi varhaiset kotiintuloajat. Opeta lapsesi tottelemaan ja kunnioittamaan vanhempia jo pikkulapsesta lähtien. Rakasta lastasi jo pikkulapsesta lähtien. Älä itse käytä alkoholia äläkä tupakoi (etkä tietenkään mitään laittomia aineita).
Rajat on rakkautta!
Herää kysymys ettei vaan olisi poliiseille jo tuttuja ko kuvioista ?