erityisluokkien puute-vaaratilanteet

surku¨¨

Minusta on erittäin vakavaa ettei steinerkoulussa ole erityisluokkia.

Tampereella ekaluokkalainen kuristi toisen tajuttomaksi.

Toisella ekalla luokalla opettaja joutui painimaan muutaman oppilaan kanssa, toisten oppilaiden katsellessa vieressä.

Eikö meidän tulisi kantaa vastuu siitä ettei huonostivoivien lasten pahaolo siirry terveiden lasten kannettavaksi?

Vanhempainillassa erityisopettajat korostivat lasten kokemusta erilaisuudesta, mutta eikö tässäkin mene joku selkeä raja?

Tämä on vakava asia. Jos lapsi on mielenterveydeltään epävakaa tai muuten ympäristölle arvaamaton ei hän kuulu normaalille luokalle. Steinerkoulussa erilaisuutta sallitaan liikaa. Pitäisikö minun lapseni hyväksyä ja ymmärtää luokassa luokan väkivaltaiset ja arvaamattomat oppilaat?

Tämän seurauksena huomasin luokassa alistumista ja väkivallan lisääntymistä. Ongelmaa ei kuitenkaan myönnetty.

Seuraukset voivat olla tuhoisat.Väkivaltaan alistuva lapsi kerää sisälleen vihaa ja muuttuu ajan mittaan itsekin väkivaltaiseksi.

Surullista.

8

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ent. steineroppilas

      Entiseen kouluuni ainakin tuli kesken kouluajan peruskoulusta niitä oppilaita, jotka olisivat joutuneet erityisluokalle. Myös osa kouluun alusta saakka tulleista oppilaista olisivat olleet erityisluokan tarpeessa. Vanhemmille erityisluokan tarve on nähtävistä niin nolo tilanne, että steinerkoulu nähdään parempana vaihtoehtona. Steinerissa nämä äitin pikku indigolapset saivat vapaasti purkaa huonovointisuuttaan kanssaoppilaisiin, joiden kanssa heillä oli nähtävästi paljon kalavelkoja selviteltävänä edellisistä elämistä. Opettajat eivät tähän kunnolla puuttuneet, aivan kuten steiner opetti.

      Kiusaaminen ja ongelmakäyttäytyminen on steinerkoulussa niin paha ongelma, että ihmettelen että monet vakavatkin tapaukset saadaan pidettyä salassa medialta ja suurelta yleisöltä. Omasta steinerkoulusta muistan esim. seuraavat tapaukset: Oppilas löi toista laudalla, jossa oli naula pystyssä ja toinen tapaus, jossa oppilas heitti toista tuolilla.

      • hyssyttelyä

        Näistä ikävistä asioista puhutaan sipisemällä ja pelätään niiden vuotavan julkisuuteen.


      • vaan
        hyssyttelyä kirjoitti:

        Näistä ikävistä asioista puhutaan sipisemällä ja pelätään niiden vuotavan julkisuuteen.

        No pistäkää itse julkisuuteen ihan häpeilemättä, kun esitätte epämääräisiä syytöksiä ja väitteitä. Koulun nimi esiin, tapahtuman aika ja paikka myös.

        Kouluissa asiat selvitetään salassapitosäännösten mukaan. Opettajat eivät anna tietoja ulkopuolisille, vaikka kuinka syytettäisiin.

        Jos kuvailemasi tapahtuma on tosi, se on todennäköisesti selvitetty, mutta julkisesti sitä ei voi tehdä.

        Peruskouluissa on sama juttu. Jos oppilaat käyttäytyvät väkivaltaisesti, asiat hoidetaan opettajien, vanhempien ja avustavan henkilökunnan kesken.


      • puuttumattomuutta

        Höpöhöpö Steiner mitään puuttumattomuutta kiusaamiseen tai väkivaltaan opetti. Päin vastoin antoi hyviä neuvoja mitä tehdä jos oppilas syyllistyy pahantekoon. Tosin sen ajan lapset olivat ehkä hölmömpiä kuin nykyiset, jotka näkevät väkivaltaa vauvaiästä asti ja tarvitsevat erilaisia puuttumisen tapoja kuin lapset sata vuotta sitten. No, nykyään lapsia ei saa vanhemmat lyödä, mutta se muu meno taas, väkivaltapelit, televisio-ohjelmat yms.


      • exsteiner
        vaan kirjoitti:

        No pistäkää itse julkisuuteen ihan häpeilemättä, kun esitätte epämääräisiä syytöksiä ja väitteitä. Koulun nimi esiin, tapahtuman aika ja paikka myös.

        Kouluissa asiat selvitetään salassapitosäännösten mukaan. Opettajat eivät anna tietoja ulkopuolisille, vaikka kuinka syytettäisiin.

        Jos kuvailemasi tapahtuma on tosi, se on todennäköisesti selvitetty, mutta julkisesti sitä ei voi tehdä.

        Peruskouluissa on sama juttu. Jos oppilaat käyttäytyvät väkivaltaisesti, asiat hoidetaan opettajien, vanhempien ja avustavan henkilökunnan kesken.

        peruskoulussa koulukiusaamistilanteisiin saa AMMATTITAITOISTA apua koulukuraattoreilta ja saa paljon helpommin myös muuta ammatillista apua.

        steinerkoulun opettajien ammattitaito ei riitä koulukiusaamistapausten selvittelyyn. koettu on. ongelmia aiheuttaa opettajien puutteellinen ammattitaito sekä se että steinerkoulu oppilaspulan takia ottaa erityisoppilaita. eräs hyvä esimerkki tästä on eurytmianaakkoset-palstalle laitettu linkki. siitä voi tutustua steinerkoulun oppilaaseen, jollaisia oman paikkakuntani steinerkoulussa on. nämä oppilaat vanhempineen ovat hyvin häiriintyneitä, ei tulisi mieleenkään paljastaa paikkakuntaa.


      • meillä päin

        Olen tehnyt samankaltaisen huomion, että steiner-koulun oppilaat ovat pääsääntöisesti niitä,
        jotka eivät jostain syystä pärjää normaalissa peruskoulussa.

        Tiedänkin muutaman oppilaan, jotka ovat ensin jääneet luokalleen, ja ovat sitten myöhemmin siirtyneet steiner-kouluun.

        Osa näsitä oppilaista ovat ns. vapaankasvatuksen-lapsosia. "Lapsia ei saa kieltää, koska heille voi tulla estoja!".


      • meillä päin kirjoitti:

        Olen tehnyt samankaltaisen huomion, että steiner-koulun oppilaat ovat pääsääntöisesti niitä,
        jotka eivät jostain syystä pärjää normaalissa peruskoulussa.

        Tiedänkin muutaman oppilaan, jotka ovat ensin jääneet luokalleen, ja ovat sitten myöhemmin siirtyneet steiner-kouluun.

        Osa näsitä oppilaista ovat ns. vapaankasvatuksen-lapsosia. "Lapsia ei saa kieltää, koska heille voi tulla estoja!".

        Mihin perustat sen?


      • meillä päin
        Steinerfaija kirjoitti:

        Mihin perustat sen?

        Perustan väitteeni siihen, että tiedän/tunnen aika paljon näitä steiner-koululaisia. Esimerkiksi muutama kolmasluokkalainen olisi enemmän erityiskouun tarpeessa, kuin steinerilaisessa "lastentarhassa". Monella näistä oppilaista on jokin puhe-vika, tai käytöshäiriö. Moni heistä vaikuttaa ihan vilii-ihmisiltä, kun mitään neuvoja ei kuunnella. Käytöshäiriöisiä ja puhevikaisia on toki ns. tavallisen koulun oppilaissakin, mutta siellä he saavan asianmukaista ohjausta ja opastusta "vikoihinsa", tai sitten heidät on sijoitettu erityiskouluihin saamaan tasoistaan oppia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      161
      22104
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      65
      8596
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      61
      6173
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      178
      5792
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      314
      5252
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4816
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      78
      4411
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      80
      4223
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3750
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      107
      1633
    Aihe