Jalkapuut ja häpeäpaalut

Eiköhän kaikenlaiset rikkomukset ala vähentyä,kun rikoksentekijällä on jo etukäteen tiedossa jalkapuuta torilla.
Sinne vaan kaikki rattijuopot,raiskaajat ja myymälävarkaat ym.
2488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minusta tuntuu että tarvittaisiin jonkinlainen järjestely tuomitun suojelemiseksi jos tuollainen jalkapuu tai muu sellainen rangaistus otetaan käyttöön joka rajoittaa tuomitun liikkumista ja tekee hänelle mahdottomaksi suojautua oikeudettomilta hyökkäyksiltä esim. pakenemalla.

Tarkoitan että kun vaikkapa seuraa jotakin pedofilia-keskustelua niin proverbiaalinen Sokea Reettakin näkee että ihmiset on tavattoman helppo kiihottaa järjettömään vihaan käytännössä tuntematonta henkilöä kohtaan, vieläpä sellaista tuntematonta henkilöä jonka syyllisyys on vähintäänkin kyseenalaista.

Kun oikeus nykypäivänä langettaa henkilölle tuomion niin mielestäni oikeuden velvollisuus on myös huolehtia siitä että tuomio ei todennäköisesti muodostu oleellisesti raskaammaksi kuin oli tarkoitus. Se että ihminen tuomitaan jalkapuuhun ei saa merkitä sitä että käytännössä hänet tuomitaan heitteille jätettäväksi ja lynkattavaksi.

Jalkapuu pitäisi ainakin aidata niin että tuomiota kärsivää ei aivan helposti pääse pahoinpitelemään ja kiduttamaan. Olisi myös varmistettava esim. videovalvonnalla että mahdollisessa kuolemantuottamuksessa tekijät saadaan vastuuseen teostaan.

Äänestä
  • Njaa, sellainen ajatus vielä tuli että vain syyntakeellisten ihmisten saisi lähestyä tuota jalkapuuta. Syyntakeetonhan voisi käytännössä rangaistuksetta tappaa naurisvarkaudesta jalkapuuhun tuomitun joka ei pysty pakenemaan.

    Eli koko kansa ensin psykiatrin tutkittavaksi. Jos todetaan täysin terveeksi ja syyntakeelliseksi niin sitten pääsee pois. Muuten jää laitokseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


takaisin käyttöön. kirjoitti:

Eiköhän kaikenlaiset rikkomukset ala vähentyä,kun rikoksentekijällä on jo etukäteen tiedossa jalkapuuta torilla.
Sinne vaan kaikki rattijuopot,raiskaajat ja myymälävarkaat ym.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu