Olisiko ideoita kivoihin ruukkuasetelmiin kesäkukista. Yrittäisin saada sen aikaa siemenillä. Jo tulossa esim samettikukkaa mutta en haluais ruukkuihin keltaista (laitan ne varmaan kasvimaalle). Mitä muuta olisi helppo kasvattaa siemenistä ruukkuihin???? Puna sini valko värit on suosikkeja.
Vastaukset 2
- kylvää
petuniat, lobeliat, leijonankidat, sinitähtösen, ahkeraliisan. Värejä löytyy useita joista voit sommitella kauniit ruukkuistutukset.
- valloilleen
Kasvivalikoima riippuu paikasta, laitatko aurinkoon vai varjoon?
Jos haluat monimuotoisen, valitse erikokoisia ja eri tavalla kasvavia kukkia. Keskelle jotain korkeaa, esim. kepakoita pystyyn ja joku köynnös siihen kiipeämään. Ympärille matalampia pystykasvuisia, reunoille valuvia. Multatila täyttyy juurista, mutta virtaa piisaa syksyyn asti, kun laitat multaan istuttaessa kanankakkaa ja loppukesästä kastelet lannoitevedellä. Taimia mahtuu paljon, kun kasvatat niitä pienissä purkeissa ja annat ravinteet veden seassa.
Siemenistä kasvatetut taimet eivät kuki alkukesästä, olen laittanut omiin ruukkuihini pari ostettua kesäkukkaa ensiapu-väriksi. Esim. orvokit ovat edullisia ja ne voi halutessaan ottaa myöhemmin pois.
Kaunis oli viime kesänä ruukku, jossa kasvoi tuoksuherneitä, kesäpäivänhattu, pensasasteri, erivärisiä kesäleimuja, pelargonia, lumihiutale ja muratti. Ruukun halkaisija oli vajaa 40 senttiä, korkeus 50 ja se oli aivan tupaten täynnä, kaikki kukkivat silti runsaasti ja kivasti ajoitettuna vähän eri aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132396Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371413Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha640986- 106983
- 71952
- 48865
- 96859
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31676