Ruukkuistutusten suunnittelua

poopii

Olisiko ideoita kivoihin ruukkuasetelmiin kesäkukista. Yrittäisin saada sen aikaa siemenillä. Jo tulossa esim samettikukkaa mutta en haluais ruukkuihin keltaista (laitan ne varmaan kasvimaalle). Mitä muuta olisi helppo kasvattaa siemenistä ruukkuihin???? Puna sini valko värit on suosikkeja.

2

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kylvää

      petuniat, lobeliat, leijonankidat, sinitähtösen, ahkeraliisan. Värejä löytyy useita joista voit sommitella kauniit ruukkuistutukset.

    • valloilleen

      Kasvivalikoima riippuu paikasta, laitatko aurinkoon vai varjoon?
      Jos haluat monimuotoisen, valitse erikokoisia ja eri tavalla kasvavia kukkia. Keskelle jotain korkeaa, esim. kepakoita pystyyn ja joku köynnös siihen kiipeämään. Ympärille matalampia pystykasvuisia, reunoille valuvia. Multatila täyttyy juurista, mutta virtaa piisaa syksyyn asti, kun laitat multaan istuttaessa kanankakkaa ja loppukesästä kastelet lannoitevedellä. Taimia mahtuu paljon, kun kasvatat niitä pienissä purkeissa ja annat ravinteet veden seassa.

      Siemenistä kasvatetut taimet eivät kuki alkukesästä, olen laittanut omiin ruukkuihini pari ostettua kesäkukkaa ensiapu-väriksi. Esim. orvokit ovat edullisia ja ne voi halutessaan ottaa myöhemmin pois.

      Kaunis oli viime kesänä ruukku, jossa kasvoi tuoksuherneitä, kesäpäivänhattu, pensasasteri, erivärisiä kesäleimuja, pelargonia, lumihiutale ja muratti. Ruukun halkaisija oli vajaa 40 senttiä, korkeus 50 ja se oli aivan tupaten täynnä, kaikki kukkivat silti runsaasti ja kivasti ajoitettuna vähän eri aikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      60
      5590
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      201
      3658
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2458
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2385
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1298
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      67
      1088
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      90
      1072
    8. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1069
    9. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1042
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      975
    Aihe