Olisiko ideoita kivoihin ruukkuasetelmiin kesäkukista. Yrittäisin saada sen aikaa siemenillä. Jo tulossa esim samettikukkaa mutta en haluais ruukkuihin keltaista (laitan ne varmaan kasvimaalle). Mitä muuta olisi helppo kasvattaa siemenistä ruukkuihin???? Puna sini valko värit on suosikkeja.
Vastaukset 2
- kylvää
petuniat, lobeliat, leijonankidat, sinitähtösen, ahkeraliisan. Värejä löytyy useita joista voit sommitella kauniit ruukkuistutukset.
- valloilleen
Kasvivalikoima riippuu paikasta, laitatko aurinkoon vai varjoon?
Jos haluat monimuotoisen, valitse erikokoisia ja eri tavalla kasvavia kukkia. Keskelle jotain korkeaa, esim. kepakoita pystyyn ja joku köynnös siihen kiipeämään. Ympärille matalampia pystykasvuisia, reunoille valuvia. Multatila täyttyy juurista, mutta virtaa piisaa syksyyn asti, kun laitat multaan istuttaessa kanankakkaa ja loppukesästä kastelet lannoitevedellä. Taimia mahtuu paljon, kun kasvatat niitä pienissä purkeissa ja annat ravinteet veden seassa.
Siemenistä kasvatetut taimet eivät kuki alkukesästä, olen laittanut omiin ruukkuihini pari ostettua kesäkukkaa ensiapu-väriksi. Esim. orvokit ovat edullisia ja ne voi halutessaan ottaa myöhemmin pois.
Kaunis oli viime kesänä ruukku, jossa kasvoi tuoksuherneitä, kesäpäivänhattu, pensasasteri, erivärisiä kesäleimuja, pelargonia, lumihiutale ja muratti. Ruukun halkaisija oli vajaa 40 senttiä, korkeus 50 ja se oli aivan tupaten täynnä, kaikki kukkivat silti runsaasti ja kivasti ajoitettuna vähän eri aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1351935Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois233914Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.149900- 78853
- 64831
Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!36812- 96757
Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47747Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä65671Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29571