olis asunto kiikarissa ja ko. kohteessa ovat putket lähes täysin alkuperäiset (70-luvun loppu). Lattiakaivot ovat valurautaisia, joten oletettavaa on, että myös viemärit ovat valurautaisia. Onko noiden 70-luvun lopun valurautaputkien elinikä millainen??? Koitin googletella, niin jotkut väittivät, että 50luvun putket kestäviä, 70luvun ei niin kovin. Onko varauduttava heti välittömään putkiremppaan vai voisiko selvitä n.10-20v vielä eteenpäin?
OKT putkistoista
ensiasunnon ostaja
253118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Minkäälaista putkiremppaa ainakaan seuravaan 20v 1970 luvulla olikin jo muoviputket vaikka olisivatkin valurautaa kestäisivät vuosia vielä.
sitten hyvä... =)
Minä kun vähän tuota kerkesin pelätä.. Tosiaan, puktista ei oo varmaa tietoo, että mitä materiaalia ne lienet.. lattiakaivot vaan ovat valurautaiset. Mutta siis, oletettavaa on, ettei tarvitse vielä aikoihin niistä hätäillä..
Kiitoksia vastauksesta!! =)
Meillä on yli 50 vuotta vanhat rautaputket ja hyvin pelaavat. Myös valurautaiset lattiakaivot toimivat. Miksi purkaa ja uusia toimivia ?
nyt menossa, 50-luvulta ja vanhemmat jo uusittu ja 70-lukulaisiin valurautaisiin rempat sunnitteilla ja tulossa 10 vuoden sisällä.
sitten näistä vanhojen pinnoituksesta? Asiaan en ole kovin perehynyt, mutta huomasin vain tuollaisenkin vaihtoehdon olevan olemassa..
viemäriremontit jatkossa menee lähes kokonaan suomessakin edut ovat huomattavat ja lisää putkiston käyttöikää väh 15v mikä on huomattava määrä.Kokonaiskustannukset ovat myös omistajille huomattavasti halvemmat ei mene samalla kylppärit keittiöt uusiksi viemäriremontin takia.Taloyhtiöt pääsevät pienemmillä lainamäärillä lainaa on joka tapauksessa otettava.
Ai on halvempaa tehdä "halpa" pinnoitusremontti (hinta puolet kunnon rempasta) kolme kertaa per 50 vuotta?
Ja siihen päälle sitten, erikseen, vielä vesijohdot ja pinnat (vesieristeet)...
Halvempaa käyttää putkisto pinnoittamalla "loppuu" kuin ylikorjata mikä on yksi pahimpia taloudellisia virheitä ja vaihtaa kokonaan uusiin vielä toimiva viemäröintiputkisto.Käyttövesiputkistoa ei todellakaan tarvi tehdä samalla kertaa esim 10v remontti väli säästyy huomattavasti pääomaa.Esim taloyhtiö joutuu ottamaan täydelliseen uudistukseen 1000000e lainan kuin pelkkä viemäripinnoitus menisi 500000e pelkät korko säästöt ovat huomattavat.
että paljon tollainen pinnoitus voisi omakotitaloon suurinpiirtein kustantaa?? Vai tekevätkö edes omakotitaloihin noita?
pelkillä matkakuluilla tekee jo uudet putket.
No ei kyllä todellakaan ole. Se on yksi asia vasaroida kotona tauluja seinään vapaa-ajalla kuin tehdä urakointia kerrostaloon. Palkkakustanuksiin menee niin paljon rahaa joka tapuksessa että noihin 15 vuoden korjauksiin kannattaa suhtautua hyvin varauksellisesti yhtiötasolla.
Läpi yhtiökokouksessa täydellinen talon särkeminen pienistä lainoistakin tulee iso lasku vaikka on paljonkin asuntoja korjataan vain silloin kuin on tarve.Kotitalousvähennyskin on lähinnä vitsi riittämätön työllisyyden edistämiseen ei tietysti taloyhtiöitä koske.
Mahtaako kirjoittaja itsekään tietää mitä juttelee?
Tässä asustelen 1975 luvun omakotitalossa jossa ei ole mitään ongelmia putkien kanssa.
Kunnan vesi ja viemäri.
jo muoviviemärit. Kupariputket loppuu kohta.
tuli tehtyä. Tuli kilpailua kämpästä, kun hinta tipsahti sopivaksi ja piti tehdä nopeita päätöksiä. Ei mitään, oltiin jo saatu pari kuukautta miettiä asiaa rauhassa.
Nyt sitä sit lähes tulkoon omistetaan tuollainen 70luvun lopun okt. Nimiä paperiin vaan ens viikolla.. Vähän jo jännittää, että miten tuo elämä lähtee luistamaan omassa huushollissa.. =)
Putkethan ne eniten pelottavat. Pitää ensimmäisenä kaivaa jostain putkenpäätä näkyviin ja tarkastaa, että ovatko muovia vaiko valurautaa. Mites sitten noi käyttövesi putket? Minkälainen ikä näillä voisi olla. Ihan perus kupariputket on.
sen verran tietoa, että valurautaiset viemäriputket yleensä kestävät ihan kohtalaisen hyvin 50 vuottakin. Lattiakaivot ovat isompi ongelma, ainakin oman kokemuksen perusteella.
Kupariputket menevät parhaimmillaan puhki jo muutamassa vuodessa, toisaalta on kohteita missä kupari on kestänyt 30 vuotta ilman mitään ongelmia. Jos on patterilämmitys, teräsputket niissä kestävät hamaan maailman tappiin yleensä.
Remonttien kustannuksista voi sanoa, että nykyisillä muoviputkilla, esim. komposiitilla käyttövesiputkiremontin tekee alle viikossa omakotitaloon eikä maksa kovin paljoa.
Viemäriremontti onkin sitten ihan oma lukunsa ja siinä kannattaa käyttää apuna asiantuntijaa arvioimaan remontin tarvetta ja suuruutta.
Siellä talossa on todennäköisesti muoviputket ja valurautakaivot. Pihakaivon kansi auki ja taskulamppu käteen niin asia selviää jos putkipiirustuksta ei selviä.
Kaivot vaihdetaan tarvittaessa tai muun rempan yhteydessä. Suurin ongelma on kaivon ja lattian liitos. Sieltä vuotaa jos vuotaa ja varmaan teitte jonkunlaisen kosteus/kuntotarkastuksen.
Kuparit kestää sen mitä kestää ja haitari voi olla mitä vaan riippuen olosuhteista. Jos putket kulkee laatan alla kuten tuohon aikaan usein kulki vakuutukset kuntoon ja putket pois lattiasta heti kun mahdollista. Vakuutuksista kannattaa selvittää onko niillä ikävähennyksien jälkeen enää vakuutusarvoa.
käyttövesiputkista on tehty uusiksi, kun esim. kylppäri on remontoitu ja samalla suihkun paikka muutettu. Kylppärin remontti nyt on onnistunut vain vähän niin ja näin. Saumaukset osin rumia, laatat vähän miten sattuu.
Kuntokartoitus on tehty. Ainoastaan suihkun kohdalta löytyi maltillisesti kohonnutta kosteutta (saunastakin, n.10cm2 alueelta). Kylppäriremonttiin on varauduttu.
Tuo olisi kyllä tosi helpotus, jos putkisto paljastuisikin muoviseksi. Muovisella vissiin tuo käyttöikä ihan eriluokkaa. Käyttövesiputkien uusiminen ei sinänsä aiheuta ressiä kun pintaremppaa pitää tehdä kuitenkin niin siinä samassahan sitä itse vetelee putket pinta-asennuksena ja sitten pyytää ammattimiehen tekemään liitokset.
keittiön viemärilähdöstä (muovinen) päätellä, että putkistokin saattaisi olla muovia? Viisaamat todetkoon kuvasta:
http://www.aijaa.com/v.php?i=3836547.jpg
Mutta juu, ensviikolla pääsen tutkailemaan paikkaa kaikessa rauhassa, niin eiköhän silloin tule selvyys tähän viemäripolitiikkaan.
päätellä eli lattian sisällä putki voi olla jo valurautaa ja rempassa laitettu muovinen lähtöpää.
Irvistävät laatoitukset ja huolimattomat saumaukset ei ole sinänsä mitenkään vaarallisia mellei ne indikoi yleistä välinpitämättömyyttä ja alla olevissa tärkeämmissä jutuissa.
Kosteutta on joka kylppärissä ja se on normaalia.
Tuosta kuvasta ei tosiaan selviä vielä mitään. Pitäisi nähdä sen alatason alapuolelle ja putken pää mikä tulee valusta.
Huonoista valokuvista ei muutenkaan ole mitään iloa/hyötyä.
Ota kuva jos löydät kellarista paksun putken joka tulee katosta ja menee lattiaan.
Siitä se sitten selviää onko muovi vai valurauta.
Tuolla on yritys, joka on juuri näihin viemärin pinnoituksiin erikoistunut
www.valvox.fi
www.viemärisaneeraus.com.Tuolla systeemillä meille tehtiin omakotitaloon viemärisaneeraus.Rippuu talon koosta,ja putkien metreistä,mutta about 10 te maksaapi tuo .