Akvaario on hirvittävän näköinen! Kannoissa on tupsulevää. Kasvit ovat jonkun harmaan maton peitossa. Joillakin lehdillä on jotain punaista höttöä. Etulasissa "kasvaa" jotain joka raapalla lähtee sellaisena suikaleena pois. Putsaaminen tuntuu turhalta koska seuraavana päivänä näyttää niinkuin siihen ei olisi koskettu aikoihin. Ihme kyllä, pohja ei ainakaan näytä yhtään leväiseltä.
Tuskastuttaa!
Allas 500 litraa, ollut käytössä vuoden ja aikanaan kypsytetty aquahoito.info ohjeiden mukaan.
Kalasto: 5 pikkulehtikalaa, 2 * sinileukakirjoahven, partamonni, 20 kuparitetraa, 10 kuparimonnista. Kalat ovat terveitä eikä niitä näytä levä haittaavan.
Ruokin kaloja kuivatuilla madoilla, hiutaleilla tai pakastesurvareilla ja pohjakalat pohjatableteilla. Ja pidän 1-2 paastopäivää viikossa.
Kasveja paljon ja ne kasvavat ihan hyvin kaikesta huolimatta.
Ulkosuodatin 1700 l/h, sisäsuodatin 1200 l/h.
Vedenvaihto 50% kerran viikossa, ennen levää vaihdoin sen 30% viikossa.
Valoina loisteputket 1kpl Fluora ja 1 kpl SkyWhite heijastimet. Putket ovat muutaman viikon vanhat. Valot päällä nykyään 10 tuntia päivässä ja keskipäivällä pari tuntia pimeänä. Levävalloituksen jälkeen olen pitänyt akvaariota pimeänä yhden päivän viikossa.
Akvaarioon ei paista aurinko.
Lannoituksena vedenvaihdon yhteydessä milloin mitäkin sattuu olemaan ja päivittäin Easy Carboa. Pohjatabletteja niitä kaipaaville juurille n. kerran kuukaudessa. Seran CO2 levitin (alitehoinen tähän tankkiin).
Vesiarvot ennen vedenvaihtoa
NO2 = 0
NO3 = 12,5
PH = 7
Pehmeää vettä
Olen taistellut tuon kanssa jo pari kuukautta. Kerran käytin kaikki kasvit ja kannot saavipesussa, ei auttanut. Rajäytänkö koko paskan?!
levääleväälevää
1
487
Vastaukset
- fish KING
No, ei sentään... ota kuvia ja linkkaa tähän ketjuun!
Miksi levää tulee ei ole paljon vaihtoehtoja
- liikaa ruokaa (kuitenkin)
- hapetatko akvaariota, liika happi pitoisuuskin on pahasta
- akva patterin edessä
- raana vesi on ihan juomakelposta ollut viime aikoina :), silikaatti pitoisuus
- liian vähän NOPEA kasvuisia kasveja
- kuitenkin riittämäön valaistus???
- kuinka nopeasti sudattimet tukkeutuvat?
- paljonko tuota hiilaria jaat akvaarion veteen??
- millä mittaat NO3 pitoisuutta, lainaa jostain myös fosfaatti mittalaitetta ja mittaa se vedestä, ennen veden vaihtoa!! molemmat
Kerran yks kundi oli vahingossa kuss....t akvaansa, se on toinen juttu, se. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky685194Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2614279Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty973903Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1392237Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.291608Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar651331Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk6969Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii35917- 94889
entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä137857