Akvaario on hirvittävän näköinen! Kannoissa on tupsulevää. Kasvit ovat jonkun harmaan maton peitossa. Joillakin lehdillä on jotain punaista höttöä. Etulasissa "kasvaa" jotain joka raapalla lähtee sellaisena suikaleena pois. Putsaaminen tuntuu turhalta koska seuraavana päivänä näyttää niinkuin siihen ei olisi koskettu aikoihin. Ihme kyllä, pohja ei ainakaan näytä yhtään leväiseltä.
Tuskastuttaa!
Allas 500 litraa, ollut käytössä vuoden ja aikanaan kypsytetty aquahoito.info ohjeiden mukaan.
Kalasto: 5 pikkulehtikalaa, 2 * sinileukakirjoahven, partamonni, 20 kuparitetraa, 10 kuparimonnista. Kalat ovat terveitä eikä niitä näytä levä haittaavan.
Ruokin kaloja kuivatuilla madoilla, hiutaleilla tai pakastesurvareilla ja pohjakalat pohjatableteilla. Ja pidän 1-2 paastopäivää viikossa.
Kasveja paljon ja ne kasvavat ihan hyvin kaikesta huolimatta.
Ulkosuodatin 1700 l/h, sisäsuodatin 1200 l/h.
Vedenvaihto 50% kerran viikossa, ennen levää vaihdoin sen 30% viikossa.
Valoina loisteputket 1kpl Fluora ja 1 kpl SkyWhite heijastimet. Putket ovat muutaman viikon vanhat. Valot päällä nykyään 10 tuntia päivässä ja keskipäivällä pari tuntia pimeänä. Levävalloituksen jälkeen olen pitänyt akvaariota pimeänä yhden päivän viikossa.
Akvaarioon ei paista aurinko.
Lannoituksena vedenvaihdon yhteydessä milloin mitäkin sattuu olemaan ja päivittäin Easy Carboa. Pohjatabletteja niitä kaipaaville juurille n. kerran kuukaudessa. Seran CO2 levitin (alitehoinen tähän tankkiin).
Vesiarvot ennen vedenvaihtoa
NO2 = 0
NO3 = 12,5
PH = 7
Pehmeää vettä
Olen taistellut tuon kanssa jo pari kuukautta. Kerran käytin kaikki kasvit ja kannot saavipesussa, ei auttanut. Rajäytänkö koko paskan?!
levääleväälevää
1
549
Vastaukset 1
- fish KING
No, ei sentään... ota kuvia ja linkkaa tähän ketjuun!
Miksi levää tulee ei ole paljon vaihtoehtoja
- liikaa ruokaa (kuitenkin)
- hapetatko akvaariota, liika happi pitoisuuskin on pahasta
- akva patterin edessä
- raana vesi on ihan juomakelposta ollut viime aikoina :), silikaatti pitoisuus
- liian vähän NOPEA kasvuisia kasveja
- kuitenkin riittämäön valaistus???
- kuinka nopeasti sudattimet tukkeutuvat?
- paljonko tuota hiilaria jaat akvaarion veteen??
- millä mittaat NO3 pitoisuutta, lainaa jostain myös fosfaatti mittalaitetta ja mittaa se vedestä, ennen veden vaihtoa!! molemmat
Kerran yks kundi oli vahingossa kuss....t akvaansa, se on toinen juttu, se. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851275
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä30934Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19795- 46629
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13607Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13600Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja181582Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita123570- 28498
On ollut syyllinen olo viime päivinä
Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si23470