korkea puinen säleikkö

Rinnetee

Onko kellään vinkkejä mistä saisin ostettua/tilattua puisia säleikköjä jotka ovat vähintään 270cm korkeita? Leveydellä ei niin suurta merkitystä, mutta haluaisin pari säleikköä lasitetulle terassilleni jotka yltävät lattiasta kattoon.

4

2714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valmista lautaa

      Minä kyllä katselisin valmiiksi höylättyä lautaa, saha käteen ja katkomaan. Alas ja ylös lauta ja rimoilla ohjaus vinoon tai suoraan niin valmista syntyy jos vain aloittaa tekemään. Rautakaupasta löytyy tarvikkeita värejä ja vasara.
      Se lienee ehkä juuri sitä uusavuttomuutta kun kaikkea pitäisi olla valmiina. Kannattaisi ensin kokeilla saako laudan sahalla pioikki ja vielä metrimitalla oikean mittaiseksi. Itse olen vanhemmiten huomannut, että ihminen osaa melkein mitä tahansa kun vain pääsee aloittamaan ja kaveri sitten neuvoo tarpeen mukaan. Ja jos ei itse osaa niin kyllä joku kaveri osaa. Huoltoliikkeet kun vain osaavat pyytää jokaiselta tunnilta noin 35 euroa tunti ja kyllä siinä hintaa muodostuu melkein tyhjästäkin.

      • Itse nikkaroimalla saa mieleisensä mallisia(esim viuhka). Eikä juuri muuta tarvi kuin sopivat rimat ja laudanpalat ja joko ruuvit ja porakoneen tai sitten vasaran ja sopivan ohuita nauloja ja eikun töihin.


      • koristepuuseppa

        joo kyllähän sitä osaa monet tehdä jos edes yrittäisivät.

        mutta on se monelle liian korkea kynnys.

        jos ei ole sitä sahaa! ei ole vasaraa. eikä ole niitä nauloja! porakoneesta ja ruuveista nyt puhumattakaan!!!
        jos ostat halpakaupasta sen halvimman sahan halvimman vasaran halvimman porakoneen.
        kyytipojaksi vielä väärän kokoisia nauloja ja halpoja ruuveja niitäkin vähän väärää kokoa.
        sitten pitäisi vielä hankkia sitä puutavaraa!!

        lopputulos on että se näillä välineillä sen ristikon kasAaminen on ihan oikeasti TODELLA vaikeaa!! jopa alan ammattilaiselle!!!

        joten miksi ei ostaisi ammattimieheltä sellaita kun haluaa!!!!

        sitäpaitsi!
        pitää meikäläisenkin jotenkin elää!!
        köyhän on yritettävä! muuten ei kulje vaimo silkissä ja lapset korkeita kouluja;)


      • koristepuusepällä
        koristepuuseppa kirjoitti:

        joo kyllähän sitä osaa monet tehdä jos edes yrittäisivät.

        mutta on se monelle liian korkea kynnys.

        jos ei ole sitä sahaa! ei ole vasaraa. eikä ole niitä nauloja! porakoneesta ja ruuveista nyt puhumattakaan!!!
        jos ostat halpakaupasta sen halvimman sahan halvimman vasaran halvimman porakoneen.
        kyytipojaksi vielä väärän kokoisia nauloja ja halpoja ruuveja niitäkin vähän väärää kokoa.
        sitten pitäisi vielä hankkia sitä puutavaraa!!

        lopputulos on että se näillä välineillä sen ristikon kasAaminen on ihan oikeasti TODELLA vaikeaa!! jopa alan ammattilaiselle!!!

        joten miksi ei ostaisi ammattimieheltä sellaita kun haluaa!!!!

        sitäpaitsi!
        pitää meikäläisenkin jotenkin elää!!
        köyhän on yritettävä! muuten ei kulje vaimo silkissä ja lapset korkeita kouluja;)

        Näin tuo homma usein toimii jos molemmilla on kohtuus matkassa. Siinä joskus vain tahtoo olla, että muutaman tunnin työstä pitää maksaa koko päivän tunnit ja matkat vielä päälle. Mitä nyt esimerkiksi 8 x 35 euroa tekee 280 euroa yhteensä ja tarvikkeet päälle jostakin ritilästä. Näin hyvään tottuneet yritykset tekevät, miten lienee hetken päästä.
        Kerro nyt hyvä esimerkki mitä tuollainen ritilä ammattimieheltä tulisi maksamaan kuluineen kaikkineen. Tiedän mm yhden ammattimiehen joka teki työtään verokirjalla kaikkien sääntöjen mukaan 20 euroa tunti ja työtä oli vuosikausia ollut riittävästi. Nostin kaverille hattua, että oli ammattitaitoinen ja fiksu kaveri remonttihommiin. Lisäksi työ sopi kaikkiin kotitalousvähennyksiin. Kustannus esimerkiksi 6 x 20 euroa tekee vain 120 euroa ja tarvikkeet. Tässä tuo ongelma sitten lieneekin käytännössä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2739
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2488
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2181
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2016
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1507
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1363
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1042
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      984
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      798
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      791
    Aihe