kyselisin täältä kun en tiedä mistä kysyn-eli miten menttelen jos itse menen töihin ja saan kotiin lapsilleni hoitajan..3 lasta on..nuorin kohta 7kk..
mitä tukia menetän ja miten mun täytyy toimia..ja jääkö paljoakaa käteen itelle rahaa jos esim tienaisin kk..1200e.??esim siivoustyötä jos hakisin.siellähä ei ole huimat palkat..kiitoksia jos joku osaa valaista asiaa...
heippa
4
405
Vastaukset
- mitä maksaa
kun hoitaja tulee kotiin mutta jos kunnalliseen hoitoon menis niin meillä muksut 1v, 2v ja 6v, eli 2 tarttee kokopäivähoidon ja kolmas osapäivähoidon. yht ne tulee maksamaan n.560e kk. olen laskenut palkkani -muksujen hoidon -bensat töihin ja takas -kodinhoitotuen (mitä nyt siis saan) niin käteen jäis just 50e enempi kuin nyt, palkkaa mulla 1470e/brutto ilta ja viikonloppulisät. Nii ei kyllä paljon motivoi olla sit 22päivää kk töis ja usen sit kans iltoja ja vkl...ei ainakaan 50e takia.
- kuuden äiti
Ei hoitomaksut varmaan ihan noin paljon ole kolmesta lapsesta. Kahdesta menee se normaali ja kolmannesta 20% ensimmäisen maksusta. Jos se 6v käy vielä eskarissa, niin siitä 20% osuudesta saa sen eskarialennuksen, eli kolmannen hoitomaksu on maksimissaan 30-40e.
- kolmannesta
kuuden äiti kirjoitti:
Ei hoitomaksut varmaan ihan noin paljon ole kolmesta lapsesta. Kahdesta menee se normaali ja kolmannesta 20% ensimmäisen maksusta. Jos se 6v käy vielä eskarissa, niin siitä 20% osuudesta saa sen eskarialennuksen, eli kolmannen hoitomaksu on maksimissaan 30-40e.
menee siis vain 50e.mut ekasta 233 ja toisesta 211 ja kolmannesta siis se 50 kun on puolipäivähoidossa ja kolmas muksu...selvis vasta eilen illalla,sori.
- kuuden äiti
Vasta luin jostain lehdestä, että kotiin palkattu hoitaja kannattaa jo kahden lapsen kohdalla.
Katso kelan sivuilta esim. yksityisenhoidontuki. Silloin sinä etsit hoitajan, ja teette kaiken virallisesti. Sinä maksat työnantajamaksut, verot ja jne. Kela tukee yksityistä hoitoa aika hyvin ja lisäksi siihen päälle voi tulla kuntakohtaisia lisiä. Muistelisin vielä, että yksityisen hoidon tuen saa jokaiselle lapselle.
Tietenkin nämä erilaiset maksut vaativat vähän perehtymistä aluksi, mutta siihenkin löytyy varmasti nettisivuja esim. hoitopaikka.net.
Toinen vaihtoehto on, että teet homman epävirallisesti. Sinä nostat kotihoidontuen ja tod. näk. maksat siitä lisäprosentilla veroa. Sillä ja omasta pussista laitetulla lisärahalla saat maksettua hoitajan palkan.
Eli varsinaisesti et menetä mitään tukia, jos lapsesi eivät ole kunnallisessa hoidossa. Voit siis hakea joko kotihoidontukea tai yksityisenhoidontukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522075
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3301274Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.911166- 1491055
- 35928
- 67919
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31859Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59797Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta23796Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46759