38 vuotta

onko muita kohtalo tovereita jotka tässä iässä yrittävät ensimmäistään ja keskenmenoja takana. Miten teille käynyt ja oletteko helposti raskautuneet km jlk?
Saitteko lääkäriltä "näin vanhana" mitään neuvoja tai ohjeita. Mulle ei kerrottu mitään jatkoista.
3273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Täytän tänä vuonna 43 ja tulin 40-vuotiaana ensimmäisen kerran raskaaksi, ilman hoitoja spontaanisti. Olin raskaana kolme kertaa n.10kk välein. Minulle on sanottu aikoja sitten, etten voi tulla raskaaksi ollenkaan. Olen ehkäissyt viimeksi joskus parikymppisenä.

Ensimmäinen raskaus oli tuulimuna, KM RV 7. Toinen kaksosraskaus, KM viikolla 14 ja kolmas KM RV 8, sikiö ilman sydämenlyöntejä. Gynegologini on kyllä sitä mieltä, että hormonitoimintani on viime vuosina lähtenyt uusille kierroksille ja nyt pitäisi näiden keskenmenojen jälkeen tehdä vähän hienosäätöä, että seuraavalla kerralla tärppäisi ihan oikeasti. Se ei kuulemma nykyään ole lainkaan mahdotonta, vaikka mahdollisuudet ovatkin laskusuunnassa.

Myönnän, että elämäntilanteeni ei ollut kertaakaan otollinen raskaudelle, jokainen raskaus oli tavallaan yllätys, koska en jaksanut uskoa niin käyvän, olin siis aina alkuraskauden ajan täynnä työstressiä, työmatkoja, lähiperheessä oli myös traagisia kuolemantapauksia... En sitten tiedä olisiko rauhallisemmalla elämäntilanteella ollut positiivisempi vaikutus asioiden kulkuun.

Minulla on itseasiassa pian uusi gyneaika, jossa kyseisestä "hienosäädöstä" tulee puhetta. Kolmen keskenmenon jälkeen siis ryhdytään tositoimiin, jos itse niin toivoo. Viimeisestä keskenmenosikiöstä on kaavinnan yhteydessä otettu kromosomikokeet, siitä voi todeta onko miehelläni ja minulla ylipäätään mahdollisuuksia yhteiseen lapseen.

Äänestä
  • mahtaa tarkoittaa? Mulla vielä km vuotoa 4 vk menossa, ärsyttää. Ei voi edes alkaa yrittämään uutta. Hermot menee ja joka päivä surffailen etsimässä vaan tietoa keskenmenosta. jäi jotenkin päälle.

    Äänestä

  • hienosäätö kirjoitti:

    mahtaa tarkoittaa? Mulla vielä km vuotoa 4 vk menossa, ärsyttää. Ei voi edes alkaa yrittämään uutta. Hermot menee ja joka päivä surffailen etsimässä vaan tietoa keskenmenosta. jäi jotenkin päälle.

    Sain juuri varattua gynegologilta ajan perjantaiksi. Jos siitä "hienosäädöstä" tulee jo silloin puhetta, niin voin käydä tässä samassa ketjussa laittamassa viestiä siitä. Viimeksi lääkärini vain mainitsi, että lapsettomuus on joskus loppujen lopuksi yllättävän pienestä kiinni. Kyseessä on yksityisvastaanotto, jossa työskentelee kolme mm. lapsettomuushoitoihin erikoistunutta naisgynegologia, joten uskon että sieltä saa asiallista tietoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei lapsia kirjoitti:

onko muita kohtalo tovereita jotka tässä iässä yrittävät ensimmäistään ja keskenmenoja takana. Miten teille käynyt ja oletteko helposti raskautuneet km jlk?
Saitteko lääkäriltä "näin vanhana" mitään neuvoja tai ohjeita. Mulle ei kerrottu mitään jatkoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu