Koneella oli 3 kuukauden maksettu Nortoni, kun se loppui ostin levyn. Uusi Nortoni pyysi poistamaan vanhan ohjelman ja myös 3 viirusta tarkkailusta mikä tapahtuikin. Epä selväksi jäi oliko kone suojaamaton operaation aikana kun oli netissä? Miten tämä homma kuuluu tehdä, tytyyhän ohjelman päästä jossain vaiheessa hakemaan uudet päivitykset
Miten uusitaan levyltä Norton?
Ei Visa korttia
4505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä siellä levyllä käsittääkseni on kaikki vanhemmat viruskuvaukset mukana ja jos nyt päivityksen aikana sattuisi joku koneeseen livahtamaan niin kyllähän se sitten myöhemmin löytyisi.
Ensinhän se ladataan koneelle ja torjunta itse pyytää sitten päivitystä ja rekisteröintiä varten yhdistämään Symantec`iin joten riski on aika olematon.
Kokeile varmuuden vuoksi ajaa virustarkistus läpi nyt päivitettynä.
Siis yhteys nettiin on koko toimituksen ajan päällä, jossain vaiheessahan ei ole Nortonia koneessa ollenkaan, Voiko silloin tulla viruksia koneeseen?. Vai täytyykö olla yhteys katkaistu asennuksen ajan ja yhdistää vasta kun Norton sitä pyytää?
jos sammuttaa kaikki muut ohjelmat (mahdollista softapalomuuria lukuun ottamatta) ja jos on palomuurin takana, lienee turvallista.
mikään ei tietysti estä vaikka vetamästä verkkopiuhaa irti asennuksen ajaksi, jos se sitten tuntuu turvallisemmalta.
Vanha poistetaan ja asennuslevyke koneeseen ja vasta sitten nettiin kun ohjelma pyytää - näin ainakin itse tein :)