Mestari ratkaistaa kultamitaleilla.

ei näin...

Nyt se sitten varmistui että F1-maailmanmestari ratkaistaan Bernie Ecclestonen ehdottaman mitalijärjestelmän mukaan. Eli mestaruuden voittaa eniten voittoja kerännyt kuljettaja. Kyllä minun mielestäni olisi ollut parempi hioa tuota pistejärjestelmää vähän parempaan kuntoon ennen kuin näin isoja muutoksia aletaan tekemään. En tiedä sitten...

Tässä vielä linkki MTV3:n uutiseen asiasta http://www.mtv3.fi/urheilu/f1/uutiset.shtml/arkistot/f1/2009/03/838592

9

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiantuntija

      Ei voi nyt muuta sanoa. Kokeiluksi jää! Ja tallimääräyksiä nähdään jo alkukaudesta!

      • kisan jälkeen

        tallit alkavat määräämään voittajan.
        aivan paska systeemi,mutta mitä siltä piipunkopalta voi oottaakaan.


      • ArmasE

        Lähettäkää sähköposti
        vaikkapa web-ylläpitäjälle kun muita
        osoitteita ei löytynyt FIA.lle, minä lähetin
        haist paska viestin niille. Osoite on
        [email protected]


    • han tuo..

      No eipä enään pääse joku köplöttelemään vaan taka alalla, varmistaen että saa eniten pojoja. Enemmän jännitystä, kun autot kehittyy kauden aikana kumiskin johonkin suuntaan :)

    • mäntyä

      Kyllä meni nyt päin hel****iä koko formulat. Testikausi lupaili jännittävää kautta, mutta nyt romahti kerralla mielenkiinto koko hommaa kohtaan. Mitähän merkitystä niillä kyselyilläkään sitten oli kun koko euroopan yleisöpalaute ilmeisesti oli Bernien mitalijärjestelmää vastaan? Taisi tapahtua samankaltainen ihmekäänne kuin nelosen puhelinäänestyksessä, kun Mikkosten show:n kannatus kääntyi yllättäen pohjamudista voitoksi.

      Koko formuloista on viime aikoina tullut yhtä sekasotkua, ja parannuslääkkeeksi sitä hommaa sotketaan vielä lisää. Taidan irtisanoa koko maikkarin kanavapaketin. Formuloiden takia olen sitäkin sillisalaattia maksanut, mutta nyt joutaa ne rahat johonkin hyödyllisempään.

      Hyvästi Bernie. Pidä soppasi.

      • | |

        Elikäs suomalaisten MM-haaveet voi unohtaa.


    • voittoon??

      Siis jos joku kuski sattuisi voittamaan vaikka 3 ekaa kisaa niin vois vaikka katella sivusta loppukauden että löytyykö uhkaajaa ja laittaa vaikka testikuskin ajamaan puolestaan kuin ei niillä muutakaan tekemistä enää ole..
      Pisteitä olisi näin 30 ja mestaruus... Kun taas pari voittoa ja 15 kakkossijaa ja 140 pistettä saalistanut jää lehdellä soittelemaan. Aika fiksua!

      • Eläkkeelle

        Eccelstone pilaa formulat täysin. Nyt vaan kaikki kuskit lakkoon että ei ajeta ennen kuin vanha pistelaskujärjestelmä tulee takaisin.


      • Mikäonvarmaonaivanvarma

        No näinhän siinä voi todellakin käydä! Hyvällä tuurilla voittaja on selvillä kauden puoliväliin mennessä. Siinä on Berniellä miettimistä miten pitää mielenkiinto loppukaudesta yllä. Paljonko ajaminen motivoi enää kuskejakaan siinä vaiheessa? Tämä systeemi jää kokeiluksi, se on varma!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe