Pihallani on muutaman vuoden vanha omenapuun taimi jota ei ikinä ole leikattu, mitä kai pitäisi jotta omenia joskus siihen tulisi. Voiko säännöllisen leikkaamisen vielä aloittaa, vai onko peli jo menetetty? Ja jos voi, niin kuinka siis käytännössä tulisi toimia? Missä kuussa leikkaan, miten? Olen aloittelija näissä hommissa.
Vastaukset 2
- linkki.
http://puutarha.net/index.asp?s=/artikkelit/34/omenapuun leikkaus.htm
Puu tuottaa omenia leikkaamattomanakin. Niiden laatu vain on parempi (ja poiminta helpompaa) jos puuta leikataan.- jokujk39
Pitkään alalla olleena olen sitä mieltä että tähän kysymykseen ja moneen muuhunkin leikkausasiaan on vaikeata vastata näkemättä potilasta. Leikkaustarpeesen ja -tapaan vaikuttaa niin monta tekijää,tässä asiass taimen ikä, lajike, kasvupaikka eli löytyykö sille tilaa tarpeeksi. Omenapuita pitäisi leikata tarpeen mukaan mieluimmin joka vuosi oíkeaoppisesti, nykyisten oppien mukaan myös kesällä.
Liian usein ammattilaisia pyydetään apuun kun puu on jo liian suuri, ja tässäkin "ammattilainen" voi olla rahastaja jolla ei ole riittävää kokemusta ja asiakkaalle voi riittää kun hangen päällä on risuja.Vanhaa omenapuuta pitää nuorentaa vähän kerrassaan, muuten saadaan liikaa kasvua.
Tässä ovat oikeat työkalut tärkeitä,esim pitkävartisella sahalla maasta käsin ei terää saa oikeaan asentoon, vaakasuoraan,alhaalta sahaten jää vino tappi josta kasvaa paljon vesiversoja.
Jos saan digikuvan ehkä voin joitain neuvoja antaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2801117Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "249920Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49900- 98841
- 99789
- 73778
- 107659
- 64566
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2541Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11440