Onko kenelläkään kokemuksia Hakkapeliitta-navigaattorista Taskuloisto-korteilla? Tulisi HT-veneeseen sateelta ja roiskeilta suojaan. Käyttö paperikartan kaverina lähinnä saaristossa.
Hakkapeliitta-navigaattori
3
831
Vastaukset
- Messuilla käynyt
Ei noita "loisto" karttoja voi suositella kenellekään ainakaan messuilla olleen todella tympeytyneen esittelijän takia ja samoin niiden tarkkuuden takia, "ovat kuulema " niin tarkkoja ettei tarvitse väylistä välittää???
- havainto täällä
Jonkun hymypillerin olisi tuolle esittelijälle (liekö yrittäjä itse) voinut syöttää, sen verran vaivautunutta oli toiminta.
Itse katselin ohjelmaa lähinnä melontavinkkelistä ja PDA:lle, mutta kun se ei tue kuin noita kalliita vektorikarttoja, niin jäänee ostamatta. Pitäisi olla semmoinen ohjelma, joka tukee .jpg-karttoja, kuten Smart map, mutta pykälää laadukaampi.
(http://www.pocketgpsworld.com/vitosmartmap.php) - Hyvin toimii
havainto täällä kirjoitti:
Jonkun hymypillerin olisi tuolle esittelijälle (liekö yrittäjä itse) voinut syöttää, sen verran vaivautunutta oli toiminta.
Itse katselin ohjelmaa lähinnä melontavinkkelistä ja PDA:lle, mutta kun se ei tue kuin noita kalliita vektorikarttoja, niin jäänee ostamatta. Pitäisi olla semmoinen ohjelma, joka tukee .jpg-karttoja, kuten Smart map, mutta pykälää laadukaampi.
(http://www.pocketgpsworld.com/vitosmartmap.php)Itse muunsin MeriCD:n GMB:t BMP:ksi ja sitten PC:n OziExplorerin kautta PDA:n OziExplorer CE:lle. Toimii erittäin hyvin ja tarkkuus sijainnin suhteen täysin sama kuin MeriCD:n kanssa. Eli jos jotain puuttuu kartasta niin kolisee, mutta aikin tietää sitten tasan tarkkaan kohdan, jossa kolisi ;-) Nyt on PDA, jonka kanssa erillinen Bluetooth GPS, mutta toimisi myös ihan hyvin hieman uudemmalla, jossa sisäinen GPS.
Toki tuo muuntaminen vaatii hieman askartelua PC:n kanssa, mutta muuten ihan suoraviivaista touhua. Muunnosohjelman löytäminen on haastavinta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455010Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121580Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481149- 131063
Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella10101981-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17997Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75950Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2852Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57759Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27713