Eräs krapulan parannus

Kankku

Tottaikai se on sanomattakin selvää että lepääminen auttaa krapulaan. Tässä kuitenkin oma parannuskeinoni.

Samana iltana/yönä jona olet lähdössä ryyppäämän, syö paljon sinä päivänä (ennen ryyppäämisen aloittamista)kaikenlaista ruokaa. Se on ihan sama mitä pistelet ruuaksi kunhan syöt ja paljon. Helpottaa oloasi seuraavana päivänä ja koskaan ei saa juoda tyhjään vatsaan.

Krapula aamuna nautin mielenkiintoisen tommaattipyreestä ja mausteista valmistetun liemen. Teen tämän ennen tulevaa krapulaa valmiiksi etukäteen.

Tommaattipyre liemi krapulaan (ohje)

Sulatan menthol eukalyptus pastilleja noin 6 kpl kiehuvan veteen. Siilaan niin kauan vettä talteen että se on rusehtavan väristä. Tästä vedestä laitan osan kattilaan ja lisään siihen tomaattipyreen. Mausteeksi pippurisekoitusta, oregaanoa, suolaa. Mausteita voi laittaa omantunnon mukaan. Ja toki voit käyttää muitakin mausteita kuten chiliä. Sekoita liemi hyvin ja kaada se vaikka kuppiin. Laita jääkaappiin ja nauti heti aamulla kun heräät krapulassa.

Lisäksi keitän ruispuuron johon laitan paljon sokeria. Metwursti sämpylä vielä päälle ja pullo jaffaa. Myöhemmin päivällä kinkkupizza tai Hk:n sininen lenkki pelastaa päivän.

Tässä oma ehdotukseni, jonka ainakin itse olen todennut varsin tomivaksi krapulan parannuskeinoksi.

8

5782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • unohtu

      Toi kaikki on hyväksi, mut jotain unohtu.
      Illalla kun tulet kotiin kannattaa nielasta noin kolme raakaa kananmunaa ja sen kanssa 1 dl oliiviöljyä.

    • hehe

      taidan kyllä pitää ennemmän krapulan kun nauttia nuo kaikki kauheudet!!

    • Poika Pohjolasta

      Tuo sinun resepti oli kans hyvä. Täs ois kuitenkin vielä yks ettei krapulaa tulis.
      Juo n. 2 dl vettä ennen nukkumaan menoa. Tämä auttaa ainakin mulle. Kun olin vetänyt yhtenä päivänä ihan pään täyteen ja vielä kaikkia sekasin niin uskoin että tulee ihan kauhee kankkunen niin join n. 2 dl vettä ennen nukkumaan menoa niin ei tullut minkäänlaista krapulaa.

      • Mie

        Olen havainnut ennen nukkumaan menoa tapahtuvan veden juomisen ehkäisevän krapulaa hyvin tehokkaasti. 2 dl ei minun kohdallani auttaisi tippaakaan. Juon vähintään litran vettä ja joskun puolitoista.


      • Poika Pohjolasta
        Mie kirjoitti:

        Olen havainnut ennen nukkumaan menoa tapahtuvan veden juomisen ehkäisevän krapulaa hyvin tehokkaasti. 2 dl ei minun kohdallani auttaisi tippaakaan. Juon vähintään litran vettä ja joskun puolitoista.

        Tuli erehdys tuossa eilen siis n. 2l vettä :)


      • aivan nii

        se on kato nii että krapula = nestehukka ! (tai no on se tietty eräänlainen myrkytystila, mutta kaikki se paska olo mikä tulee johtuu siitä, että elimistössä ei ole tarpeeksi nestettä... Alkoholi katsos kiihdyttää aineenvaihduntaa. Olette varmaan huomanneet, että bisse yms. laittaa ravaan kusella vähän välii...:)


    • horn

      No hyvähän se on jos menee näin pienellä
      ohitse,mutta en voi muuta sanoa kuin hahahahahahahahahahahahah!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Kankkunen Kalle

      autaa krapulaan. Ei kuitenkaan liian monta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      241
      7437
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3871
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      117
      2168
    4. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      40
      1438
    5. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1437
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1362
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      341
      1190
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      992
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      938
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      907
    Aihe