Sähkön laatu

huolestunut kuluttaja

Oletteko muut huomanneet sähkönne todellista laatua? Itse olen huolestunut siitä millaisesta sähköstä maksan, niinpä lähetin sähköyhtiölleni sähköpostia aiheesta, kopioin sen tähän niin ei tarvitse koko tilannetta selittää kahteen kertaan, luettuanne tuon vastaisitteko oletteko itse havainneet merkkejä esim että teille myydään vaikka naapurin kerran käytetyt sähköt?

"Hei!
Olen Teillä asiakkaana ja olen mietiskellyt pitemmän aikaa että onhan saamani sähkö varmasti laatuvaatimusten mukaista? Olen suhteellisen köyhä ja tällä hetkellä työtön eikä minulla todellakaan ole varaa maksaa mistään epäkelvosta tuotteesta, joten haluaisin varmistuksen että sähkönne on varmasti tuoretta ja laadukasta? Olen myöskin vähän huolestunut että tilaamani sähkö on täysin uutta eikä käytettyä? Koska minä en käytettyä tuotetta yleensä osta, ennemmin olen vaikka ilman, ja varsinkin sähkön täytyy olla täysin tuoretta ja hyvin voivaa. Olen pannut merkille että saamani sähkö on ehkä hieman viallista, se ei nimittäin virtaa aina täysin tasaisesti vaan olen havainnut lieviä rykelmiä, sekä välillä taas laimeita sähkövirtoja. Ja tuo ei käy laatuunsa alkuunkaan! Pyydänkin näin ystävällisesti Teiltä pientä korvausta minulle aiheutuneesta vaivasta kun olen joutunut stressaamaan sähköni laatua miettien. Mielestäni kuukauden sähkölaskun hyvitys olisi kohtuullinen.
Kiitos."

9

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se maa päällään

      kantaa! Olisiko aika mennä psykiatriseen hoitoon!

      • KL876

        Hallituksen pitäisi puuttua tuohon. Onhan työttömilläkin oikeus saada laadukasta sähköä :)


    • -internautti-

      Oletkos tietoinen että se virta kulkee vieläpä edestakaisin? 100 kertaa sekunnissa se kääntää suuntansa ja kulkee puolet ajasta sähkölaitokselle päin! Älä ihmeessä maksa siitä, kun virta kulkee sinulta sähkölaitokselle päin. Sehän on huijausta! Pidä nyt ihmeessä puolesi.

      • +-50hz

        Miten niin sähkölaitokselle päin? Eihän sitä tiedä missä se hyppää ja mitä tauteja tuo tullessaan...


    • Olen asunut syrjäkylillä ja pääkaupunkiseudulla sekä nyt Varkaudessa. Täällä on huomattavasti katkottomampää sähköä kuin muualla. Siksi ehdotankin päättäjille että alkavat mainostaa mm. IT-alan yrityksille se on hyvä valttikortti. Sairaalan sijoitukselle ihannepaikka leikkaustoimintaa ajatellen. Syy tähän on kai se että tänne tulee 5:ltä suunnalta valtakunnan verkko ja lisäksi on oma vesivoimala. Ydinvoimala vain puuttuu.

    • käytetystä

      tiesitkö että savon voimalta saa 50% alennusta kerran käytetystä sähköstä? Minä en ole uutta ostanut enää vuosiin.

      • kirjoittaja

        on varmasti hauska veijari.tosi hyvä oivallus.


      • tupauuno
        kirjoittaja kirjoitti:

        on varmasti hauska veijari.tosi hyvä oivallus.

        Hyvä juttu aloittajalta, pääsi heti hullun kirjoihin! Eikös se sähkö ole vähän käytettyä aina, kun se voimalan generaattorista johtoon hyppää. Saman hintaistakin kaikille. Erihintaisuushan johtuu siitä, mistä "kylästä" lasku lähetetään, postimaksut kun määräytyvät nykyään matkamittarista ja navigaattorista!


    • Maigolman

      Tulipa mieleeni viestiketjun aloittajan viestistä, että "voisiko savon voima antaa kuukauden hyvityksen sähkölaskusta sähkön osuudesta". No miksei, mutta miksi joku hullu yleensä muutoinkaan maksaisi Savon voiman kiskurihintoja, jotka muutoinkin ovat valtakunann kovimmassa sarjassa olevat listahinnat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4468
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      157
      3354
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2677
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2594
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      135
      2498
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1721
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1590
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      38
      1293
    Aihe