Jos tästä olis jollekin apua

hymyhuulilla

Mä olen saanut ahmimisen hallintaan puhtaasti sillä, etten syö kello 18 jälkeen. Iltasin mulla nimittäin iski pahimmat kohtaukset.

Teen niin, että syön viimesen kerran just ennen kuutta ja menen sitten suihkuun ja pesen samalla hampaat, niin ettei oikein edes tee mieli syödä sen jälkeen.
Sitten vaan vietän illan mukavasti telkkaria katsellen ja koneella. SIinä on myös se hyvä, että vaikka sitten on kauan syömättä, niin aamulla harvoin tulee ahmimiskohtauksia.

Ainakin mulla on tosiaan vähentäny kontrolloimatonta syömistä tosi paljon ja mieli on paljon parempi.
Toivottavasti auttais edes jotakuta muutakin.

4

891

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piupaupou

      ..joillakin ei. mulla se meni niin kun koitin asettaa jonkin aikarajan, että tietäessäni n. viiden aikaan, että on vielä tunti aikaa syödä, ahmin sen verran (ellen enemmänkin) mitä olisin syönyt normaalistikin kuuden jälkeen.

      Mutta onnea vaan niille kenellä toimii :O

      • hymyhuulilla

        voi käydä noinkin. Mä teen niin, että jos tuun illalla kotiin vaikka kello kolme, niin syön siihen aikaan leipää tai ruokaa. Sitten seuraavan kerran syön viiden ja kuuden välillä. Yleensä just ennen kuutta. Ei ehi tulla kova nälkä kertaakaan ja sillon en syö niin paljon, ei tee mielikään.
        Viikonloput ja vapaapäivät on sitten vähän hankalampia, kun niistä puuttuu se sama säännöllisyys kun on viikolla, mutta kyllä niistäkin selvii.

        Mutta ihan totta, ei varmasti toimi kaikilla. Mä oon onnellinen, että mulla auttaa. Tsemiä muille :)!


      • jjiioo
        hymyhuulilla kirjoitti:

        voi käydä noinkin. Mä teen niin, että jos tuun illalla kotiin vaikka kello kolme, niin syön siihen aikaan leipää tai ruokaa. Sitten seuraavan kerran syön viiden ja kuuden välillä. Yleensä just ennen kuutta. Ei ehi tulla kova nälkä kertaakaan ja sillon en syö niin paljon, ei tee mielikään.
        Viikonloput ja vapaapäivät on sitten vähän hankalampia, kun niistä puuttuu se sama säännöllisyys kun on viikolla, mutta kyllä niistäkin selvii.

        Mutta ihan totta, ei varmasti toimi kaikilla. Mä oon onnellinen, että mulla auttaa. Tsemiä muille :)!

        itekki kokeilla et ei 18 jälkeen syö mitään..laihtuakin kerta yritän. niinku varmaan suurin osa ahmijoista


    • niisi

      Syömishäiriöhoidossa käsketään syömään 3-4 tunnin välein. Erilaiset pakot ja säännöt juuri laukausevat pahempaa ahmimista. Kun syö säännöllisesti koko päivän ei illalla ahmituta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      139
      920
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      667
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      598
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      120
      590
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      63
      538
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      503
    9. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      498
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      472
    Aihe