Jos tästä olis jollekin apua

hymyhuulilla

Mä olen saanut ahmimisen hallintaan puhtaasti sillä, etten syö kello 18 jälkeen. Iltasin mulla nimittäin iski pahimmat kohtaukset.

Teen niin, että syön viimesen kerran just ennen kuutta ja menen sitten suihkuun ja pesen samalla hampaat, niin ettei oikein edes tee mieli syödä sen jälkeen.
Sitten vaan vietän illan mukavasti telkkaria katsellen ja koneella. SIinä on myös se hyvä, että vaikka sitten on kauan syömättä, niin aamulla harvoin tulee ahmimiskohtauksia.

Ainakin mulla on tosiaan vähentäny kontrolloimatonta syömistä tosi paljon ja mieli on paljon parempi.
Toivottavasti auttais edes jotakuta muutakin.

4

861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piupaupou

      ..joillakin ei. mulla se meni niin kun koitin asettaa jonkin aikarajan, että tietäessäni n. viiden aikaan, että on vielä tunti aikaa syödä, ahmin sen verran (ellen enemmänkin) mitä olisin syönyt normaalistikin kuuden jälkeen.

      Mutta onnea vaan niille kenellä toimii :O

      • hymyhuulilla

        voi käydä noinkin. Mä teen niin, että jos tuun illalla kotiin vaikka kello kolme, niin syön siihen aikaan leipää tai ruokaa. Sitten seuraavan kerran syön viiden ja kuuden välillä. Yleensä just ennen kuutta. Ei ehi tulla kova nälkä kertaakaan ja sillon en syö niin paljon, ei tee mielikään.
        Viikonloput ja vapaapäivät on sitten vähän hankalampia, kun niistä puuttuu se sama säännöllisyys kun on viikolla, mutta kyllä niistäkin selvii.

        Mutta ihan totta, ei varmasti toimi kaikilla. Mä oon onnellinen, että mulla auttaa. Tsemiä muille :)!


      • jjiioo
        hymyhuulilla kirjoitti:

        voi käydä noinkin. Mä teen niin, että jos tuun illalla kotiin vaikka kello kolme, niin syön siihen aikaan leipää tai ruokaa. Sitten seuraavan kerran syön viiden ja kuuden välillä. Yleensä just ennen kuutta. Ei ehi tulla kova nälkä kertaakaan ja sillon en syö niin paljon, ei tee mielikään.
        Viikonloput ja vapaapäivät on sitten vähän hankalampia, kun niistä puuttuu se sama säännöllisyys kun on viikolla, mutta kyllä niistäkin selvii.

        Mutta ihan totta, ei varmasti toimi kaikilla. Mä oon onnellinen, että mulla auttaa. Tsemiä muille :)!

        itekki kokeilla et ei 18 jälkeen syö mitään..laihtuakin kerta yritän. niinku varmaan suurin osa ahmijoista


    • niisi

      Syömishäiriöhoidossa käsketään syömään 3-4 tunnin välein. Erilaiset pakot ja säännöt juuri laukausevat pahempaa ahmimista. Kun syö säännöllisesti koko päivän ei illalla ahmituta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      246
      3342
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      364
      2992
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      20
      2008
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      82
      1861
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      65
      1788
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1662
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1553
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      125
      1512
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      485
      1429
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1414
    Aihe